Win7 Hbasic Çift Çekirdek Çalışmazmı?

byking
12-11-2011, 23:43   |  #1  
byking avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
54 mesaj

Arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı gibi windows7 home basic çift çekirdek kabul etmiyormu yani çift çekirdek çalıştırmıyormu pc yi  bu nerden çıktı derseniz microsoft sitesinde gezinirken gözüme şu çarptı

Çok çekirdekli işlemcileri (CPU) olan bilgisayarlar:
Ticari sunucular, iş istasyonları ve diğer birinci sınıf bilgisayarlar birden çok fiziksel işlemciye sahip olabilir. Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri iki fiziksel işlemciye izin vererek bu bilgisayarlarda en yüksek performansı sağlar. Windows 7 Starter, Home Basic ve Home Premium yalnızca bir fiziksel işlemci kabul edebilir.

intel i7 3,40 ghz 4 çekirdek işlemcim var  orjinal lisanslı home basic kullanıyorum bu sistemle home basicle tam verim alamazmıyım yani windows sadece tek bir işlemci olarakmı kabul ediyor nedir anlamadım burda  yazılanları  ????
not: PC toplama değil arkadaşlar grundig yani pcyle beraber geldi windows eğer tam verim alınamıyorsa neden home basic versinlerki bu sistemin yanında YORUMLARINIZ İÇİN TŞK... !!!!

byking
13-11-2011, 16:36   |  #2  
byking avatarı
OP Üye
54 mesaj

profosyenel indirsem keyi home basicin keyini kullanabilirmiyim :)

byking
13-11-2011, 19:33   |  #3  
byking avatarı
OP Üye
54 mesaj

kimse yorum yazmamış ben biraz araştırdım başka arkadaşlara lazım olur diye biraz bilgilendirme yapayım
home basic fazla çekirdek çalıştırmıyor tek bir fiziksel bellek kabul ediyormuş yani çift çekirdek işlemciler ve daha fazlası için önerilmez hatta hiç düşünmeyin derim onun yerine ev kullanıcıları ve çift çekirdek çalışan donanımlar için home premiıum sürümü var onu yükleyin birdn fazla çekirdek destekliyor ve basicte olmayan bir çok özelllik var  premiumla ultimate arasında bazı farklar var ama ev kullanıcıları için çokta büyük farklar gibi gözükmüyor.

Mairo
13-11-2011, 22:47   |  #4  
Mairo avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj
Alıntı: byking  
kimse yorum yazmamış ben biraz araştırdım başka arkadaşlara lazım olur diye biraz bilgilendirme yapayım
home basic fazla çekirdek çalıştırmıyor tek bir fiziksel bellek kabul ediyormuş yani çift çekirdek işlemciler ve daha fazlası için önerilmez hatta hiç düşünmeyin derim onun yerine ev kullanıcıları ve çift çekirdek çalışan donanımlar için home premiıum sürümü var onu yükleyin birdn fazla çekirdek destekliyor ve basicte olmayan bir çok özelllik var  premiumla ultimate arasında bazı farklar var ama ev kullanıcıları için çokta büyük farklar gibi gözükmüyor.
Yanlışlık var sanırım. Makalede tek fiziksel işlemci kastederken "çekirdek" olayını kastetmiyor. Tanesel olarak işlemci sayısını bahsediyor. Şöyle anlatayım: bazı anakartlar birden fazla işlemci slotu vardır. Örneğin atıyorum bu anakart destekliyorsa 2 tane phenom x4 işlemci takabilirsin. Eğer çift işlemcili bir bilgisayar kullanıyorsan Professional, Enterprise ya da Ultimate kullanabilirsin.

İşin kısası Home Basic çoklu çekirdekli işlemciye destek veriyor. Nasıl eminsin diye soruyorsan bende Home Basic kullanıyorum şu anda Bios ekranında ve görev yöneticisinde de 4 çekirdek aktif olarak çalıştırabiliyorum.

Son Düzenleme: Mairo ~ 13 Kasım 2011 23:05
byking
13-11-2011, 23:05   |  #5  
byking avatarı
OP Üye
54 mesaj
Alıntı: Mairo  
Yanlışlık var sanırım. Makalede tek fiziksel işlemci kastederken "çekirdek" olayını kastetmiyor. Tanesel olarak işlemci sayısını bahsediyor. Şöyle anlatayım: bazı anakartlar birden fazla işlemci slotu vardır. Örneğin atıyorum bu anakart destekliyorsa 2 tane phenom x4 işlemci takabilirsin. Eğer çift işlemcili bir bilgisayar kullanıyorsan Professional, Enterprise ya da Ultimate kullanabilirsin.

İşin kısası Home Basic birden fazla çekirdekli işlemciye destek veriyor. Nasıl eminsin diye soruyorsan bende Home Basic kullanıyorum şu anda Bios ekranında ve görev yöneticisinde de 4 çekirdek aktif olarak çalıştırabiliyorum.

hııı evet haklısın galiba fiziksel derken sanırım onu kastediyordu yorumun için tşk aydınlattın beni