Win95'e Format

daglien
31-10-2008, 22:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Elimde Windows95(Almanca) işletim sistemi yüklü bir laptop var, formatlayıp Win95(Türkçe) kurmaya çalışacağım, ama nasıl yaparım bilmiyorum?

viking20
31-10-2008, 23:23   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

vaycanına windows 95 haa ?ismi geciyor.

şafak89
01-11-2008, 01:50   |  #3  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

hakkatten bide almanca

daglien
01-11-2008, 11:43   |  #4  
OP Taze Üye
16 mesaj

yokmu 1 tane bilen, napıoruz nasıl yapıoruz, benim aldığım ilk pc zaten xp idi. Şimdi buna nasıl format atılır sistem yüklenir bilmiorum ama deniorum. Mesela biostan girip cd'den başlatmaya çalışıorum cd den formatlayıp win95 kurmak için ama f8 ile başlarken eriştiğim yerde 8 maddelik bir şey çıkıyor. Yazanlar şunlar
Microsoft Windows 95 Start-Menü
-------------------------------

1. Normal
2. Protokolliert (\BOOTLOG.TXT)
3. Abgesichert
4. Abgesichert mit Netzwerk
5. Einzelbestatigung
6. Nur Eingabeaufforderung
7. Abgesichert, nur Eingabeaufforderung
8. Vorherige MS-DOS-Version

Auswahl : 1

F5=Abgesichert  Umschalt+F5=Einggabeaufforderung   Umschalt+F8=Bestatigen  [N]

AdminAbi
01-11-2008, 17:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
156 mesaj

Arkadasım öncelikle elinde bir adet sistem açılış disketi olmalı bunu takacaksin karşına bir menu gelecektir tam hatırlamıyorum ama bilgisayarı cd rom destegi ile başlat denen menu olması gerekiyor 98 deki gibi. Eger bu yoksa sen sistemi ac disketten daha sonra da eger elinde eski cd rom install disketlerden varsa burdan cd rom tanıması icin cd rom install disketinden cdromu tanıtacaksın. Daha sonra sisteme format atmak icin sistem disketini tekrar takacaksın.Unutmadan eger sistem disketi ile actıgında sistem cd romu tanımıssa bu cd rom install disketini kullanmana gerek yok arkadasım. Bunu anlamak için tr win95 tak cd rom a dos ta yani siyah ekranda iken cd roma girmeyi dene ( heralde komutları biliyor olmalısın eger bilmiyorsan Cd Rom un D surucu ise D: yaz enter a basıcaksın ok. yani hangi harfe atanmıssa o harf ile iki nokta ust uste yazıcan enter bu kadar. Neyse eger cd rom tanımıssa
A:\ burda iken format c: yazıp enter a basıp
format atacaksın
daha sonrada cd roma gecip
ordan install ya da setup.exe diye bir dosya olcaka onun adını yazıp enter dicen ve kuruluma baslıcaksın... Bol sans...

DaRWeLL
01-11-2008, 22:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Evet win98 de başlangıç disketi oluştur diye birşey var.denetim masası- proğram ekle kaldır bölümünde .hiç win95 kullanmadım ama bundada öyle olabilir

ersans
16-11-2008, 18:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
235 mesaj

arkadaşım sana ilk önce türkçe bi tane CD-ROM destekli MS-DOS 6.22 disketi lazım.bilgisayarı bu disketle boot etçen sonra
FORMAT C: diyip enter lıycan sana y/n diycek y yi seç biraz bekledikten sonra bölüntüye ad ver şimdilik bu kadar.
sonra pc restartlancak yine disketten başlat ve win 95 cd sini tak büyük bi ihtimalle cd sürücün R: olcak R: sürücüsüne geç ordada KUR yazıp enter la kur başlıyacak ve sonra normal bi şekilde win 95 i kur
Bu Kadarrrr :)