Windows 10 Yükledikten Sonra BIOS'da takılıyor.

radyoaktif
28-08-2015, 19:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Windows 10 Enterprise 64Bit DVD'si ile masaüstü bilgisayarımın tek bölüm olan 128GB SSD'sine her zamanki gibi AHCI mod da kurulum yaptım. Kurulum bitiminde bilgisayar yeniden başlatılırken DVD'yi çıkarttım ve windows 8.1 deki gibi kullanıcı arayüzünü oluşturma ekranının gelmesini bekledim. Ama bırakın arayüzü, bios'a bile giremediğimi fark ettim. Ardından güç düğmesini kapatıp-açıp bios'u sıfırladım
ve bios'a girerek tüm ayarları default'a alıp (yıllardır kullandığım stabil overclock vardı) AHCI modda sistemi bir daha açtım ama aşağıdaki ekranda takılıp kalıyor.

Windows 10'u DVD'den yüklerken 128GB'lik Disk 0 adında ki SSD'ye yükledim. Ayrıca Diğer 1TB diskime ait olan ve ilk defa ortaya çıkan 0 mb boyutunda ki bu bölümde neyin nesi anlamadım zira silinmiyor da.

Sistem bileşenlerim bunlar:

Intel Q9550 İşlemci
Gigabyte EP45T-UD3R anakart
Nvidia GTX 460 Ekran Kartı
Corsair Vengeance 2x4GB 1600Mhz DDR3 Ram
Samsung 840 Pro 128GB SSD (Tek parça-Windows 10'u kurduğum disk)
WD Caviar Black 1TB HDD (Tek parça)

Donanım bileşenlerini kontrol ettim, bios pilini değiştirdim.

DVD arızalı değil biliyorum çünkü daha geçen hafta, elimde ki 3.5" 500gb hdd'nin bir bölümüne aynı DVD ile Windows 10'u sorunsuzca kurup kullanmıştım. Bu nasıl bir sorundur böyle anlamış değilim, yardımcı olursanız minnettar kalırım.

radyoaktif
28-08-2015, 22:05   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Bir şey dikkatimi çekti. Sistem AHCI modda iken bu hatayı veriyor, IDE'ye aldığımda sistem açılıyor. Halbuki ben Windows 10 Enterprise 64 Bit DVD'sini takıp format attığımda sistemin AHCI'da olduğuna adım kadar emindim. 

İşin garibi, bios pilini çıkartıp bios'u komple sıfırlamadan bios'a da giremiyorum. Ayrıca bios pilini her çıkartıp taktığımda sistem saati 2009'u gösteriyor. Tekrar el ile ayarlayıp IDE modda sistemi çalıştırınca sorun yok ama AHCI moda alınca, bios pilini çıkartana kadar bios a girip IDE'ye alıp (yada bios'u direkt default ayarlarına) sistemi açamıyorum.

Özetle; AHCI modda Windows 10'u kurmama rağmen, artık PC'yi IDE moddan başta bir modda başlatamıyorum. Windows 10'un laneti mi bu anlamadım.

sahin06
29-08-2015, 10:36   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
22 mesaj

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Eğer IDE modunda windowsa giriş yapabiliyorsanız, windows IDE formunda kurulum yapmıştır. Kurulum Ahcide olsaydı IDE modunda açılmazdı. windows 7 de mavi ekran verdiğini yaşadığım tecrübeyle biliyorum. Öncelikle IDE modunda windows açılıyor ise açın ve kayıt defterine girin  http://www.ssdlabs.net/ssc/islet ... asil-gecirebilirim/ bu adresdeki yönelgeleri uyguladıktan sonra tekrar deneyin isterseniz. 

(Windows onda regedit aynımı kontrol etme imkanım olmadı)

Saygılar..

Son Düzenleme: sahin06 ~ 29 Ağustos 2015 11:07
radyoaktif
29-08-2015, 12:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Hocam cevap için teşekkürler. Bu sorun dün saat 16:00 sularında Windows 10 yüklemeye çalışmam ile başladı ve inanılmaz ama sabaha karşı saat 4'de sorunun mantığını anlayıp çözmeyi başardım. Evet, tam 12 saatte anca çözdüm ama bende bittim halbu ki çok basit bir işlem olarak gözüküyor ama insanın aklına denemek gelmeyince olmuyor işte, üstüne bir de başıma  ilk defa böyle bir durum gelince uğraştırıyor meret :)

Gecenin ilerleyen saatlerinde uykuda bastırdığı için sinirlenip 128GB'lik SSD'nin Windows 10 kurduğum tek bölümünü notebook'dan silip, bölümlemeden tekrar masaüstüne taktım. Ardından bilgisayarı açmadan bios pilini çıkartıp CMOS belleğini sıfırlayıp sistemi tekrar EEPROM yongasında ki bios ayarlarını default'a alarak açtım ve tekrar bios'a girerek AHCI modu aktif ettim. Lakin bu sefer SATA Port0-3 Native Mode'u da aktif ettim (ki 12 saatlik uğraşımda sistemi bu ayar açıkken de açmaya denediğime eminim) ve bios'u kaydedip çıktım. Windows 10 DVD'sini taktım bir de baktım ilk mesajımda ki ekranı geçip DVD'nin içine girdi. Ardından kurulumu yaptıktan sonra derin bir şükür içinde uyuyabildim :)

Windows 7 ve 8 de yıllardır kullandığım aynı ayarlarda nasıl oluyor da Windows 10 yükledikten sonra böyle saçma sapan komplike hatalar verip beni uğraştırdı anlamış değilim zira kendi pil bitmemiş, elektrik kesilmemiş, istem dışı hiç bir olay gerçekleşmemişken AHCI mod'un, IDE'ye dönüşmesi ve ardından AHCI'da bios'un kilitlenmesi de neyin nesi anlamak güç. Neyse çözüldüğüne sevindim. Aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar, benim 12 saatte çözdüğümü, gerek kendi akılları ile gerekse bu konu yardımı ile sanırım 5dk da çözecektir :) Kolay gelsin.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 29 Ağustos 2015 12:36