windows 7 ağ paylaşımı sorunu

3dxsolid
25-10-2009, 11:27   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

ana masada akınsoft cafeplus yüklü ve diğer 19 pc xp ve anamasada klasör paylaşımını yapamadık .. yardım edebilirseniz sevinirim.. şimdiden teşekkürler

Recep Baltaş
25-10-2009, 11:45   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Paylaşacağınız klasöre kullanıcı ekle dedikten sonra "Herkes"i ekleyin.  Biraz daha ayrıntılı bir tanım yazarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

3dxsolid
25-10-2009, 12:51   |  #3  
OP Yeni Üye
49 mesaj

tamam. Tanımladığım yer bir internet cafe. Pclerin özellikleri eşit, hepsi çift çekirdek 2 gb ram ...yani hızda sorunumuz yok. ama anamasaya bir hafta önce xp yüklü iken format atıp win 7 yükledim. Haliyle eskiden bağlı olan ağlar şimdi kayboldu. Klasörün birini paylaşıma vermeyi denedim ama tama deyince klasörde paylaşım işareti çıkmadı ve zaten ağdan görünmüyo. Biraz aratırdım.Bağlantı ayarlarında oev ağı yapmam gerekiyomuş ..Bilmiyorum nasıl yapıcam.

Recep Baltaş
25-10-2009, 13:48   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Ağ ve paylaşım merkezini açın  ana sayfada sizn ağınızn adını göreceksiniz. Hemen altında ev ağı yazması lazım. Yazmıyorsa tıklayıp Ev Ağı olarak değiştirin.
Ayrıca soldan "Gelişmiş Paylaşım Ayarları"na da baakbilrisiniz. Cafede 19 makina varsa hepsine Home Basic alabilrsiniz... Sistemler daha hızlı ve verimli çalışır emin olun...Deep Freeze desteği de var zaten ;)

3dxsolid
26-10-2009, 12:21   |  #5  
OP Yeni Üye
49 mesaj

hocam hepsini denedim ama nafile himachi yükledim win 7 li pc den diğer xp li pc doyalarını görebiliyorum ama xp den win 7 yi göremiyorum...zaten dosya paylaşımı önemli cafelerde gerisi boş :)

Recep Baltaş
26-10-2009, 15:00   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: illegal66  
hocam hepsini denedim ama nafile himachi yükledim win 7 li pc den diğer xp li pc doyalarını görebiliyorum ama xp den win 7 yi göremiyorum...zaten dosya paylaşımı önemli cafelerde gerisi boş :)
O yüzden cafeye girmiyorum ya yıllardır :D. XP'leriniz güncel değilse bağlanamayabilir. Sizde cafeciyim diyorsunuz ama ne bilim hiç IP ile bağlayamadınız mı? Ben olsam ağ kurmuş CS:S oynuyordum :D

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 15:16   |  #7  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

:D

hamachi yi kurarken , dosya paylaşımını kapamış olabilir misiniz ?:)(düşük bir ihtimal ama olsun :P)

Windows 7 de  , Ağ bağlantılarına girin , hamachi nin üzerine sağ tıklayıp özellikler deyin..Paylaşım sekmesi altında ki ''Dieğer ağ kullanıcıları , bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın'' kutucuğuna tik koyup dener misiniz..

bunun dışında xp de sorunsuz bağlanıyor demişsiniz..xp nin ayarlarıyla windows 7 nin ayarlarını kıyaslama yaparak sorunu çözebilirsiniz..

3dxsolid
26-10-2009, 18:20   |  #8  
OP Yeni Üye
49 mesaj

anamasa windows 7 diğerleri xp anamasadan diğer bilgisayarları görmede sorun yok ama diğer pc den anamasa görünmüyo.. sanırım permission ile alakalı..

Syntaxzone
26-01-2010, 00:24   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

windows7 Paylaşım sorunu yaşayan arkadaşlar için.. 

çalışma grubu ayarlarınızın tutarlılığını kontrol ettikten sonra,
sağ click bununla paylaş, Belirli kişiler burada bulunan sekmeden
Everyone seçeneğini ekliyoruz.. izin düzeyini ayarlayın paylaşabilirsiniz.

parola korumasını ağ ve paylaşım merkezinden, 
 " Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi\Gelişmiş paylaşım ayarları "
kaldırabilirsiniz.

selametle..

Syntax Night Shift

Son Düzenleme: Syntaxzone ~ 26 Ocak 2010 18:38
black_flood
26-01-2010, 08:31   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşım xp gibi görmen imkansız paylaşımı win7 ortamında göresel olarak.
klasörü yada soyayı sağ tuşa basıp paylaş yerine daha garanti yol olan sağ tuş özellikler sekmesinden aç paylaşıma orada istediğin gibi detaylı paylaşımı görsel olarak görebileceksin.
daha sonrada eğer şifre varsa makinanda diğer makinalar bağlanırken ister secure istersende secureolmayan bağlantı seçeneğini denetim masası dosya ve yazıcı paylaşımından ayarlaman mümkün.

EINSTEIN
02-09-2010, 11:12   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar ben de HDD'mi paylaşıma vermeye çalıştım ama arkadaşım kendi bilgisayarında girmeye çalıştığında kullanıcı adı-şifre istiyor. Bana bir çozüm yolü gönderir misiniz lütfen? Ayrıca işletim sis.Win 7 

Mail: [email=erencaglarsu@gmail.com]erencaglarsu@gmail.com[/email] (öneri ve sorularınız için...)

Son Düzenleme: EINSTEIN ~ 02 Eylül 2010 11:14
BucaYer6
12-03-2011, 00:13   |  #12  
Taze Üye
9 mesaj

Merhabalar...

Öncelikle
Bilgisayar çalışma gurubunun aynı olduğundan emin olunuz.
(örnk) WORKGROUP veya EV-AĞI gibi bu yönden sıkıntınız yok ise aşşağıdaki adımları takip ediniz.

Windows 7 için
1: Başlat / Denetim Masası / Ağ ve İnternet / Ev Grubu Altında Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'e tıklayın.
2: Ortak Geçerli Profil / Parola korumalı paylaşımı kapat diyerek değişiklikleri kaydediniz.

Windows XP için
1: Başlat / Denetim Masası / Ağ ve Internet Bağlantıları Altinda Ağ Kurulum Shirbazına tıklayınız.
2: Hiç bir değişiklik yapmadan İleri / İleri /  İleri diyerek toplam 3 sekme atlayacaksınız.
3: Daha sonra Bilgisayar Adı Bilgisayar Tanımına MASA-01 / MASA-01 Diye tanımlayarak İleri diyoruz.
4: Çalışma gurubu adına WORKGROUP yada ana makinada hangisiydiyse onu yazarak İleri diyoruz.
5: Dosya ve yazıcı paylaşımını aç sekmesini seçerek İleri diyoruz tekrar İleri diyoruz ve bekliyoruz
6: Son Olarak En alttaki sihirbazı tamamla sekmesini seçerek İleri / Son / Yeniden başlat diyoruz.

Bunları sorunsuz şekilde yaptıktan sonra dosya paylaşımında hiç bir sıkıntı çekmeniz söz konusu olmayacaktır.

müho
16-11-2011, 08:48   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

windows 7 kurulu bir bilgisayardan paylaşılan bir klasörümüz var.
ağda olan bilgisayarların birkaçı xp birkaçı windows 7 kurulu.
günde nerdeyse onlarca defa görünmemezlik yapıyor bu klasör. ancak garip olan, klasörü paylaşan bilgisayar diğer bilgisayarları görürken, diğer bilgisayarlar bu bilgisayarı göremiyor. sonuç olarak bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. ama bu durum tekrar edip duruyor. sorun nerde olabilir?
yeni bir kasa bile denedik. ama olmadı

kural76
31-01-2015, 11:03   |  #14  
kural76 avatarı
Yeni Üye
28 mesaj

selam arkadaşlar recep baltaş arkadaşım bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. şirkete yeni renkli yazıcı alındı ama benim bilgisayarıma yazıcıyı tanıtmadılar.. bende netten yazıcının sürücüsünü indirdim ve pc yazıcıyı otomatik olarak ekledi :) öğrenmek istediğim şey şimdi benim bilgisayarımın ağdan yazıcıya bağlı olduğunu tespit ederler mi? ya da benim çıktı aldığımı anlarlar mı? çünkü anlarlarsa sıkıntı olabilir...

mustafasever
01-07-2015, 22:53   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

SELAMLAR İNTERNET KAFE İŞLETİYORUM PC LERİ XP DEN WİN7 YE GEÇİŞ YAPTIM BÜTÜN AĞ AYARLARINI YAPTIM FAKAT FİFA7 VE SAM 2 OYUNLARI LAN BAĞLATILI OYNANAMIYOR AĞDA GÖRÜNMÜYOR. COUNTER STRİKE DE SORUN YOK. LÜTFEN YARDIM.