WINDOWS 7 açılmıyor mavi ekran

alperendddd
30-01-2021, 20:52   |  #1  
alperendddd avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

dün bilgisayarı açtım bi oyun indirdim d3d9 bilmem ne dll eksik dedi direkt internetten bakıp hiç sorgulamadan :( o dll'i system 32ye attım sonra oyun yine açılmayınca directx kurucu indirip kurdum oyun açıldı oyunu kapattım laptopda hddden biraz fazla ses geliyor gibi geldi laptop da benim değil ablamın uzun bi süre kullanıcaktım o yüzden hdd sıkıntılıysa ilerde bozulunca suç bana kalmasın vs. diye düşünüp hd tune pro ile diski kontrol ettirdim quick scande hiç bad sector çıkmadı quick scan olmayanda çeyreği bitmişken bi kırmızı yer çıkmıştı sonra çok uzun sürünce dayanamayıp taramayı durdurdum ve bilgisayarı kapatıp yattım sabah halkınca geri açtığımda asus yazısı geçtikten sonra windowsun siyah arkaplanda logosuyla açılmaya başladığı yerdeanlık bi mavi ekran verip yeniden kendini başlatıyor ve güvenli mod seçeneği çıkıyor

dediğim gibi anlık mavi ekran veriyor sanırım mavi hata kodunu okuyabilmek için bu otomatik yeniden başlamayı engellemek vs. gerekiyormuş ama ben amele işi videoya aldım ve o anda videoyu durdurup hata kodunu yakaladım

hatada şunu yazıyor: stop 0x0000007b 0xfffff880009a97e8 0xffffffffc0000034 0x0000000000 0x0000000000

windows başlangıç onarmayı denedim hatayı çözemedi,

sistem geri yüklemeyi denedim tek bi tane kayıt dosyası vardı o da dün ben directx kurmuştum ondan önce alınmış sanırım onu seçip denedim o da işe yaramadı

biosu default ayarlarına çektim o da işe yaramadı

başka da bi şey denemedim

yardımlarınızı veya tavsiyelerinizi bekliyorum hdd'deki bilgilere veya bilgisayarın herhangi donanımana bi şey olmamıştır umarım :((

excel_mustafa
30-01-2021, 22:15   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

dll yi temiz bir yerden indirdiysen virüs kaynaklı değildir. hdd de badsector varsa windows çökebilir. kaspersky rescue disk hazırlayıp pc yi bununla başlatarak (formata başlar gibi) dosyaları yedekleyebilirsin. hdd tamiri mümkün olmayan bir parça o yüzden değiştirmekten başka çözümü yok.