Windows 7'den, XP'ye Dönemiyorum?

radyoaktif
20-04-2010, 20:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler.

HP Pavilion dv2700 model bir dizüstü var. İşletim sistemi olarak windows 7 kurulu. Ben bu laptopu XP'ye çevirmek istiyorum ama bir türlü başaramadım bu sorun daha önce gene windows 7 yüklü bi kaç laptopta başıma gelmişti şansa çözmüştüm ama bu laptopun içinden çıkamadım. Laptopun HDD'si sata, ben format atmaya çalıştığım XP CD'lerinin sata desteği olmadığını düşündüm ama aynı CD'lerle kendi sata HDD'me format atabiliyorum.

Yardımcı olması açısından birkaç ss ekliyorum;

Sistem bu

Burda PC'nin HDD'yi görmediğini görebilirsiniz

Burda gerekli boot ayarını yapıp Notebook HDD'yi en üste alıyorum ama zaten laptop HDD'yi görmüyor

Laptop gerekli boot ayarlarını yaptıktan sonra XP yükleme işlemine geçiyor gerekli önbelleği alıyor ama iş tam format atmaya gelince aşşağıdaki uyarıyı alıyorum

Bunun üzerine Laptopun HDD'sini çıkartıp başka bir PC'de içindeki windows 7 ile birlikte komple biçimlendirip öyle taktım ama sonuç gene aynı, düzelmedi.

Şu anda HDD bomboş biçimlenmiş durumda. Bios'dan laptop, HDD'yi görmüyor ama windows 7 kuruluydu ve HDD çalışıyordu halada çalışıyor onda sorun yok. Bu laptop neden böyle yapıyor? Neden windows 7'den XP'ye geçiş bu kadar meşakatli oluyor? Bu sorunu kesin gene windows 7 kaynaklı veriyor yoksa XP yüklü bir bilgisayara tekrar XP yüklemeye çalıştığında böyle bir hatayı hiç almadım. Acaba bios kısmında atladığım bir yermi var? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden minnettarım...

Semih Özyurt
20-04-2010, 21:00   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

linki inceleyin 

ensar06
20-04-2010, 21:00   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

latop sata driveri başta görmüyor bunun nedeni kurduğunuz xp de raid driver lerinin bulunmaması bu sorunun çözümü için formatın başlangıcında raid sürücü yani sata yı tanıtmak için f6 ya basmanız gerekiyor yalnız disket sürücüsü olmadığı için bu şekilde yapamayacağınızı tahmin ediyorum. Sorunun çözümü için ilk önce raid sürücü seçeneği biosta varmı yokmu diye bakınız eğer yoksa size raid xp öneriyorum kendi satayı tanıyan xp sürümleri var bu şekilde çözebilirsiniz yada hiç yapamıyorsanız raid sürücüleri içine attığınız bir boot xp yapmanız gerekiyor

Son Düzenleme: ensar06 ~ 20 Nisan 2010 21:05
radyoaktif
20-04-2010, 22:55   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Nlite programı ile sata dosyalarını XP CD'sine entegre edince gördü. Sağolun arkadaşlar.

radyoaktif
20-04-2010, 23:51   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Arkadaşlar bi son dakika gelişmesi oldu. Sata dosyalarını entegre ettiğim sp3 CD'siyle laptopun 150GB'lik HDD'sini 2'ye bölerek C:50GB ve D:100GB'ye böldüm ve C'ye XP kurmak için formatladım, format bitti sonra PC yeniden başladı buraya kadar herşey normal ama XP Logosu gelip XP yüklemeye başlayacağı yerde, ben hiç bir tuşa basmadığım halde tekrar Windows Kur bölümü geliyor üstelik "Kuruluma başlamadan önce herhangi bir tuşa basın" gibi bir uyarıda vermiyor direk kendi otomatik geçiyor. İşte ss'ler;

CD'yi görüp kuruluma direk geçti

C'yi seçip formatla dedim

Çabuk formatla yaparak C'yi formatladım

Sonra formatlama bitti PC yeniden başladı

Ben XP Profesional Logosunun gelip XP'nin yüklenmesini beklerken bakın ne oldu

Tekrar Kur'a döndü! Bende herhalde C'ye formatı tam atamadı diye tekrar format attım hemde 3 kere ama sonuç gene aynı. Formattan sonra XP yüklemeye geçmiyor gene format kısmına geri dönüyor anlamadım gitti? Yardımcı olursanız sevinirim...

Batıkan Doğan
21-04-2010, 00:15   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Formatlama işleminden sonra BIOS'daki ayarlarını varsayılana almamışsın... CD'den başlangıç için bir tuşa basın uyarısının gelmemesinin nedeni de nLite ile sürücü eklemenden kaynaklı olabilir.

Ekleme: Ayrıca bilgisayarı optik sürücüden başlatmak için BIOS ayarlarına girmene gerek yok. Bak eklediğin resimlerde var. İlk açılışta HP yazısının olduğu ekranda Quick Boot diye bi seçenek vardır. Esc, F9 tuşu falandır. İşletim sistemi kurulumunda bir kereliğine basıp CD/DVD sürücüsüne seçmen yeterli...

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 21 Nisan 2010 00:21
radyoaktif
21-04-2010, 00:28   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Formatladıktan sonra BIOS ayarlarını defaulta çektim zaten. nLite hata değil yardımcı oluyordu benim bildiğim. Zaten diğer entegresiz SP3 CD'siylede denediğimde aynı şekilde "Kuruluma devam etmek için bir tuşa basın" uyarısı gelmiyor. Boot için F tuşlarının olduğunuda biliyorum maksat siz yardımcı olacak arkadaşlarıma diğer ayarlarıda göstermek ki aklınıza onlara bakarak birşeyler gelebilir. Şu anda C'ye tekrar format attım ama bu sefer çabuk değil, uzun format attım, İnşallah PC yaniden başladığında gene direk Kur'a geçmez direk XP Professional logosu gelirde XP'yi yüklemeye geçer. Ama o "Kuruluma devam edebilmeniz için bir tuşa basın" uyarısı gelmesse CD kendini gene otomatikman Kur'a atacak sonra çık işin içinden.

Sistem konfigürasyonundan Boot options sekmesine giriyorum.

Boot options sekmesinde gördüğün gibi CD-ROM ve Floppy Disk açık durumda. (Internal Network Adaptor boot'da varda onun tam olarak ne işe yaradığını bilmediğim için söylemiyorum o açık zaten) Ama dikkat ettiysen burda HDD gözükmüyor.

Bende bu sefer aynı sekme içindeki Boot Order'e giriyorum

burasıda boot yeri galiba ama bir sıralama yok herhalde. Genede ben Notebook Hard Driver (yani HDD'den bahsediyor)'ı en üste taşıdım, CD ROM'da bi altında.

Anlamadığım nokta; Boot Options'mu gerçek boot ediyor? Boot order'mi? Eğer Boot Options'dan Boot ediliyorsa, Boot Order ney? ve Boot Options'da görünmeyen HDD, Boot Order'demi görünüyor?

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 21 Nisan 2010 00:32
mancukya
21-04-2010, 00:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

ilk dosyalari yükler sonrasinda devam eder elleme hic bir seyi pc kendisi kapandikdan sonra sana cd dvd baslamak icin bir tusa bas yazar ona basmiyacaksin kurulum devame edicek

radyoaktif
21-04-2010, 00:46   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

İşte dostum onu anlatmaya çalışıyorum o yazı gelmiyor. Otomatik kendi tekrar kur'a dönüyor. Şimdi C'yi tekrar uzun biçimledim ama sonuç gene aynı. Olmadı birde sp2 CD'si ile denerim ama SP'lerden kaynaklanacağını sanmıyorum. Suçu HP'ye atacam çünki başıma bi kaç kere gene HP laptoplarda bu tür şeyler geldi lakin emin olmadan çamurda atmak istemiyorum... Uğraş dur bulabilirsen işte:(

ensar06
21-04-2010, 10:25   |  #10  
Taze Üye
13 mesaj

bilgisayar kendini resetledikten sonra cd yi çıkar o ekranı geçince xp logosu gelince cd yi tekrar tak

feanorking
21-04-2010, 13:38   |  #11  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj
Alıntı: ensar06  
bilgisayar kendini resetledikten sonra cd yi çıkar o ekranı geçince xp logosu gelince cd yi tekrar
katılıyorum. başıma geldi benimde. yeniden başlatınca açılmadan cdyi çıkar windows kuruluma devam edince cdyi tak kaldığı yerden devam ediyor.
tabi ben bunu vista da denedim.

_hEro
21-04-2010, 13:50   |  #12  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Evet cd yi çıkartıp, ekranı atladıktan sonrada tekrar takmalısın.Muhtemelen kurulum senden cd yi ister zaten.

radyoaktif
22-04-2010, 02:48   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

CD'yi çıkartıncada bu sefer ekran simsiyah kalıyor ilerlemiyor ama neyseki bu sorundan sonunda kurtuldum. Format atmaya çalıştığım HP Laptopun HDD'sini çıkartıp başka bir HP Laptop'a takıp formatladım XP'yi kurdum ardından HDD'yi çıkartıp gene kendi Laptopuna taktım ama bu seferde mavi ekran hatası verip kapandı. Bende tekrar HDD'ye kendi laptopunda format atınca artık "CD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın" yazısı geldi bende hiç bir tuşa basmadığımdan XP Logosu geldi ve XP yüklendi hele şükür. Demekki HDD'yi diğer laptopa takınca kendini bi şekilde konfigüre felan etti ama şükür düzeldi tüm yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Ama kesinlikle HP dizüstü almam bunuda belirteyim. Selametle

mancukya
22-04-2010, 13:28   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Bunun Hp ile alakasi ne ?
2000 lerde hazirlanmis sata cikmamis dönemdeki isletim sistemi sizin icin Microsoft ve Hp bunlarida düsünecekti sanirim.
Ayrica  komedi gibi Nlite ile Sata drivers neden integre etsin onunda manasi yok Xp sp3 icinde bunlar mevcut zaten

Netten driversleri cikartilmis XP cekiyorsunuz, oynanmis paketler cekiyorsunuz yok perfect yok Muazzam Xp diye onlarin SP3 lüsünde bile yerden kazanip bir seyler eklemek icin pek cok dosya cikartiliyor bari bunu yapacaksiniz saglam bir yerden bulup icine siz sp3 ve gerekli seyleri ekleyin.
Orjinal XP sp3 yada normal sp3 integreli bir cd ile Sata sorunu falan olmaz

Son Düzenleme: mancukya ~ 22 Nisan 2010 13:31
Batıkan Doğan
22-04-2010, 15:20   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
Alıntı: mancukya  
2000 lerde hazirlanmis sata cikmamis dönemdeki isletim sistemi sizin icin Microsoft ve Hp bunlarida düsünecekti sanirim.
Ayrica  komedi gibi Nlite ile Sata drivers neden integre etsin onunda manasi yok Xp sp3 icinde bunlar mevcut zaten

Netten driversleri cikartilmis XP cekiyorsunuz, oynanmis paketler cekiyorsunuz yok perfect yok Muazzam Xp diye onlarin SP3 lüsünde bile yerden kazanip bir seyler eklemek icin pek cok dosya cikartiliyor bari bunu yapacaksiniz saglam bir yerden bulup icine siz sp3 ve gerekli seyleri ekleyin.
Orjinal XP sp3 yada normal sp3 integreli bir cd ile Sata sorunu falan

Söylediklerin doğru ama SP3 içinde SATA sürücüleri mevcut değil.

mancukya
22-04-2010, 19:03   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: Batıkan Doğan  
Söylediklerin doğru ama SP3 içinde SATA sürücüleri mevcut değil.
Sp3 icinde Sata süRücüleri mevcut arkadasim bunu tartisacak degilim olmiyan mevcut olmiyanlari yazdim zaten netten yüklenen katilimli paketler.
Arastirsan Sata destgini Sp3 icinde bulursun aynen wpa2 destegi gibi

radyoaktif
22-04-2010, 20:07   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Orjinal XP sp3 yada normal sp3 integreli bir cd ile Sata sorunu falan

Bu tür ve türevleri olan arızaları genelde hep HP laptoplardan aldım. Benim XP CD'lerimin hepside SP3 ama bu konudaki laptopa Sata Driver'ları yüzünden format atamadın. Sen SP3'de Sata Driverların olduğunu söylemişsin öyleyse ben neden bu HP laptopa format atamadım (ve elime geçen diğer HP laptoplara?) SP3'ün işlevi HP Laptoplara gelincemi kayboluyor? Tabiki nline ile sata driverlar olmayan bi sp3 CD'sine sata driverları entegre ettim ve sorun düzeldi (genede 1,2 delirten hata versede düzeldi) Beni bugüne kadar HP Laptoplar her konuda çok uğraştırdı nefret etmem için çok sebep var bu konu ile tam anlamı ile ilgisi olmasada nedenim!... Selametle

Batıkan Doğan
22-04-2010, 23:26   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
Sp3 icinde Sata süRücüleri mevcut arkadasim bunu tartisacak degilim olmiyan mevcut olmiyanlari yazdim zaten netten yüklenen katilimli paketler.
Arastirsan Sata destgini Sp3 icinde bulursun aynen wpa2 destegi
Asıl bahsettiğin internette dolaşan katılımlı XP'lerde sonraden eklenen Sata sürücüleri var. Denemesek bilmesek zaten böyle bir şey söylemeyiz. Aşağıdaki linkte SP3 içinde gelen yamalar dışında hangi yeni özellikler geldiği yazıyor:

mancukya
24-04-2010, 02:12   |  #19  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: Batıkan Doğan  
Asıl bahsettiğin internette dolaşan katılımlı XP'lerde sonraden eklenen Sata sürücüleri var. Denemesek bilmesek zaten böyle bir şey söylemeyiz. Aşağıdaki linkte SP3 içinde gelen yamalar dışında hangi yeni özellikler geldiği yazıyor:

https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... i-indirin_6697.html

Hala diretip milleti yaniltiyorsun bana makale gösterme sp3 icinde Sata sürücüleri sistemi kuracak sekilde mevcut
Bunu tartismam bile bildigim konuyu israrinda devam et cünkü sayisiz defa sata disklere xp kurdum cogundada sp paketi olmiyan yada sp2 li xplere sp3 kendim integre yaptim sp3
istedigin gibi düsün  serbestsin bu konular forumda 1milyon kere tartisildi hala ayni seyleri söylüyorsun.
insan denedigi bildigi seyi tartismaz kusura bakma

Batıkan Doğan
24-04-2010, 02:21   |  #20  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
Hala diretip milleti yaniltiyorsun bana makale gösterme sp3 icinde Sata sürücüleri sistemi kuracak sekilde mevcut
Bunu tartismam bile bildigim konuyu israrinda devam et cünkü sayisiz defa sata disklere xp kurdum cogundada sp paketi olmiyan yada sp2 li xplere sp3 kendim integre yaptim sp3
istedigin gibi düsün  serbestsin bu konular forumda 1milyon kere tartisildi hala ayni seyleri söylüyorsun.
insan denedigi bildigi seyi tartismaz kusura
Peki tamam her şeyin en doğrusunu sen biliyorsun...