Win10 kurulu laptopa USB ile Win7 kuramıyorum

apieceofmind
09-06-2018, 20:08   |  #1  
apieceofmind avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Laptopu yeni aldım, herhangi bi işletim sistemi yüklü değilken win7 kurmayı planlamıştım ama aracılığıyla laptopu bana ulaştıran kişi win10 kurarak getirdi.

CD desteği olmadığı için USB ile kurmaya çalıştım, cmd komutlarıyla, tools ve rufus programlarıyla denedim ama hala USBye öncelik de versem atlayarak HDD yüklemeye başlıyor. 

Bios ayarlarında legacy seçeneği yok, UEFI seçeneğini kapatınca formata başlar gibi oluyor, 'windows is loading' kısmında mavi ekran verip donuyor. Mavi ekrandaki hata ise ACPI ile uyumlu olmadığıyla ilgili. 

Her yeri araştırdım ama bu hatayla benden başka karşılaşan kimse olmamış, yardım edecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum..

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
  • casper nirvana c900
  • Windows 10 Home 64-bit
  • Intel i7 4 çekirdek
  • -
  • nVidia geforce 1050
  • -
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 8 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
excel_mustafa
09-06-2018, 23:06   |  #2   ÇÖZÜM
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

windows 7 eski bir işletim sistemi yeni laptoplardaki çipset ve bios u tanıyamadığı için bu tür hatalar meydana gelir. internette bunun için çeşitli sitelerde çözümler var. https://www.tamindir.com/blog/ye ... mi-ve-cozumu_22698/

olmazsa win 8.1 pro 64bit öneririm. kullanışlı ve sorunsuz bir işletim sistemidir.

apieceofmind
11-06-2018, 11:37   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Gösterilenleri aynen yaptım, UEFI seçeneği açıkken hala görmüyor, kapalıyken de mavi ekran vermek yerine 'Media test failure' hatası verip 'Reboot and Select proper Boot device' yazılı ekranı çıkartıyor.

apieceofmind
11-06-2018, 12:28   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

Getiren kişiye sordum, laptopun driverları win7 ile uyumlu değilmiş, bana da bir şey söylenmiyor, al oyna diye önüme koyuldu resmen. Konu kilit