Windows 10 dosyaları kaybetmeden format atma

natezerener
01-04-2019, 18:25   |  #1  
natezerener avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar, dün MSI Ge60 bilgisayarım bilmediğim bir şekilde kendi kendine kapandı ve bir türlü açılmıyor dünden beri. Sadece gelişmiş çözümler ekranına girebiliyorum orada da başlangıç onarma gibi ayarlar hiçbir işe yaramadı hala açılmıyor bilgisayar. Ben de windows 10’un format kurma dosyasını usb’ye atıp güç bela uefi’ye ulaştım ve format dosyası çalıştı. Ancak şöyle bir sorun var, ben dosyalarımı korumak istiyorum ama yükselt seçeneğine tıkladığımda “Bilgisayarınızı Windows yükleme medyası kullanarak başlatırsanız güncelleştirme seçeneği kullanılamaz” hatası alıyorum. Dosyaları korumak için windows’u başlatmam gerektiğimi söylüyor ancak ben zaten açamadığım için format atmak istiyorum. Dosyalarını koruyarak bilgisayarı açmadan format atmamın bir yolu var mıdır?

zombi
02-04-2019, 03:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

cd yi tak ya da flash onunla başlat. kenarda onar seçeneği var. onunla aç ve onarma seçeneklerini dene. komut istemi de açılıyordu sanırım. onmunla önce chkdsk /f sonra da sfc /scannow komutlarını yaz.

natezerener
02-04-2019, 10:45   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Hocam onarma hiçbir şekilde yapmıyor başarılamadığı için tekrar aynı ekrana dönüyor. Evet komut istemine ve UEFI ayarlarına ulaşabiliyorum şuan sadece, eve gidince dediğiniz komutları deneyeceğim

natezerener
02-04-2019, 13:26   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

chkdsk /f : 

The type of the file system is NTFS.

Cannot lock current drive

Windows cannot run disk checking on this volume because it is write protected.

sfc /scannow :

Beginning system scan....

... Verification 100% complete.

Windows Resource Protection could not perform the requested operation.

zombi
02-04-2019, 18:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

sistem geri yükleme dene. en olmadı live cd indir onunla pc yi formatlamadan başlatabilirsin sonra da istediğin bi harici diske istdiğin her şeyi atarsın