windows 7 harddisk bölümü sorunu acill

taylan08
27-04-2012, 20:17   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
290 mesaj

arkadaslar windows benim depo diye nitelendirdiğim tüm önemli bilgilerin oldugu bölümü görmüyor ve hepsinin dolu oldugunu görüyor halbu ki 900 mb falan bos olmasi lazim ve dosya biçimi olarak NTFS olmasi gerekirken hiç birşey yazmıyor lütfen yardım edin  120 gb lik bir arşivim gitcek :(

http://imageshack.us/f/225/adszzzl.jpg/ 

bölümü sağtıkladıgımda ise böyle oluyor

http://imageshack.us/f/402/adsz2ve.jpg/ 

bosluk
27-04-2012, 20:30   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Raw denilen biçime dönüşmüş. Bazen, özellikle de elektrik gidip geldiğinde ya da güç kaynağı yetmediği, vs.. durumlarında oluyor bu şekilde. Basitçe TestDisk programıyla bölümün biçimini (fat32 ya da ntfs hangisi olarak formatlamışsanız) değiştirip (Advanced ayarlarından bölüm tipi kısmına gözatın bulacaksınız sanıyorum, olmazsa analiz bölümünden kaybolan partisyonu bulup geri alabilirsiniz) yeniden başlatırsanız bilgisayarı problem çözülecektir.

TestDisk : http://www.cgsecurity.org/testdisk-6.13.win.zip

!!! DİKKAT !!! Partisyonlar hakkında ileri derecede bilginiz yoksa bulaşmayın bu işe, diğer arkadaşların önerileri olacaktır onları deneyiniz.

taylan08
27-04-2012, 20:34   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
290 mesaj

kardeşim baktım ama dos ekranında oldugu için bana karışık geldi önerebilceğin baska bir program varmi cok acil kurtarmam lazım :( yardımın için çok sağol

bosluk
27-04-2012, 20:46   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Rica ederim. Ben direkt bu şekilde yapıyorum o yüzden başka programla daha basit nasıl yapılır fikrim yok araştırmam lazım @taylan. Kimsenin ek fikri olmazsa arar bakarım daha basit yöntemlere de. Geçmiş olsun :(

taylan08
27-04-2012, 20:48   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
290 mesaj

ben şuan parpation table doctor diye bi program ona bakıyorum inş olur rebuild yap diycem şimdi bakalım ne olacak

Joker65
27-04-2012, 20:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

tema süpermiş :) nerden indirdin?

taylan08
27-04-2012, 20:56   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
290 mesaj

kullanıdıgm win 7 modifiyeli oldugu için bilmiyorum adam boyle koymus
by rokobozz win 7 diye aratırsan çıkar bu arada çok yardımcı oldun teşekkurler.

Joker65
27-04-2012, 21:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

sağol ok.

viking20
27-04-2012, 21:19   |  #9  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

GÖRÜNMEYEN KAYBOLAN BÖLÜMÜ GERİ GETİRİN [Surface Test]
https://www.chip.com.tr/forum/D-s ... enn_t72717_wp2.html
yok olan,kaybolan,görünmeyen,silinen Disk Bölümü !
https://www.chip.com.tr/forum/yok ... bolumu_t198538.html
hdd nin F: bölümü yok oldu
https://www.chip.com.tr/forum/hdd ... ok-oldu_t77022.html

Son Düzenleme: viking20 ~ 27 Nisan 2012 21:22
taylan08
27-04-2012, 21:26   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
290 mesaj

ilgilendiğin için sağol kardeşim surface test dedim bakalım 1 saat diyor bitmesine bekliyorum

bosluk
27-04-2012, 21:51   |  #11  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

@Viking yetişmiş imdada :) Partition Wizard (bunu usb'den çalışan windows ve hiren içine de koyuyorlar ama her seferinde sürücüyü bozuyor ne hikmetse dosya taşıma, vs..'de) dışındakilerine gözatabilirsiniz şu anki işlem olmazsa. Şimdiden geçmiş olsun tekrar...

taylan08
28-04-2012, 09:20   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
290 mesaj

yok kardeşim surface dedim hata falan bulamadi nede bir şey düzeldi yardımlarınız icin cok sağolun bu arada easus partation master la bu bölümü görünür yapıyorum pc yi yeniden baslatiyorum missing operating system hatasi verip pc acilmiyor  win 7 cd si ile baya birşeyler denedim netten ama yine olmadi  :(

mustafa2116
30-04-2012, 01:45   |  #13  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Yazacağımın uzun olacağına garnti verebilirim.
YAzım uzun ve aynız amanda verilecek metotlarımdacok fazla bu nedenle bu metotlardan biri bu sistemin arzasını giderebilir.Vereceğim terimlere yada anlatıma aşina olduğunu varsayarak anlatıyorum anlamöadığın yada uygulayamadın bir yer varsa bana burdan yazabilir ve terkrar anlatmamı isteyebilirsin.

HDD hatalarında bölümsel bölünmezlikler.

HDD bölümsel oalrak maksimum kapasiteye ulaşmış olabilir.
HDD bir bölümün Harf sayısı kadar veri ile bölümlendirilebilir hlede bu işletim sistemi yarım yani windowsun düşük sürümlü işletim sistemlerindense bu disk sayısı gittikce azalabilmekte.
HDD lerin bazıalrında bulunan disk miktar belirleyici çok yüksek miktarlardaki verileri bir arada tutmak için kullanılan bir yöntem olmakla birlikte lisans parası ödememek için yapılan bir jhilede olmakta. Çoklu disk  işlemi  ayrı bir lisans gerektiren bir işlemdir ve bu nedenle donanım şirketeleri bundan kaçış yapabilmek için böyle garip bir hileye başvurmuş olabilir.
 HDD nizin tümünü tam silmeye koyu disk oluşutrmayın bunun için disk partileri dahil tüm verileri silmeniz gerekir ve işinize yarayacak işletim sistemi PARDUS yada LİNUX ailersinden bir işletim sistemi olabilir.

Tüm diski sıfırlayın ve öyle formatlayın.

Dİsk işlem kısıtlamasına denk geldiyse yapılacak işlem işlteim sitemini değiştirmektir.
 Bazı işletim sitemleri ( windows home basic ve altı) disk sayısını 1 hdd üzerinde kısıtlama yapar.

İMaj disk Bölümü silme dönütü hatası.
 Hatanın adı ile işlemi aynı.
 Format esnasında işleme giren bazı uygulamaların sonradan silmeye katkıda bulunması gerekir. BUda işletim sistemi diski içinde birkaç önemli verinin olması gereğini doğururki  katılımlı bir işletim sistemi kurduğunuza göre bu eklenti kaldırılmış olabilir.

Yine katılımlı işletim sistemi kullandığınızdan virsü yada benzeri bir yapıda bu disk hatasına neden olabilir.

HDD hatalı olabilir.
Bu tür hatalar genelde  diski tümünü etkileyebilir ama bazen hata disk sisteminin içersindeki gözden ve onun hareket alanından oluşur disk boyutunu bildirir ama belli bir cevreye kadar hareket edebilir bu durumda disk belleği diğer alanı biçimlendirme onayına alamaz.

son olarak.Birimsel seçim yada yazılımsal birimdeki yetersizlik.
Bunda ise Dosya sisteminin oluşturduğu yada sistemin tümünü etkileyen veritabanının oluşturduğu yazılımsal verinin güncel olmayışı ve sistemle tam uyum içinde olmayışından kaynaklanır.
 Örneğin ata driversinin 500 gb de yukarı NTFS desteği  olmayan bir diriversinini işletim sistemi uygulamaya alıyorsa ve sizde 1 tb disk varsa 500 gb lik kayıp alan hiç bir zaman açılamayacaktır. Bu az da raslansa olabilmektedir.
 Genel manada biz bu tür hatalar benzetme tabanlı dirvers tamamlama diyoruz.
Hata bir benzer çalışma metodu olan yazılımın  onun olmayan bir yazılımla çalıştırılmasından ileri geliyor.
Bu hatanın yine görünmeyen şekli ise hatalı drives tabanıyla yanlış dosya yönetim sitemidir. Dar alanda paslaşma gibi görülür ama tam anlamıyla etkin çalışmaz sadece çalışmayı bilir.