Win8 Pro Ekran Kartı Sorunu

agresifKid
21-10-2012, 13:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar merhaba. Acer Aspire timelinex 4820tg (i5-430m, radeon hd 5650) kullanıcısıyım. dün sistemimi win7 ultimate (64bit) ten win8 pro (64bit) e upgrade ettim. herşey çalışıyor iyi güzel fakat ekran kartım problem çıkardı. sürücüsü güncel gözükmesine rağmen ekran kartımı kullanamıyorum. switchable graphics özelliği kayboldu. her işlemi intel in onboard kartıyla yapıyor bilgisayarım. gpu-z ile bakıyorum 5650 nin gpu load ı 0 gözüküyor. driver sildim tekrar kurdum (her iki kart için de), başka metodlar da denedim bana mısın demedi. böyle bir sorun yaşayan var mı, çözümü nasıldır? yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
Joker65
21-10-2012, 13:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

Zaten Windows 8 AMD'de sorun çıkartıyor(nVidia kullanıcısıyım)

black_flood
21-10-2012, 15:48   |  #3   ÇÖZÜM
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: Joker65  
Zaten Windows 8 AMD'de sorun çıkartıyor(nVidia kullanıcısıyım)

o dediğinin amd yada nvidia olmsı ile uaktan yakından alakası yok işkembeden sallamayalım. harici grafik kartını sistem kullanmıyor diyor bunun cevabıda basit Windows 8 zaten normalde geçiş yapmaz harici grafik kartına sadece işlem yükü dahili gpu' nun kaldıramayacağı türden olursa geçer bu bir sıkıntı değildir. tek alternatif çözümü ise dahili gpunun tamamen kapatılması ile bitiyor. intelin adi işlemcilerinde bu sorun Windows 7 lerde ve vistalardada oluyor. amd gibi bir adam akıllı dahili gpu ya sahip sistem yapamadılar gitti zaten. bazen uygulamalardada sorun çıkartıyor intel ve tek çözümü kartlardan 1 tanesini tamamen iptal etmek. başka türlü olmuyor. apu sistemlere bakacak olursan eğer gerçek zamanlı olarak dahili ve harici gpu arasında işlemleri paylaştırıp eş zamanlı olarak kullanıyor ve sıkıntıda yaratmıyor.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Joker65
21-10-2012, 16:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

Ben çoğu kullanıcı şikayet ediyor anlamında dedim.

black_flood
21-10-2012, 18:31   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

herkezin dediğine değilgerçeklere bakmak lazım ona bakacak olursakta donanım incelemelerinde ağ konusunda airties, işlemcide intel deniyor alakası bile yok gerçekte tp-link firması resmen bir amd ürünü gibi yeniliklere açık ve en güncel teknolojilere sadece tp-link firması sahip. entegre usb print ve bir Windows yada pc ihtiyacı olmadan ftp server imkanı sunan  en iyi ürün. işlemci konusundada aynı şekilde amd sürekli yenilikler yapıyor en güncel işlemci mimarileri ve en güncel teknolojileri içeriyor fakat her zaman en iyisini intel yapıyor mantığı var tüm herkezde. sentetikteki kadar büyük farkları gerçekten yaşadığını idda edebilen kaç kişi var neredeyse hiç yok gibi bir şey. ben intel sistemlerin hepsinde olan genel bir sorun olduğu için ne olduğunu tam biliyorum olayın. yazılımsal açıdan atinin sürücülerinde sıkıntı olabiliyor hatta bazı modellerde baş belası oluyor yapacak bir şey yok ama bazı modellerinde ise tam tersine çok olumlu sonuçlar yaşatıyor. atinin agp dx 10 kartlarında mesela xp kuruluysa güncel sürücü sürekli tampon bellek taşmasına sebebiyet veriyor ms-dos tabanlı uygulamalar açılınca sistemi kullanılamaz hale getiriyor geçici olarak. vs. vs. daha bir sürüü sıkıntı sorun var ati ve nvidia kartlarında  yada amd- intel işlemcilerinde önemli olan çözümünü bilmek hep yapamıyorlar çalıştıramıyorlar diye yakınmanın hiç bir anlamı yok karalayarak ürünleri.

agresifKid
24-10-2012, 18:06   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

@black flood teşekkür ederim, dediğin gibi yapıp dahili kartı iptal ettim. yeni bir güncellemeye kadar (yayınlanırsa tabi) böyle çalışacağım heralde. şimdilik tek sıkıntı pil ömrü gibi duruyor, azaldı ciddi şekilde.

black_flood
26-10-2012, 00:20   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

Windows 8 bu tip sorunları aşmak için zaten kendisi sistemi optimize ediyor dediğim gibi çok aşırı işlem gücü gerektiren hamle yapılmıyorsa her zaman dahili gpu kullanarak batarya süresininde uzun süre gitmesini sağlıyor. masa üstü sistemlerdede çok değişik bir sistem izliyor özellikle harddiskler konusunda diskin ışığı hiç yanmıyor ancak uygulama yükleme esnasında ve tarama yaparken yanıyor.

apreshh
17-01-2014, 11:18   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: black_flood  

o dediğinin amd yada nvidia olmsı ile uaktan yakından alakası yok işkembeden sallamayalım. harici grafik kartını sistem kullanmıyor diyor bunun cevabıda basit Windows 8 zaten normalde geçiş yapmaz harici grafik kartına sadece işlem yükü dahili gpu' nun kaldıramayacağı türden olursa geçer bu bir sıkıntı değildir. tek alternatif çözümü ise dahili gpunun tamamen kapatılması ile bitiyor. intelin adi işlemcilerinde bu sorun Windows 7 lerde ve vistalardada oluyor. amd gibi bir adam akıllı dahili gpu ya sahip sistem yapamadılar gitti zaten. bazen uygulamalardada sorun çıkartıyor intel ve tek çözümü kartlardan 1 tanesini tamamen iptal etmek. başka türlü olmuyor. apu sistemlere bakacak olursan eğer gerçek zamanlı olarak dahili ve harici gpu arasında işlemleri paylaştırıp eş zamanlı olarak kullanıyor ve sıkıntıda yaratmıyor.

hocam bende aynı dertten muzdaribim ekran kartının birini iptal etmek demişssiniz. uninstall mı yapacağız yoksa disable mı onu tam anlamadım nasıl kaldıracağız ve kaldırdıktan sonra windows diğer ekran kartını otomatik olarak görecek mi?

black_flood
17-01-2014, 21:22   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

yok disable edeceksin o kadar. normal şartlarda zaten 8 kurulumu yada yükseltmesi yapmadan önce dizüstü sistemlerde tüm sürücüleri silip sil baştan en güncel 8 uyumlu driverları kurulum tamamlandıktan sonra kurunca çok nadir sorun yaşanıyor.

booozooo
05-05-2014, 14:50   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar lenovo g510 win8 Single Language hd8750m'e yüksek performans seçtiğim oyunlarda neden geçiş yapmıyor. ve gpu-z programında oyuna girdiğim zaman bakıyorum hd8750m ekran kartı gpu load %0 gösteriyor yani çalışmıyor. ama render test açtığımda %99 lara çıkıyor yani anladığım kadarıyla geçiş problemi var bilgisi olan varsa sevinirim.

sevginianlat
07-04-2015, 13:05   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

Bende Lenovo g510 da Windows 7 de aynı sorunu yaşıyorum. AMA dahili kartı (driverını) iptal edince bilgisayar yine de ATI kartı kullanmıyor