Windows 7 hiç bir çalışmamasına rağmen ram %80

smmugler
19-03-2013, 13:37   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Merhaba arkadaslar, yaklasik 3 yildir acer aspire 5741g 434g32mn modeli pc kullanicisiyim. Ara ara ufak tefek sorunlar yasasam da hic boyle bir problem ile karsilasmamistim. Pc normalde 3gb ddr3 ram kullanmakta ancak son zamanlarda cok yavasladigi icin bilgisayarima format attim ve pcde hicbir program yuklu ya da calisir durumda olmamasina ragmen islem yoneticisinde fiziksel bellek kullanimi %80 den asagi hic dusmuyor diyebilirim. Bu durumda internetten video izlemek gibi basit islemleri bile yaparken pc donuyor. 
Internetten biraz arastirma yaptim ve edindigim bilgilere gore, bir ramcheck yapmali imisim ve bunun icin ihtiyacim olan malzemelere ulasmam birkac gunumu alacak. O zamana kadar size birkac sorum olacak. 
Ayrica bilgisayarimin sistem sayfasina girdigim vakit, kullanilabilir ram 2gb olarak gorunmekte. (pc normalde 3gb rama sahip) 

Bir ramin ortalama omru ne kadardir? 
Ram degistirirken nelere dikkat edilmelidir? 
Ram iki parca halinde ve hangisinin problemli oldugu bilinmiyorsa ne yapilmalidir? Problemli rami degistirirken eski ramle uyumlu olarak calisabilmesi icin yapilmasi gereken birsey var midir? 
Tesekkurler. 
Akliniza gelen baska cozumler varsa paylasmaktan cekinmeyin. Telefondan yazdgim icin Turkce karakter sikintisi yasadim kusura bakmayin.

ek: kaynak izleyiciden baktığım zaman fark ettim ki svchost.exe uygulaması baya bir ram harcamakta. Birden fazla defa görünüyor hatta. Print screen i ekledim buyrun: 

Ek olarak okuduğum kadarı ile Superflech uygulaması bu duruma sebep olabiliyormuş ancak services.mcsi programını çalıştırdığımda öyle bir programın benim panelimde görünmediğini fark ettim. Benimle aynı problemi yaşayanlar genelde bilgisayarını kaldırıp atmışlar ingilice sitelerde bile yeni bilgisayar alıp sorunu çözdüklerini yazmışlar acaba ne yapmalıyım? Yakın zamanda kesinlikle yeni bilgisayar alamam ve windows 7 64 bit home premium kullanmaktayım.

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
  • lenovo y530
  • Windows Vista Home Basic 32-bit
  • Intel
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
Erdem_Aydın
19-03-2013, 14:55   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Format atmayı biliyorsan cd den xp yükle bak bakalım aynı olacak mı? Çok saçma geldi bana bu durum. Virüs diyecem ama 2gb ram kullancak bi virüs hiç duymadım...

smmugler
19-03-2013, 15:08   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: erdem552  
Format atmayı biliyorsan cd den xp yükle bak bakalım aynı olacak mı? Çok saçma geldi bana bu durum. Virüs diyecem ama 2gb ram kullancak bi virüs hiç duymadım...

şu an yurtdışında olduğum için korsan xp indirip kurma şansım yok ve xp kurarsam pcdeki orijinal win7yi kaybederim çünkü bilgisayarın üstünde bulunan etiketteki cd-key okunmaz hale geldi kullanım ve aşınmadan dolayı.

murat5038
19-03-2013, 15:11   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İmzamdaki "sistem Tarama" olanı indir tarama başlat ve Sonucunda Tarayıcı açılcak tarayıcıdaki İnternet adresini yaz.

Son Düzenleme: murat5038 ~ 19 Mart 2013 15:12
smmugler
19-03-2013, 16:50   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

http://www.getsysteminfo.com/rea ... e26970a41f3eb94c448 buyrun link burda sistem analizi verilerine ulaşabilirsiniz.

bu da bilgisayarımın sahip olması gereken özellikleri: 

Son Düzenleme: smmugler ~ 19 Mart 2013 16:56
smmugler
19-03-2013, 17:43   |  #6   ÇÖZÜM
OP Yeni Üye
22 mesaj

arkadaşlar 2 slot halinde olan 4gb ramimin biri çıkmış tekrar takınca sorun şimdilik düzelmiş gibi görünüyor teşekkürler ilginiz için.

murat5038
20-03-2013, 00:49   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Çok gereksiz programlar var bilgisayarında.

"Shared C Run-time for x64" Bunda uyumsuzluk var Bunu sil ve Bir sorun yaşarsan Ağ driverlerini silip doğrularını yükle.

Şuanki sorunun ramin azlığındna yetmiyordu kasıyordu dediğine göre ancak bu kasma halen var yani ağ kartı driverlerin svchostları zorluyor ters çalışıyor diye.Yakın zamanda doğrularını yüklersin.

Msconfigden de spotify.exe ve SpotifyWebHelper.exe Bunları devredışı bırak kaldır lazım değilse.Ayrıca Temp Klasörünü boşaltsan iyi olur.

murat5038
20-03-2013, 00:59   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Yakın zamanda biosunuda güncellesen iyi olur çok düzeltme gelmiş BT içinde düzeltme var ve bazı mavi ekran hatası içinde var vs.Güncellemeyi biliyorsan yap bilmiyorsan bilene yaptır.

,%20Ultrabook&Step2=Aspire&Step3=Aspire%205741G&OS=702&LC=en&BC=Acer&SC=EMEA_25

smmugler
20-03-2013, 04:32   |  #9  
OP Yeni Üye
22 mesaj

spotify uygulamasını online müzik dinlemek için kullanıyorum o yüzden kaldırmayı düşünmüyorum ancak güncelleme konusunda haklısınız. Bios güncellemesi konusunda bir tecrübem yok ancak eminim ki internette ilgili makaleler vardır.