Win7 DRM?

_OnuR_
05-09-2009, 19:07   |  #1  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
890 mesaj

Arkadaşlar şu blog girdisinde(https://www.chip.com.tr/blog/xf55 ... -7-nedeni_3598.html) win7'de drm olduğunu hatta lisansız şarkılar yüzünden ceza bile alabileceğimiz yazıyor doğru mudur?

Son Düzenleme: _OnuR_ ~ 05 Eylül 2009 19:42
dual-core
05-09-2009, 19:23   |  #2  
Üye
58 mesaj

win 7 de drm var.Ancak ceza alır mıyız bilmem.

nadir akdag
05-09-2009, 19:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
204 mesaj

drm ney ?

dual-core
05-09-2009, 19:31   |  #4  
Üye
58 mesaj

Digital Rights Management-Dijital Haklar Yönetimi

melen
05-09-2009, 19:37   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Hapse girersin fazla bir cezası olmaz.

PcMaKeR
05-09-2009, 19:57   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

onur orda yazn kaç şeyi gerçek sanıyorsun adam apple aşığı snow leopard la windows 7 yi kıyaslamış. onu geçtim linux diyor ya.

KDE arabirimli linux kullanmamış sanırım. Çakma windows arayüzü çakma efekler sonuç = hüsran.

Neyse konumuza geri dönelim: Microsoft un drm sistemini sisteme entegre etmesi şu demek: örneğin ttnet müzik gibi biryerden drm korumalı müzik indirdiğinde tam bir koruma sağlıyor.

Ama mp3 içinden drm silinmişse windows 7 seni kimseye bildirmiyor. Bildirseydi internet kafeciler yandıydı.

Takma kafana.

matrax-38
05-09-2009, 20:07   |  #7  
matrax-38 avatarı
Yıllanmış Üye
746 mesaj

Windows 7de nerde bu drm hemen devre dışı bırakalımZonk

melen
05-09-2009, 20:08   |  #8  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Devre dışı bırakılamaz gömülü galiba.

Hayalet 26
05-09-2009, 20:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Hehe bu gidişle windows 7 daha tam çıkmadan hacklenmeyen tarafı kalmıyacak :)

_OnuR_
05-09-2009, 20:16   |  #10  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

@PcMaKeR teşekkürler. demekki o yüzden formattan sonra xp'de ve vistada ttnet müzikten indirdiğim müzikleri dinleyemezken win7 dinleyebildim. Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.

Son Düzenleme: _OnuR_ ~ 05 Eylül 2009 20:23
PcMaKeR
05-09-2009, 20:17   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: onur1666  
@PcMaKeR teşekkürler. demekki o yüzden formattan sonra xp'de ve vistada ttnet müzikten indirdiğim müzikleri dinleyemezken win7 dinleyebildim. Arkadaşlar hepinize teşkkür ederim.

Aynennn öyle onur ;)

Beğendim

dual-core
05-09-2009, 20:40   |  #12  
Üye
58 mesaj

bilgisayar kullanan neredeyse herkes netten korsan müzik indiriyor.Nasıl tespit edecekler.Zor iş.

Fattur
06-09-2009, 00:33   |  #13  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

bilgisayar kullanan neredeyse herkes netten korsan müzik indiriyor.Nasıl tespit edecekler.Zor iş.
Öyle birşey yokki zaten!!

_OnuR_
06-09-2009, 00:41   |  #14  
_OnuR_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
890 mesaj

Bide ben bişey daha sorcam şimdi win7 de drm olduğundan ttnet müzik'ten indirdiklerim düzgün çalışıyo ama vistada nasıl dinlicem?(evdekiler vista kullanıyo da hala) ttnet müzik yüklemiyo drm yi. bi tek ilk girdiğimde yükledi ondan bilgisayar değişince bi daha yüklemedi:S

Mustafa Akın
06-09-2009, 12:06   |  #15  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Çünkü o müzikler tek bilgisayarda dinlenmesi için, DRM o işe yarıyor işte. Windows u kapatı Dialup modemle 155 i çevirip Microsoft Sam "Bunu tutuklayın" demiyor.

Recep Baltaş
06-09-2009, 12:37   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

windows 7, kasım ayında mağazalarda satılmayabaşlayacak. günümüzekadar microsoft'un ürettiği en iyi windows işletimsistemi adı altındageliyor karşımıza.
ancak hiçbir şey mükemmeldeğildir. windows 7,bütün ürünler gibi bazı sorunlara sahip, kibunlardan bazıları sizeoldukça büyük dertler yaşatabilir. üstünkullanıcı arayüzü, yenidonanılar için geliştirilmiş uyumluluk ve çığıraçan eğlence deneyimisözü veriyor.

Hadi size sorun yaşatabilecek yönlerine başlayalım şimdi de:

1. Windows xp'den yükseltme yapmak için format gerekiyor
    Hernekadar benim gibi bilgisayar mühendisleri için kolay olsa da kimizamaneziyet halini alıyor format atmak. windows xp kullanıcılarınıüzecekolan şey şu ki, windows 7'ye geçmek için bilgisayarlarındakibütünverileri yedeklemeleri, format atmaları ve kuruluma oşekildebaşlamaları gerekiyor, tabii aynı şekilde kurulum sonrasında dabütündosyalarınızı tekrar geri toplamanız ve alıştığınız bütünprogramlarınwindow 7'ye uyumlu olan versiyonlarını yüklemeniz gerekiyor.
    1. Yükseltme çok pahalı
      Eğersizde şirket bilgisayarı kullanıyor ve her türlü programınızın,şirketiniyiliği için lisanslı olmasını istiyorsanız, bu yükseltme sizepahalıyapatlayacak. Zira windows xp veya vista'dan, windows 7'yegeçmeninmaliyeti en az 120$. hatta full versiyon için 200$ ödemenizgerekiyor.Örnek vermek gerekirse apple'ın yükseltme işlemi, mevcutLeopartkullanıcıları için 30$.
      1. Yükseltme vakit de alıyor
        Telefonlarınsusmadığıve e-posta'ların sürekli geldiği bir ortamda böyle birgüncelleme vedosya yedeklemesi için süre ayırmak oldukça zor olacak.Bu işlemsırasında yapılan en küçük hata, şirketinize pahalıya malolabilir.
        1. Kendisi hala bir windows
          Hernekadar üstün özellikleri anlatılsa da, bir linux geliştiricisiolarakhalen daha windows kullanacak olduğunuz için ben de sizinleberaberüzülüyorum. Halen önyüklü hali ile çoğu dosya formatınıtanımayacak veher şeyi açmak için sizden program seçmenizi isteyecek.Ve onlarcagereksiz ayar çıkacak karşınıza, takılan cd'yi açıp açmamayı,boş cd'yiyazıp yazmamayı ve sizi delirtecek daha bir çok şeyi süreklisorupduracak. Allah aşkına windows, 4 kere sordun, dosyayısilmekistediğimden eminim!
          1. Güvenlik kendiliğinden mükemmel değil
            Windowsvevirüsler, sanki biri diğeri olmadan yaşayamaz gibi geliyor. Veişletimsistemleri hocamın söylediği ve network hocamın tekrar ettiğigibi,"güvenlik bir ilüzyondur". Windows 7 güvenlik konusunda her şeyibiranda değiştirmeyecek, daha spor arabaya binmiş bir genç gibikontrolsüz.Normal bir xp'nin internette on dakikadan fazla virüssüzkalamaması bunaen iyi örnek sanırım.
            1. Gömülü DRM desteği..!
              Herhangi bir şekilde yasal olmayan mp3 kullanan kimse Windows 7'ye geçmek istemez sanırım. Zira DRM (digital rights management),kolaykopyalanabilir ve lisans hakkına sahip olan şeyleri kontroletmektekullanılan bir sistem. Apple, iPhone 3G'yi duyururken sattığıbütünmüziklerdeki DRM kontrollerini kaldırma kararı alarak insanlarınmüziğinereden elde ettiği ile uğraşmama kararı almıştı. AncakMicrosoft'un drmdesteğini gömülü olarak vermesi lisans sahiplerini çokmutlu ediyor. Bir gün ne olduğunu anlamadan kaçak müzik ve film kullandığınız gerekçesi ile kapınızda polisi görebilirsiniz. Benden söylemesi.
              1. Apple'ın Snow Leopard'ı daha güzel
                Hernekadar elimde olmasa da, tam bir apple aşığı olarak yaşıyorum.Veapple'ın Kar Leoparı ismini verdiği son işletim sistemi Ekimayındasatışa çıkıyor. Arkadaşlarım çok iyi bilirler, onlara hepanlatırım,hiçbir bilgisayar mac kadar sonuca yönelik çalışmaz. hertürlü programyüklü ve lisanslı gelir. Eğer işletim sisteminizi vebilgisayar ileolan münasebetinizi radikal bir şekilde değiştirmekistiyorsanızwindows 7'yi bırakın, Snow Leopard'ıbir deneyin. Sanal makine filan deneyin derim.Sonucagelirsek, iyi vekötü yönlerini karşılaştırmak size kalmış. Windows'ane kadar bağlıolduğunuz da büyük bir etken doğrusu. Ancak window 7'yiyüklemek hiçbirakıllının işi gibi durmuyor bu günlerde. Oldukça güzelarayüzleri vardoğrusu, ama linux veya snow leopard'ı görenler buna hiçkanmayacaktır.
Kişinin verdiği bütün savları çürüten cevabım aşağıdadır.

Bir "Bilgisayar Mühendisi" olarak öncelikle insanları eskiye değil yeniye yöneltmeniz gerekmez mi?

KullandığınızBilgisayarın markası Casper. Yanlış anlaşılmasın ama ne zamandan beribilgisayar mühendisleri Casper kullanıyor? Kendi bilgisayarınızıtoplayacak kadar bilginiz yok mu?

Savlarınıza gelecek olursak:

-Format işleminden bahsetmişsiniz ve zahmetli olacağını demişsiniz.

Bir kere Windows 7 format işlemi XP'den kat kat daha kolay.
Ayrıcasizin gibi bir bilgisayar mühendisi bu konuda insanları korkutmakyerine aşağıdaki gibi makaleler yazarsa herhalde ülkemiz için dahafaydalı olur diye düşünüyorum:

https://www.chip.com.tr/forum/win ... ehberi_t125797.html

-ÖncelikleLeopart değil Leopard. Ayrıca Yükseltme için istenilen fiyat şirketleriçin faklıdır. Şirketler OEM lisans alırlar. Sanırım bu konuda hiç birkaynak ya da makale okumadınız.

-Kusura bakmayın ama bu maddeçok komik olmuş. Ne yani şirketler o zaman Windows 98'den XP'yegeçerken ne yaptılar? Anında mı geçtiler? Windows 7 içinde XP modeolduğu için, geçiş bilakis daha da kolay olacaktır ki donanımlar daVista uyumlu olduğu Windows 7 ile çalışmakta zorluk çekmeyecekler. YineWindows 7 ile şirket çalışanlarının verimliliği de artacaktır.

-Apple'ıngereksiz reklamlarındaki gibi konuşuyorsunuz. Tabii ki o bir Windows veDünya'da en çok mevcut olan bir dosya tipini destekliyor. Bilin bakalımne? Bir ipucu vereyim: EXE olabilir mi acaba? Hayatınızda bir kere bileWindows 7 kurmadan yorum yapmanız malesef sizi komik düşürmüş. Bana 4kere soru sorulan bir örnek verin bari. Haa bu arada sizinkullandığınız Linux'ta yönetici hakları için ne yapıyorduk. Dur birsaniye! Yoksa root şifresi mi soruyordu? Zavallılar! Bak bizde UAC var,şifre falan sormuyor ama süper güvenli.

-Hocalarınızınsöylediklerinin bir kısmını alıp kendiniz yorumlarsanız siz bu gidişlezor mezun olursunuz. Bana güvenli bir işletim sistemi söyleyin? Linuxmu? Siz de çok iyi biliyorsunuz ki üç-beş kişinin kullandığı işletimsistemi için Hacker'lar zahmet edip virüs bile yazmazlar. Ayrıcagüvenlik bir ilüzyon değildir. Güncellemeler ve piyasadaki onlagüvenlik programı olmasaydı okulunuzdaki bilgisayarlar Conficker'dangeçilmiyor olacaktı.

-Siz bence bilmediğiniz konularda yorumyapmayın. DRM Vista'da da vardı XP'de de. DRM indirilen içerik ilegelir ve ayrıca MS'in gizlilik sözleşmesini de okumadınız sanırım siz.Kullanıcı bilgisi KESİNLİKLE gönderilemez. Bu yasadışıdır ve suçtur veayrıca bu Gizlilik Sözleşmesinde de belirtilmiştir.

-DenemediğinizWindows 7 hakkında kötü yorum yaparken yine denemediğiniz Snow Leopardhakkında iyi yorum yapmanızı "şaka" gibi algılıyorum ve çevrenizdekiinsanlara acıyorum.

İşte ülkemizdeki Bilgisayar Mühendislerininiçler acısı durumu. Kabahat kimde? Hocalarda mı? Öğrencilerde mi? Halaeski programlama dillerini dayatan müfredatta mı?

Mustafa Akın
06-09-2009, 13:25   |  #17  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Valla ben de cevap yazdım o blog a ancak sanırım onaylanmadı.

Windows xp'den yükseltme yapmak için format gerekiyor

Acaba siz hala 2002 de çıkan bir Mac sürümünden yükseltme yapabiliyor musunuz? Siz hala XP ile karşılaştırıyorsanız diyecek bir şey yok.
Yükseltme çok pahalı
Bir macbook air e 2300 TL verip çok düşük bir peformans alacağıma 4 çekirdekli 4650 ekran kartlı 17 inç bir HP alabilirim sanırım.
 Yükseltme vakit de alıyor
Hmm, snow leopard 10 sn de kuruluyor herhalde çıkmadan denemişsiniz? Acaba ne kadar vakit alıyor? Sıfırdan kurması bile güncel sistemlerde 25 dk yı geçmiyor.
Kendisi hala bir windows
Mac'ın kendisi de hala bir mac. Her türlü şeyin lisanslı gelmesine ne gerek var? Ben istediğimi kurarım, istediğim şeyle çalışırım. Ki her türlü şey de kurulu gelmiyor. Adobe'nin yazılımlarıın eş değerinde bir yazılımla geliyor mu?
Güvenlik kendiliğinden mükemmel değil
Evet değil, çünkü Windows o kadar popüler bir işletim sistemi ki bütün hacker lar pazar payı %70 olan bir şey ile uğraşıyor.
Gömülü DRM desteği..!
DRM şimdi kötü bir şey mi? Ayrıca DRM Vista da vardı, Windows 7 de de var, ve korsan MP3 'ü indirirsen yakalanma ihtimalin vardır; dinlerken windows DRM 'nin kırıldığını anlarsa kendi kendine 155 i aramaz, sadece mp3 çalmaz.
Apple'ın Snow Leopard'ı daha güzel
Çıkmamış, sızmamış bir işletim sistemi için ne kadar da iddialı bir söz! Değil mi? Hatta bu kadar geri uyumsuzluk problemleri de CHIP'te haber almış olsa, kapağında leopar var diye Snow Leopard daha iyi oluyor..
PcMaKeR
06-09-2009, 13:30   |  #18  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
İşte ülkemizdeki Bilgisayar Mühendislerininiçler acısı durumu. Kabahat kimde? Hocalarda mı? Öğrencilerde mi? Halaeski programlama dillerini dayatan müfredatta mı?
3 ünde.

Müfredat pascal gösterelim diyor hala.
hocalar yenilerle çok ilgilenmiyor. ilgilenende her ünide bir tane hatta 2 ünive 1 oranında.
öğrenciler sırf diploma için okuyorlar.
araştıranlar: 30 kişilik sınıfın 5i - 10u.

3ünde.

Diplomayı veren okuldada sorun var aslında da fazla ileri gitmeyelim.

windows seven
06-09-2009, 14:33   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

http://www.bildirgec.org/yazi/windows-7-den-uzak-durmak
arkadaşlar bence o arkadaşın alıntı yapmasıdır
o kadar üstüne gitmeyin alıntıymış o

H€LL
06-09-2009, 14:58   |  #20  
Yıllanmış Üye
277 mesaj
Alıntı: windows seven  
o kadar üstüne gitmeyin alıntıymış
sen de daha yeni üye olmuşsun ve buda 1.mesajın burda bi çelişki var bence  o blog girdisini yazan arkadaş sensin yanılıyormuyum....?

Son Düzenleme: H€LL ~ 06 Eylül 2009 14:59
Recep Baltaş
06-09-2009, 15:06   |  #21  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Diyecek sözüm kalmadı. Bildirgeç'i gerçekten de bir bildirgeç zannederdim...Meğer böyle basit makalelerle hit almaya çalışıyorlarmış. Zaten yorumlara bakarsanız herkes gerekli cevabı vermiş.

Recep Baltaş
06-09-2009, 15:13   |  #22  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: windows seven  
o kadar üstüne gitmeyin alıntıymış
Fatih kusura bakma. Blogu yazan kişi sen değilmişsin. Ama alıntı yapmadan önce bence yazıyı iyice oku ve kendin yazıyı sorgula. Yazıyı yazan "bilgisayar mühendisi" arkadaşın bilgisayarın "b" sinden anladığı yok gibi gözüküyor. Canı sıkılmış, kafadan bir makale uydurmuş ve egosunu tatmin ediyor gibi...Zaten gerekli cevabı da verdim.

Senin de blogu silmen iyi olmuş zira blog yalan yanlış bilgilerle doluydu ve CHIP Online'a pek yakışmıyordu.

Açıkçası ben gerçek ve temiz bilgden yanayım. Apple'ı savunacağım diye Windows 7'yi yerin dibine vurmuş, altında da yorumlarda tam terisin söylüyor....

Şaka gibi :)

Kapalı Hesap (90304)
06-09-2009, 15:45   |  #23  
Kapalı Hesap
646 mesaj

1. yorumlar üstüme kabullenmiyorum ancak hatam olarak  da sadece okumadan blog sayfamda bilgi
paylaşmak
2.windows seven ile hiç bir ilgim ve alakam yoktur
3.bildirgeç adlı sitenin yararlı bir site olduğunu sanıyordum
4.blog yazılılarım %75 alıntıdır
5.blog yazılarının hepsini sildim fakat usb windows 7 kurulumu kaldı
6.eğer applecı diyorsanız ben windows 7 kullanıcısıyım 

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (83431) ~ 06 Eylül 2009 15:47
Fattur
11-09-2009, 06:26   |  #24  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Benim blogda yazdığım ama blogdaki konu silinince %100 katılmama oranı ile elime kalan yorumum:

Bir gün ne olduğunu anlamadan kaçak müzik ve film kullandığınız gerekçesi ile kapınızda polisi görebilirsiniz. Benden söylemesi.

Hiç öyle birşey olmuyor dert etme.Bazı şeyler fanlara anlatılamaz o yüzden uğraşmıyorum bu 1!

2.si
Güvenlik kendiliğinden mükemmel değil
Windows ve virüsler, sanki biri diğeri olmadan yaşayamaz gibi geliyor. Ve işletim sistemleri hocamın söylediği ve network hocamın tekrar ettiği gibi, "güvenlik bir ilüzyondur". Windows 7 güvenlik konusunda her şeyi bir anda değiştirmeyecek, daha spor arabaya binmiş bir genç gibi kontrolsüz. Normal bir xp'nin internette on dakikadan fazla virüssüz kalamaması buna en iyi örnek sanırım.

Bu sadece sizin uydurmanız diyebilirim açıçası..

her türlü program yüklü ve lisanslı gelir.

MS'ye böyle şeyler yaptığı için davalar açılıyor.En iyi örneği IE davası.Lütfen biraz dikkat,sağduyu ve objektiflik!!!!!!!!!!!!!!