Windows 7 adı nereden çıktı?

CHIP Online
16-10-2008, 17:38   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Her kafadan bir ses çıkınca Microsoft açıklama yaptı: Yeni Windows neden Windows 7 olacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Windows-7-adi-nereden-cikti_9165.html

Merakla beklenen yeni işletim sistemiyle ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Microsoft, daha önce ilgili haberimizde de duyurduğumuz üzere yeni Windows işletim sisteminin ismini Windows 7 olarak belirlediğini tüm dünyaya duyurdu.

Microsoft'un bu açıklamasından hemen sonra kullanıcılar Windows 7'nin esrarını çözmek için büyük bir uğraşa girdi. Merak edilen konu ise Windows 7'nin isminde yer alan 7'nin ne ifade ediyor olduğuydu.

Salı günü bir açıklama yapan Windows ürün yöneticisi başkan yardımcısı Mike Nash, bu konuda şu sözleri dile getirdi: "Pazartesi günü  Windows'un resmi adını duyurduğumdan beri yoğun bir tartışma yaşanıyor ve herkes Windows 7'de bulunan 7 rakamına nasıl ulaşıldığını merak ediyor; ancak bilindiği gibi Windows'un sürümlerini saymanın ve bir rakama ulaşmanın birçok yolu var."

Ancak kullanıcılar, Windows 7 ismini hala tartışmaya devam ediyor. Kimisi Vista'yı 7 olarak hesaplarken, kimisi de Windows NT 3.1 ile başlayan Windows'un NT ailesinin hesaba katılması gerektiği görüşünü savunuyor.

Nash, Windows 7 için seçilen rakamın altında yatan nedenin gayet açık olduğunu ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk yayınladığımız Windows'u Windows 1.0, ikincisini de Windows 2.0 olarak kabul ediyoruz; yani sıralamaya bakılarak da bu rakama ulaşılabilir."

Kullanıcılar, Windows'un yayınlanan tüm sürümlerini hesap ettiklerinde çok farklı bir rakama ulaşıyor; ancak Microsoft'un hesabı şöyle: Yayınladığı Windows 95, 98, 98SE ve Millenium sürümleri Windows 4.0 olarak kabul ediliyor. Buna ilaveten Windows 2000 ve XP Windows 5.0 olarak hesap edilirken, Vista da 6. sürüm olarak belirlenmiş oluyor.

Tüm konu: Windows 7 adı nereden çıktı?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows 7 sizce kaçıncı Windows?

Fattur
16-10-2008, 17:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

7. windows olduğu çok açık.
Pc'nize sağ tıklayıp çzellikler dediğinizde karşılacaksınızdır.
Not:yukarıdaki temsili söylemdir.Gerçeği:
Bilgisayar>Yardım>Windows Hakkında
Örneğin:
Xp SP3(sp2 de dahil)
5,1 . windows.
Vista(sp1 siz)
6,0 'ıncı windows
Vista(sp1'li)
6,1 . windows

Tartışmaya gerek yok.....................

cbekir
16-10-2008, 17:56   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows#Timeline_of_releases
adrsinde windows'un bugüne kadar yayınlamış olduğu tüm sistemler var

TuncaBozkurt
16-10-2008, 18:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Bence de 7. Windows. Bu sıralama yeni değil. Eskiden beri bu şekilde sıralanmış.

Master of Jedi
16-10-2008, 23:10   |  #5  
Üye
53 mesaj

Çekirdek Versiyonlarından gidince Vista 6.x ise Windows 7.x Windows 7 olur tabiki.Ayrıca ha 7 ha 8 ne fark eder önemli olan sistemi ağlatmadığı gibi güvenli ve stabil bir işletim sistemi olsun ismin ne önemi var?

oDaXRé
17-10-2008, 00:24   |  #6  
Yeni Üye
29 mesaj

Çok gereksiz. :/
Vista temasının üzerinde oynayarak Windows 7'yi elde etmek bi o kadar da saçma..

Master of Jedi
17-10-2008, 09:43   |  #7  
Üye
53 mesaj
Vista temasının üzerinde oynayarak Windows 7'yi elde etmek bi o kadar da saçma..
Olay Vista Teması üzerinde makyajlama değil.Sanırım senin kafanı Ekran Görüntüleri karıştırdı.Yeni bir çekirdekten bahsediliyor.Yeni bir kernel.Vista da kurulum gigabytelarca alan kaplarken Windows 7 de böyle olmayacağı vaad ediliyor.Bir çekirdek yüklendikten sonra bu ufak boyutlu alanda işletim sistemi çalışacak eğer ki kullanıcı eklentileri veya windows bileşenlerini kurmak ya da çalıştırmak istediğinde bu işletim sistemini paylaşmak yerine 3.parti yazılım gibi çalışacak deniliyor.Yani Windows'u kurunca elini bile sürmediğin Movie Maker gibi bileşenler makinanda yer sisteminden güç kullanmayacak demek bu da performansı arttıracak ve eski tüm Windowslarla uyumlu olacak denilmekte. Ben bu sefer umutluyum. Ama Microsoft hep hayal kırıklığı yapmıştır bende. Yani işin özü Vista Temasıyla oynamaktan çok ama çok öte...Alkış

Son Düzenleme: Master of Jedi ~ 17 Ekim 2008 09:49
DaRWeLL
17-10-2008, 15:13   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj
oDaXRé
Arkadaşında dediği gibi seni ekran görüntüleri yanıltmış.Bende ilk gördüğümde senin gibi düşünmüştüm ama yeni haberler gelince ortada yeni bir kernel oldugu ortaya çıktı ve microsoft bu sefer iyi bi iş yaptı gibi bence.Zaten vistayıda sp1 ile kullanıcılara kabul ettirdi bunun üstüne 7 iyi oldu..

Hiper£l£v£nKids
17-10-2008, 16:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Bence win 7 microsoft için yeni değil...bence longhornun kerneli değişikti ve adamlar tema kötüydü yeni tema çıkış tarihine yetişemeyeceği için vistayı çıkardılar...yani hayal ettikleri temayı yapamadılar işte windows 7'de bu olucak vista-longhorn-7 böylece şimdiye kadarki en iyi windows çıkcak görsellik vistadan altyapı longhorndan=windows 7!

D o ğ a n
19-10-2008, 13:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
534 mesaj

Resimde Windows Vista'dan sonra gelecek olan Windows'un kaçıncı Windows olacağı belli sanırım.

Kapalı Hesap (58203)
19-10-2008, 13:56   |  #11  
Kapalı Hesap
489 mesaj

Ewet Microsoft Tartşıp Değişim Çarpıcı isimler yerine Çıkardıkları SÜRÜMÜN adını Koymayı uygun görmüş.Bayada Tepki çekti zaten adamlar işi biliyo.