windows 10 ses sorunu

Serhat Soydan
30-07-2015, 03:23   |  #1  
Serhat Soydan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
17 mesaj

merhabalar bu gün win 10 pro sürümüne geçtim  fakat  geçtikten sorna farkettim ses yok  takılı aygıt felan yok diyor  kulaklıgı tkaıyorum  ses in yanında bir x olusuyor cıkarıyorum x gidiyor ses yüzdesi gleiyor cok garip  high definition audio aygıyı yüklü arka jaka da  ön jakada denedim yok  simdi diyeceksiniz driver kur  kurdum realtek kurdum ama o pc mi görmüyor sanki realtek benden yeniden baslatma istiyor ypaıyorum pc yi açtıgımda realtek kurulmus olmuyor win 7 de kullandıgım idt audio driverini kurmayı denedim ama oda nafile uyumlu olmadıgı için kurulmıuyor   yabancı bi arkadaş  

I had a same problem on HP Envy 23 1080jp All in one desktop PC.

I can solved as following.

1. Select IDT High Definition Audio CODEC on Device Manager.

2. Select Driver tab.

3. Click Update Driver... button.

4. Select  -> Browse my computer for driver software.

5. Select -> Let me pickup a list of device drivers on my computer.

6. Select  High Definition Audio Device (Not  IDT High Def...  this is important.) and click Next.

Appears Warning message, but reply Yes.

7. ! Windows has successfully update your driver software.

Key is step 6.   bunu yazmıs  ve  cogu kişide işe yaradıgını soluyor ama anlamadım burdakileri ne demek istiyor acaba ve ben bu driver işini ne yapmalıyım   ayrıca  win 7  varken de bu sorun vardı  fakat  bi şekilde olmustu nasıl oldugunu hatırlamıyorum   simdiden teşekkürler

Serhat Soydan bu faydalı başlığı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
enesbosdurmaz
31-07-2015, 21:10   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1 mesaj

Aynı sorunu bende yaşadım ve bu mesaj için teşekkür etmek istiyorum , en azından ingilizce bilgim işe yaradı.

1-Aygıt yöneticisine gir 
2-Sesin üzerine tıklayıp ''High Definition Audio CODEC''i sağ klik yap ve ''sürücü yazılımını güncelleştir''e bas
3-''Sürücü yazılımını benim bilgisayarımdan seç''e bas ve altındaki ''benim seçmeme izin ver'' butonuna bas
4- ''High Definition Audio Aygıtı''na bas ama başı IDT ile başlayan değil , sadece ''High Definition Audio Aygıtı'' olacak
5- Bastıktan sonra ileriye bastığında uyarı mesajı verecek , önemseme ve evet diyerek devam et.
Bunları yaptıktan sonra olmuş olması gerek , bu makalenin ingilizcesini verdiğin için de sana teşekkür ediyorum. Umarım senin de düzelir

enesbosdurmaz bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 3 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Serhat Soydan
31-07-2015, 21:23   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
17 mesaj

ben sorunumu değişik bi şekilde çözdüm  ingilizce makale içinde bişey değil  nasıl yaptıgıma gelirsek  anakartım eski  anakartımın driverlerine girdim ve  ordan  audio sürücüsünü buldum yukledim yine hata verdi fakat windows birden sorun algılama açtı ve audio driveri direk yükledi şaşırdım :)

jai udah
05-12-2016, 22:02   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

ilk mesajda yazılanları uygulayınca sorun ortadan kalktı, sorun çözüldü konuyu hortlattım ama umarım bir başkasına da fayda sağlar

Anatolia33
06-12-2016, 19:36   |  #5  
Taze Üye
2 mesaj

win 10 a geçince laptobın performansı oldukça yükselmişti , sıref bu sorunn yüzünden ses sıkıntısına çözüm bulamamıştım ben de Demek çok kişi bu sorundan muzdaripmiş, High Definition Audio Codci güncelleiğimde bir kaç ay öncesinde düzelmişti cihazım

azamiturk
01-01-2017, 12:27   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

Sorunun kaynağı Windows'un kendi ses driver'ı ile Realtek ses driver' ının çakışma yapması.

İlk önce Program ekle kaldırdan Ses driver' ınızı kaldırın. yeniden başlatmayın!
Ardından Aygıt yöneticisinden Ses altında yer alan High Defitinition Device aygıtını kaldırın. yeniden başlatmayın!

Çözüm için Öncelikle Bilgisayarı güvenli modda açıyoruz.

- Win7 için açılış ekranında F8 e sürekli basarsanız güvenli modda açılır bilgisayar.
- Windows 8, 8.1 ve 10 için ise güvenli mod' a girmek biraz farklı.
Klavyeden Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlat deyin. Shiftten elinizi çekmeyin bir süre. Sonra bir ekran gelecek Menüden Sorun giderme/Gelişmiş Ayarlar/Başlangıç seçeneklerini seçin. Ondan sonra sağ aşağıdaki yeniden başlatı tıklatıp yeniden başlatın.
Ardından açılan ekranda 4 numarada yer alan güvenli modu seçmek için 4 tuşuna basın ve güvenli modda açın bilgisayarı.
Windows 10 Güvenli Modda Başlatma( http://www.serhatakinci.com/inde ... i-mod-baslatma.html)

Şimdi güvenli modda yapılacak işlemlere gelelim.
1. Aygıt yöneticisi/Sistem aygıtları altında yer alan High Definition Device aygıtları olacak onları devre dışı ( disable) yapın.
Ardından cihazı güvenli modda tekrar yeniden başlatın. İşletim sistemi sürümüne göre (güvenli modda yeniden başlatmayı üstte anlattım bakabilirsiniz.)
2. Güvenli modda açılan bilgisayarda yeniden aygıt yöneticisine girin/Sistem aygıtları altındaki devre dışı bıraktığımız High Definition Device' ı kaldır deyin. ( yazılımıyla birlikte ). 2 Tane aygıt varsa ikisini de kaldırın !

Sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar normal bir windows ses driver' ı kuracak. Ellemeyin onu kurarken.
Ardından Realtek ise (ya da markası her ne ise) ses kartınızın en güncel ve işletim sisteminize uygun driver yazılımını kurun.
Sonra ses güçlendirici yazılımınız varsa onu kurun. Mesela benim cihazım Victor G802. Benimkinde Sound Blaster Cinema 2 yazılımı var. Onu kurduğumda ses kalitesi ve gücü 2 katına çıkıyor ve oyun modu gibi seçeneği de var.

Çözümün en garantili yöntemi bu. umarım faydalı olur.

Uzuhina
29-06-2017, 10:06   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Sırf  teşekkür edebilmek için üye oldum.Kaç saattir arıyorum arıyorum sorunu çözememiştim. Bu yazı sorunumu çözdü.Çoooooook teşekkür ederim bu konuyu zamanında açtığın için. :))

Uzuhina
29-06-2017, 10:07   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

Sırf  teşekkür edebilmek için üye oldum.Kaç saattir arıyorum arıyorum sorunu çözememiştim. Bu yazı sorunumu çözdü.Çoooooook teşekkür ederim bu yazıyı zamanında çevirdiğin için. :)))

ayhan6161
31-08-2018, 12:49   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

sırf teşekkür edebilmek için üye oldum allah senden razı olsun enes kardeşim