windows 7 64bit oyunlarda kilitlenme

LaThReLL
11-07-2010, 02:04   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
83 mesaj

bu foruma ve diğer sitelerin forumlarını araştırdım fakat kesin cevabı alamayacağımı bildiğim halde yinede soruyorum
işletim sistemi windows 7 64 bit
işlemci core2 duo e4500 2.20ghz OC ile 2.93 ghz ortalama sıc. 56 C-60 C
anakart gigabyte ga-p31-ds3l bios f10a sürümü (son sürüm)
ekran kartı sparkle nvidia geforce 8800gts512  sürücü 257.21
PSU 500 watt diamond du galiba markasını unuttum
ram kingston 2x2 800mhz 4GB
gigabyte ın sitesinden onboard ses kartının son x64 driverını yükledim. ethernet in son x64 driverını yükledim. işlemcininde driverını yükledim bios güncellemesi yaptım. nvidia zaten x64 sürücü devamlı güncellenir.
sistemde kaspersky 2011 kurulu (performans düşmanı oyunlarda deaktif) ccleaner la sistem temizlenir. ortalama 5 GB C: sürücüsünun boş alanı vardır
benim sorunum bayağı derinlerde birşeyde olması gerekiyor.
windowsum orijinal değil crackladım ama orijinal RTM final sürümü
oynadığım oyunlar bedavalar hariç crackla oynarım. ama bazı oyunlarda belirsiz bir süre zarfında makina tamamen kilitleniyor. klavyenin caps lock ışığını bile kapatıp açamayacak hale geliyor. tek çözüm reset. esas sorun ise bu olay her oyunda meydana gelmiyor. sorunum olan oyunlar gears of war, bad company 2, unreal tournament 3. bu oyunlarda bir süre oynadığım zaman tık diyor kilitleniyor. oynama süresi çok farklı. ya 5 dakika yada 2 saat süre sonra
ama bu sorunu GTA4 te, crysiste ve diğer oyunlarda yaşamıyorum. bu problem winmdows 7 nin 64 bit sürümüne geçtiğim zamanlarda başladı. önceden vista x86 kullandım. sorunum yoktu.
bir arkadaşım var aynı windows 7 ye sahip ama onda bu problemler yok. oyun crack ı bozuk diyicem arkadaşta aynı crack var sorunu yok. OS aynı.
ayrıca eski ses driverı mavi ekran verdirtiyordu (blue screen view prog. ile) mavi ekran yok şuan fikir verebilir diye söylüyorum.birde vista ve win7 de saat 00:00 da gün geçişi olduğunda oyun oynamazken 1 sn lik takılma oluyor. unreal tournament 3 te saat tam 00:00 da pc dondu. açılmadı. çok nadiren donup sonrada açılabiliyor pc.
sorun donanım sanırım. ama diğer oyunlarda sıkıntı yok. GTA4  gib bir oyunda donma problemi yok yani ısınma problemim yok, güç yetersizliği problemim yok. sistem bunu devamlı tekrarlamıyor. ama bir yerde bu küçücük birşey o oynadığım oyunların mahvolmasına sebep oluyor. sistemi kitleyecek ne yapar bir oyun?
sorunu donanımımda olabileceğini düşünüyorum fakat bir türlü bulamıyorum. bütün sistemin driverlarını bios dahil güncelledikten sonra sorunun kalkacağını umuyordum ama sorun hala var.
çok uzun yazdım çoğu insan okumayacak sanırım.

salih_k12
11-07-2010, 02:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

Kardes sistemin belki ama belki kesin degil işletim sisteminden dolayı kaynaklanabilir orjinal değilse ama sadece misal başka sorunda olabilir ...

juhtife
11-07-2010, 02:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
282 mesaj

sorunlarının kaynağı crackli işletim sisteminden kaynaklanıyor bence. daha önce de benzer şikayetlere tanık oldum. crackli windows 7  ler zamanla kasmaya başlıyo sebepsiz yere. işletim sistemini değiştirmenizi öneririm.

salih_k12
11-07-2010, 02:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
130 mesaj
Alıntı: juhtife  
sorunlarının kaynağı crackli işletim sisteminden kaynaklanıyor bence. daha önce de benzer şikayetlere tanık oldum. crackli windows 7  ler zamanla kasmaya başlıyo sebepsiz yere. işletim sistemini değiştirmenizi öneririm.
kardes arkadaş hakklı istersen pcne işletim sistemi olarak Xp sp3 kurabilirsn...

LaThReLL
11-07-2010, 02:40   |  #5  
OP Üye
83 mesaj

windows crack ından olacağını sanmıyorum.çünkü pc gayet gızlı performans sorunu şişme sorunu takılma sorunum yok. sadece oynadığım bazı oyunlarda sinir bozucu şekilde bir anda tık diyor kilitleniyor ve sadece oyun oynarken var. o sorunu yapan oyunlarda sürekli olan birşey dediğim gibi gta4 te sağlam 3 saat oynamışlığım var sürekli.

Atilla Sarıtaş
11-07-2010, 05:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Arkadaşta bizzat kendi format attığım ve cracklediğim Windows 7 Ultimate 64 Bit var Battlefield Bad Company 2, Sniper Ghost Warrior ve Call of Duty Modert Warfare 2'yi full ayarlarda oynuyor :)

enestalha
11-07-2010, 09:17   |  #7  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

sanıyorum oyun oynarken arka alanda çalışıp da askıda kalan birşeyler var.
olay görüntüleyiciden sistemle ilgili olayları, özellikle pc de kilitlenmenin olduğu saatteki olayları irdelersen hata kodları konuyla ilgili ipuçları verebilir.

Mustafa@PC
11-07-2010, 18:21   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Nvidia'nın son sürücülerini yükledim geçenlerde bir adet mavi ekran bir adette görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti hatası aldım. BETA yeni sürücüler çıkmış ve söylenildiğine göre birçok bug giderilmiş, dene bakalım :

Diğer yandan şu crack olayıda emin ol sürücü kadar şüpheli gözümde...

LaThReLL
12-07-2010, 00:58   |  #9  
OP Üye
83 mesaj

197.xx sürümlü driverlarda da yapıyordu bu kilitlenmeyi o sıralar bad company 2 oynuyordum. ama benim ekran kartı 8800gts yani adamlar artık 400 serisi gpu larla uğraşıyorlar. belki düzeltebilirler fakat ekran kartı driverından ziyade ses driverından şüpheleniyordum mavi ekran vermesinden dolayı. 2007 yılından kalma sürücü yüklüymüş haziran 2010 çıkmış onu kurdum fakat problem devam etti. normal şakır şakır oynarken bad company2 gears of war ve unreal tournament 3 te sadece bu 3 oyunda pc komple belli belirsiz zamanda tık diye kilitleniyor..
dediğiniz gibi saate bakarak incelemem lazım kilitlenme vakitlerini. windowsun zamanlı hizmetleri (dizin oluşturma, disk birleştirme vs.) onları kapatıpta bakarım. arkada çalışmaya başlayan bir servis oyunda bulunan bir kod ile hata veriyor olabilir.
pc kilitlendiği zamanlarda nasıl bir ses çıktığını sizde deneyin. mesela bir mp3 açın media playerda. görev yöneticisinde performans/kaynak izleyici de cpu kısmında audiodg.exe ye sağ tıklayıp işlemi askıya al dediğin zaman dıııııı diye ses veriyor.(windows vista ve 7 için xpde yok kaynak izleyici). işte oyun kilitlendiği zaman hem o ses geliyor hem hiçbirşey çalışmıyor. klavye kalışmıyor. mouse un ışığı sönüyor. pcde sadece reset tuşu çalışıyor o an için. bu tüm servisleri yöneten baş kim acaba kernel mi. onda mı bir sorun var acaba. oyunlar 32 bit zaten oyun hata veriyor olabilir.
ama geçen win7 64bit cracklı aynı windows u kullanan arkadaşla gears of war coop oynuyorduk ikimizde benim pc dıııııı diye kilitleniyor 1-2 saat oynadıktan sonra. pc reset atılıyor açıyorum. 10dk sonra tekrar kilitleniyor (burada oyunun 32bit sorunu olmadığını çıkarıyorum arkadaşın pc de 64 bit aynı oyun)
her oyunda yapmıyor hergele :D