Windows 10 performans sorunu

Hoax98
08-07-2018, 20:46   |  #1  
Hoax98 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhabalar herkese iyi forumlar,

HP laptop sahibiyim ve ekran kartım AMD,bilgisayarımı ilk aldığım zamanlar gayet iyi performans alıyordum lakin windows 10 güncellemesi ile bilgisayarımda aşırı derecede yüksek bir performans düşüşü oldu.Çok uzun bir süredir windows 10 u kullanıyorum ama eskiden kullandığım programlardan aşırı düşük performanslar alıyorum (Fps açısından).Windows 10 a geçtikten sonra AMD kendiliğinden bir ekran kartı güncellemesi attı ve ondan sonra düşüşler yaşamaya başladım bununla birlikte sürekli ne kadar kapatmaya çalışsam da kapatamadığım sayısız windows 10 arka plan uygulamasıda cabası.Windows 7 yüklemeyi düşündüm fakat forumlarda dolaşırken pek sağlıklı bir yöntem olmadığını çok fazla insanın sorun yaşadığını ve garanti kapsamı dışı kaldığını gördüm o yüzden pek güvenemedim.Eskiden açtığımda aldığım performans ile şimdi aldığım performans arasında ki yüksek fark bana sistemimin yeterli olduğunu sadece yazılımsal bir sorunla karşılaştığımı düşündürtüyor.Windows 10 kullanırken windows 8 de aldığım performansı bana geri getirtebilicek en ufak bir öneriniz varsa çok memnun kalırım,teşekkürler. 

Bu da sistem bilgierim.

İntel İ5-5200U 2.20 GHZ (4CPUs) 2.2 GHZ 8192MB Ram AMD Rodeon R5 M330

White-Fox
08-07-2018, 21:58   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Mesela arka planda çalışan programları atsanız bir cpu kullanımına baksak bir fikir sahibi olabiliriz belki.

zazaca
08-07-2018, 22:09   |  #3  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

bunları uygula düzelcektir hem resimli hemde video anlatım
https://www.chip.com.tr/forum/wi ... kenler_t316417.html  
https://www.youtube.com/watch?v=z_wObOtKecY

Son Düzenleme: zazaca ~ 08 Temmuz 2018 22:10
Hoax98
09-07-2018, 07:14   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

Boşta dururken bile Ram in yarısı kullanılıyor gözüküyor ve bir işlem yapmaya başladığım zaman disk kısımı birden 100 e dayanıyor.O sorunu eskiden WSearch ü kapatarak çözmüştüm lakin kendiliğinden tekrar çalıştı ve kesinlikle devre dışı bırakamıyorum.Sistemde devre dışı gözüküyor ama çalışmaya devam ediyor.

PROS
09-07-2018, 10:01   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

bizim bir arkadaş vardı win8di win 10 yapınca bilgisayar çöktü 5 günlük bir tamir sonucu  bilgisyarın hard diskinden 750 gb oldu ama bilgisyar 16 gb ram 4 gb ekran kartı i7 işlemci yani bide başka arkadaşım tablet bilgisayarı varmış oficce programları yüklemiş bilgisayarda hafıza dan iz yok

Hoax98
09-07-2018, 17:14   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: PROS  
bizim bir arkadaş vardı win8di win 10 yapınca bilgisayar çöktü 5 günlük bir tamir sonucu bilgisyarın hard diskinden 750 gb oldu ama bilgisyar 16 gb ram 4 gb ekran kartı i7 işlemci yani bide başka arkadaşım tablet bilgisayarı varmış oficce programları yüklemiş bilgisayarda hafıza dan iz

Ya o konuda yanlış hatırlamıyorsam windows 10 ile SSD ve HDD olayı gelmişti Hd leri o birazcık zorladı herhalde bilmiyorum.

White-Fox
09-07-2018, 19:36   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Ben anormal bir durum görmüyorum göstergelerde.

Hoax98
09-07-2018, 22:36   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: White-Fox  
Ben anormal bir durum görmüyorum göstergelerde.

Herhangi bir program açık değilken ram in yarısının boşta kullanılması birazcık tuhaf değil mi ? Sonuçta 4 gb az değil ve bunun durup dururken kendi kendini yemesi biraz tuhaf.Ekstradan yukarıda verilmiş video ve yazıdaki adımları denedim ve işletim sistemi çalışmasını durdurdu format atmak dışında bir çağrem kalmadı çünkü kurtarılmıyordu.

White-Fox
09-07-2018, 22:47   |  #9  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: Hoax98  
Herhangi bir program açık değilken ram in yarısının boşta kullanılması birazcık tuhaf değil mi ? Sonuçta 4 gb az değil ve bunun durup dururken kendi kendini yemesi biraz tuhaf.Ekstradan yukarıda verilmiş video ve yazıdaki adımları denedim ve işletim sistemi çalışmasını durdurdu format atmak dışında bir çağrem kalmadı çünkü kurtarılmıyordu.
 Herhangi bir program açık değil diyorsunuz ancak orada chrome'un açık olduğunu ve hatırı sayılır miktarda bellek tükettiğini görebiliyorum.Yaklaşık 1700 mb buda sızın 4 gb belleğiniz yaklaşık yarısı eder.

Format atmaya başlarsanız o %11 olarak gördüğünüz disk kullanımınız git gide artacaktır sonunda %100 disk kullanımı ile bilgisayarı kullanamaz hale gelip tekrar format atacaksınız sorun tekrar düzelecek  3 ay sonra tekrar ortaya çıkacak sonra 2 ay sonra 1 ay derken format atsanızda o bilgisayar adam olmayacak artık yeni bir hdd almanın vakti gelecek.

Bence bilgisayarın cpu disk ve bellek kullanımı problemli değil.

iaydin
10-07-2018, 11:01   |  #10  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

AMD ekran kartlarının Windows 10 tarafından otomatik olarak sağlanan bazı sürücülerinde sorun olabiliyor. https://support.amd.com/en-us/download adresinden ekran kartınıza uygun sürücüyü yükleyerek sistem performansını kontrol edebilirsiniz.

4GB ram 64 bit işletim sistemi için minimum değerdir. Çok fazla performans beklemeyin. Ram yetmediği için hdd'nin bir kısmını ram olarak kullanır. Bu durum da hdd ömrünü olumsuz etkiler, sürekli yazıp silmeden dolayı. Mümkün ise ram miktarınızı arttırmanızı tavsiye ederim.

Çok ram tüketen programları aynı andan mümkün olduğunca kullanmamaya çalışınız.

White-Fox
10-07-2018, 13:58   |  #11  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: iaydin  
AMD ekran kartlarının Windows 10 tarafından otomatik olarak sağlanan bazı sürücülerinde sorun olabiliyor. https://support.amd.com/en-us/download adresinden ekran kartınıza uygun sürücüyü yükleyerek sistem performansını kontrol edebilirsiniz.

4GB ram 64 bit işletim sistemi için minimum değerdir. Çok fazla performans beklemeyin. Ram yetmediği için hdd'nin bir kısmını ram olarak kullanır. Bu durum da hdd ömrünü olumsuz etkiler, sürekli yazıp silmeden dolayı. Mümkün ise ram miktarınızı arttırmanızı tavsiye ederim.

Çok ram tüketen programları aynı andan mümkün olduğunca kullanmamaya çalışınız.

Hdd ram olarak  kullanılmaz.HDD RAM gibi taleplere yanıt veremez hiç bir sistem geliştirici bunu default olarak ayarlamaz çünkü hatırı sayılır bir bottleneck yaşarsınız.Yani bundan endişe edilmesi yersiz.

iaydin
10-07-2018, 16:07   |  #12  
Üye
79 mesaj
Alıntı: White-Fox  
Hdd ram olarak kullanılmaz.HDD RAM gibi taleplere yanıt veremez hiç bir sistem geliştirici bunu default olarak ayarlamaz çünkü hatırı sayılır bir bottleneck yaşarsınız.Yani bundan endişe edilmesi yersiz.

Resimdeki seçeneğin ne işe yaradığını çok merak ediyorum.

Ram'in yetersiz olduğu durumlarda pagefile.sys dosyası ram (kısmen) olarak kullanılır. Sizi aksini ayarlamadıktan sonra Windows'da bu ayar açık olarak gelir ve ram miktarı küçük olan kullanıcıların buradaki varsayılan değiri düşürmeleri tavsiye edilmez.

Kullandığım bu bilgisayarda 4 gb ram var ve 64 bit işletim sistemi için yetersiz kalıyor. Bazen bilgisayarın kendine gelmesi için 5-10 dk işlem yapmadan beklemem gerekiyor.

HDD'nin erişim süresi yavaş olduğu için durumlarda kilitlenmelere ve donlara neden olur. Bu da performansı olumsuz etkiler.

White-Fox
10-07-2018, 16:59   |  #13  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: iaydin  

Resimdeki seçeneğin ne işe yaradığını çok merak ediyorum.

Ram'in yetersiz olduğu durumlarda pagefile.sys dosyası ram (kısmen) olarak kullanılır. Sizi aksini ayarlamadıktan sonra Windows'da bu ayar açık olarak gelir ve ram miktarı küçük olan kullanıcıların buradaki varsayılan değiri düşürmeleri tavsiye edilmez.

Kullandığım bu bilgisayarda 4 gb ram var ve 64 bit işletim sistemi için yetersiz kalıyor. Bazen bilgisayarın kendine gelmesi için 5-10 dk işlem yapmadan beklemem gerekiyor.

HDD'nin erişim süresi yavaş olduğu için durumlarda kilitlenmelere ve donlara neden olur. Bu da performansı olumsuz etkiler.

Farklı şeyler söylemiyoruz , bottleneck olacağını yukarıda belirtmişim.Ancak default olarak geldiği kısmına katılmıyorum en azından benim bilgisayarlarım da öyle değil.

freekays
26-08-2018, 04:51   |  #14  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
597 mesaj

yeni güncellemeler ile windows defender tamamen kapanmıyor

berkanbir
27-08-2018, 16:34   |  #15  
berkanbir avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4