Windows 7 C yi nasıl büyütürüm ?

Dostname
23-05-2011, 12:53   |  #1  
Dostname avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

Arkadaşlar önce soruyu tam olarak açayım ki daha rahat anlayın.

320 gb lik bir hard diskim var 50 gb si C için ayrılmış kalanı D de.
Ancak bu kapasite bana yetmediği için 500 gb lik bir hard disk daha aldım.

Şimdi C nin kapasitesini 50 gb den 80 gb ye çıkartmak istiyorum yeni aldıgım hard disk ise 500 gb olarak kalacak tek parça.

Format atarak kapasite büyütmenin daha sağlıklı olacağı söylenmiş ancak tam olarak windows 7 de nasıl yapılacağını bilmiyorum.

D deki verilerimi yeni aldığım HDD ye yedekleyip eski hard diskimi yeniden bölmek istiyorum.
Bunu format esnasında yapmam gerekiyormuş nasıl yapabilirim birisi yardımcı olabilir mi ?

Ayriyetten bir sorum daha olacak.
Yeni aldığım 500 gb lik hard diski tek parça kullanmamda bir sorun olurmu yoksa 2 ye bölersem daha iyi mi olur.
Tek parçada yavaşlama felan yaşar mıyım ? Şimdiden teşekkürler.

ekran kartı
23-05-2011, 13:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Önce yeni harddiskinize tüm dosyalarınızı yedekleyin. Format atma sırasında disk seçme bölümünde C ve D sürücüleri çıkacak. C ve D sürücüsünü silin. Bölümlenmemiş tek parça C sürücüsü oluşacak. O tek parçayı da isterseniz bölebilirsiniz.

Kısacası: Yedeklemeyi şimdi yapın format sırasında kesme biçme işlemi kolay göreceksiniz.

Dostname
23-05-2011, 13:20   |  #3  
Dostname avatarı
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Önce yeni harddiskinize tüm dosyalarınızı yedekleyin. Format atma sırasında disk seçme bölümünde C ve D sürücüleri çıkacak. C ve D sürücüsünü silin. Bölümlenmemiş tek parça C sürücüsü oluşacak. O tek parçayı da isterseniz bölebilirsiniz.

Kısacası: Yedeklemeyi şimdi yapın format sırasında kesme biçme işlemi kolay göreceksiniz.

Bana birkaç program adı söylendi.Söylediğiniz şekilde hiçbir ekstra programa ihtiyaç duymadan bölümlendirebileceğim değil mi ?

sasax
23-05-2011, 13:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
692 mesaj

öncelikle arkadaşında dediği gibi tüm bilgilerinizi yeni aldığınız hdd ye kopyalayın. Daha sonra elinize bir windows7 format cd si alıp başlayın formata,zaten size herşeyi soruyor,orda tamamen eski hdd nizi silin. Daha sonra ise kendi zevkinize göre bölümlendirin.

Alparslananadolu
23-05-2011, 13:56   |  #5  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Yeni aldığınız 500 GB HDD'ye yeni sistem kurun. Eskisinin de bütün bölmelerini kaldırın, tek parça yapın, formatlayın. Bu diske de verilerinizi yedeklersiniz.

ekran kartı
23-05-2011, 18:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj
Alıntı: Dostname  
Bana birkaç program adı söylendi.Söylediğiniz şekilde hiçbir ekstra programa ihtiyaç duymadan bölümlendirebileceğim değil mi ?
Küçüklüğümden beri format atıyorum yüzlerce kez de disk bölümlendirme yaptım. Bu işlem için program kullandığımı hatırlamıyorum. Format ekranından yapabiliyorsunuz her şeyi.

onurravli
23-05-2011, 19:17   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

abi sen 50'yide 80'ide bırak toplamda 140'lık bişey al tak hepsinin yerini görür

ShadowOfDeath
22-07-2011, 02:41   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

eğer format atmayacksanız programla bayutlandırma işlemi yapabilirsiniz programlar bunun için :)