Windows 7 Açılamama Sorunu Yardım!!!

Kapalı Hesap (158332)
01-02-2010, 20:25   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
268 mesaj

Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi akşamlar.

Sorunum:

Ben dün akşam bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kapattım. Ertesi gün Bilgisayarı açtığımda boot ekranından sonra şöyle bir not (SUMDT is comp ressed. Press Ctrl+Alt+Del to restart) ile karşılaştım.

Dediği gibi yapıp Ctrl+Alt+Delete yapım yeniden başlattım fakat yine aynı hatayı aldım. Bu hatayı Windows 7'nin boot ekranı gelmeden oluşuyordu. Herhalde sistemde bir sorun var deyip Başlangıç onarmayı başlattım fakat hiçbir sorunu alğılamadı. Sistem geri yükleme yaptım yine olmadı.

Yapılabilicek her şeyi yapmatım fakat bir sonuca varamadım. Son olarak format ile sorunumu çözdüm fakat bu hatanın neden kaynaklandığını merak ediyorum.

Yardımlarınızı Bekliyorum...

Saygılar...

mcafee23 ayrılmıştır
01-02-2010, 21:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bu hata windows 7 sürücü sıkıştırma hatası c: veya d:'ye sağ tıklayıp özellikler dediğinizde açılan pencerenin altında "disk alanından kazanmak için bu diski sıkıştır" ibaresini göreceksiniz bu normal ayarında işaretli değildir.Bu aktif konuma getirilirse ve disk sıkıştırma yapılırken bir hata meydana gelirse bilgisayar boot ederken mbr bölümünü okuyamadan reset atar.
Bu sorunu şöyle de çözebilirdiniz;

Bilgisayarınızı dvd'den açılacak şekilde bios'tan ayarlayın.
Windows 7 dvd'si ile bilgisayarı açın.
"cd ya da dvd'den başlatmak için bir tuşa basın" yazısını görünce enter'a basın.
Bilgisayarınızı onarın'ı tıklayın.
Gelen pencerede komut istemi'ni seçin. 
Gelen komut satırına "bootrec /fixboot" yazıp enter'a basın.
İşlem bitince "bootrec /fixmbr" yazıp tekrar enter'a basın.
İşlem tamamlanınca yeniden başlatın.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 01 Şubat 2010 22:08
mcafee23 ayrılmıştır bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
farukdgn
01-02-2010, 21:15   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,219 mesaj

Bende de Ctrl+Alt+Del yazıyordu ama ilk başında Missing...... yazıyordu. Bendeki galiba harici harddisk takılıyken o hatayı veriyordu. Öyle USB aygıtlarını çıkarıp dene?

mcafee23 ayrılmıştır
01-02-2010, 21:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

missing yok bulamadı anlamına gelir bu daha farklı bir sorun

Constantine81
01-02-2010, 22:12   |  #5  
Constantine81 avatarı
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Geçtiğimiz salı güncelleme yaparkende aynı olay benim başıma geldi win update 1.7 mb yanılmıyorsam 2 güncelleme indirdi yeniden başlatmak gerektiğini belirtti yeniden başlattım ama tam windows ikonu gelirken bilgisayar baştan başlıyordu baya çözmek için uğraştım sonunda formata döndüm.

Kapalı Hesap (158332)
01-02-2010, 22:49   |  #6  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
268 mesaj
Alıntı: mcafee23  
bu hata windows 7 sürücü sıkıştırma hatası c: veya d:'ye sağ tıklayıp özellikler dediğinizde açılan pencerenin altında "disk alanından kazanmak için bu diski sıkıştır" ibaresini göreceksiniz bu normal ayarında işaretli değildir.Bu aktif konuma getirilirse ve disk sıkıştırma yapılırken bir hata meydana gelirse bilgisayar boot ederken mbr bölümünü okuyamadan reset atar.
Bu sorunu şöyle de çözebilirdiniz;

Bilgisayarınızı dvd'den açılacak şekilde bios'tan ayarlayın.
Windows 7 dvd'si ile bilgisayarı açın.
"cd ya da dvd'den başlatmak için bir tuşa basın" yazısını görünce enter'a basın.
Bilgisayarınızı onarın'ı tıklayın.
Gelen pencerede komut istemi'ni seçin. 
Gelen komut satırına "bootrec /fixboot" yazıp enter'a basın.
İşlem bitince "bootrec /fixmbr" yazıp tekrar enter'a basın.
İşlem tamamlanınca yeniden başlatın.
Bilgiler için Teşekkür ederim. Geçektende Disk sıkıştırmayı etkinleştirmiştim. Fakat bu uygulamayı yarıda kesmek zorunda kaldım.

Böylesine büyük bir problem yaratması Windows 7'yi beynimde bir alt kata düşürdü.

Ben iptal etmedi diyelim elektirkler kesildi. Kullanıcılar ne yapacak bu hata ile hemen düzeltilmesi gereken bir konu. Yardımlarınız için Tekrar teşekkürler.

Saygılar....

Recep Baltaş
01-02-2010, 23:08   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Kusura bakma ama kendi hatandan dolayı Windows 7'yi suçlaman hiç doğru değil ;)

Default kapalı olan bir ayarı, sistem sürücüsünde etkileştirmemen gerektiğini bilmelisin ;)

BIOS güncellerken elektrikler kesildi, anakartı yapan firma ne yapsın? Microsoft ile ne alakası var elektrik kesintisinin? İşlemi yarıda kesmişsiniz ve Windows 7'yi suçluyorsunuz.<

Recep Baltaş bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
centipede
23-03-2010, 18:45   |  #8  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

hirens boot cd edinin ve bu cd ile başlatın.
içinde var olan mini 98 yada mini xp proğramını çalıştırın.
yaptığınız işlemin tersini yapın yani diskten yer kazanmak için bu diski sıkıştır seçeneğinin tik'ini kaldırın.işlem bittiğinde cd yi çıkartarak tekrardan bilgisayarınızı çalıştırın.
düzeldiğini göreceksiniz.
 %100 denenmiştir.