Windows 7: Aero arayüzü hafifleyecek

CHIP Online
05-11-2008, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS'in Windows 7'de kullanacağı Aero arayüzü hakkında büyük planları var. Yeni Aero'nun farkı ne?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... ifleyecek_9443.html

Resimlerle: Windows 7'den ne istiyoruz?

Microsoft, Windows 7'deki Aero arayüzünün DirectX 10.1'e ait fonksiyonları da kullanacağını açıkladı. Masaüstü pencere yöneticisi (DWM: Desktop Window Manager) bu iş için Direct3D 10.1 programlama arabirimine erişebilecek.

Bu sayede alt sınıf bütünleşik ekran kartı kullanan sistemler bile kısmen de olsa Aero arayüzünü kullanılabilecek. Microsoft bu hedefine Aero'nun şeffaf öğelerini shader'lar (kaplamalar) yardımıyla işlemeyle ulaşacak.

Bunun dışında geliştiriciler DWM'nin grafik hesaplamalarında kullanacağı bellek miktarında yüzde 50'ye kadar düşüş olacağını da bildirdi. Gösterilen pencere başına düşecek olan bellek kullanımı daha iyi bir ölçülebilirliğin de habercisi oluyor.

Firma güncel ve daha eski ekran kartlarıyla uyumla ilgili şimdilik bir açıklama yapmadı. Microsoft yüksek bir ihtimalle bu hafta gerçekleşecek olan Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) etkinliğinde konu hakkında daha fazla açıklama yapacak.

Tüm konu: Windows 7: Aero arayüzü hafifleyecek

İzleyin: Windows 7 Özel (4/5)

Resimlerle: Windows 7'den ne istiyoruz?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce DirectX 10.1'in kullanılması işletim sisteminin lehine olacak mı?

Toxic
05-11-2008, 15:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

ben lehie olacaktır diye düşünüyorum miicrosoft sonunda hatasını anlamış çünkü aero sistemi çok yoruyordu umarım windows7
de vistada yapılan hatalarla karşılaşmayız

Fattur
05-11-2008, 16:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Hiç sanmıyorum...

Lammoth
05-11-2008, 19:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj