Windows 7 [İlk Problemim]

muratkrm
02-06-2009, 15:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
103 mesaj

Arkadaşlar w7 i kurduğum günden beri gerçekten çok memnunum, inanılmaz bir performansa sahip [hatta xp den tamamen soğuttu beni] fakat uzun zamandır kafamı kurcalayan bir problemim vardı..

USB 2 sürücülerim w7 i kurduğum günden beri çalışmıyor ve bağladığım aygıtlarda " bu aygıt daha hızlı çalışabilir " diye bir uyarı veriyordu .. XP de kesinlikle böyle bir sorunum yoktu ve USB aygıtlarımın hepsinin 2.0 olduğundan emindim..

Aklıma BIOS u kontrol etmek hiç gelmemişti ve biraz önce okuduğum bir makale üzerine bios ayarlarıma göz attım... W7 kendi kendine USB 2 kontrollerini devre dışı bırakmıştı aktif e aldım ve bilgisayar açıldığında tüm aygıtlarım 2.0 sürücüleri otomatik olarak yükledi.. Şimdi sistemim daha hızlı çalışıyor ve ayrıca ilk günden beri kullanamadığım ReadyBoost özelliğini artık kullanabiliyorum...

Sizinde bunun gibi problemleriniz olduysa BIOS unuza bir gözatmanızı öneririm.

uGuR.uK
02-06-2009, 17:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

valla öyle bi durum olmadı bende. hatta 4gb'lık kingston flash'ımı vista readyboost için uygun değil diye nitelendirip kullanamazken win7 uygun dedi ve o özelliği belleğim için aktif hale getirdi. hoş ihtiyaç yok şimdilik 4gb ram yetiyor ama denedim olduGöz kırpma.

Deniz Selçok
02-06-2009, 17:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Windows Biosa Nasıl Müdahale ediyomuş merak ettim.

muratkrm
02-06-2009, 17:41   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

Bilemiyorum, hiçbir program ile veya kendim giripte bios u kurcalamadım XP de usb lerim düzgünce çalışıyordu ama w7 kurduktan sonra bu problemi yaşadığıma göre işletim sisteminden kaynaklıdır diye düşündüm...

Kapalı Hesap (113439)
02-06-2009, 18:25   |  #5  
Kapalı Hesap
464 mesaj
Deniz Selçok
skynet kendini başlatıyor windows 7 ile. future begins Kahkaha
bu windows 7 meselesini de abartmaya başladık gerçekten daha final sürüm gelmeden bir sürü efsane başladı.. umarım elimizde patlamaz vista gibi

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (133959) ~ 02 Haziran 2009 18:26
Tuncay_Sukan
02-06-2009, 18:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

bence  bu hata  değil  sadece bir eksiklik diyebilir  kullandım  en güzel işletim sistemlerinden  biri ama   denk  gelirse aklımızda bulunsun  saol kardeşim

uGuR.uK
02-06-2009, 18:59   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Deniz Selçok
windows üzerinde çalışan ufak uygulamalar direk bios'u güncelleme, eskisine döndürme, oc yapma, ısı-hız bilgileri gibi işlemler için erişebiliyorda koca işletim sisteminin kendisi mi erişemicek?

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 02 Haziran 2009 18:59
S_DİŞLİ
02-06-2009, 19:01   |  #8  
Yeni Üye
35 mesaj

Hakikaten vista acayip dandik.. Ben daha 7 yi yüklemedim ama microsoft vista gibi bir rezaletten ders almıştır umarım.. Ben bilgisayarı alırken Lisanslı Vista ile geldi. Bende  daha önce Win98se kullanırken bürodaki bilgisayarın lisansın kullanıyordum hani 5 bilgisayar kadar lisanslı yasal olma muhabbetin. Benimde ilk defa kendi para verdiğim Lisanslı bir windows olmu kıyamıyorum..
Yoksa çoktan silmiş Win Xp Pro yu kurmuştum.

action848
02-06-2009, 19:49   |  #9  
action848 avatarı
Yeni Üye
45 mesaj
S_DİŞLİ
Hakikaten vista acayip dandik.. Ben daha 7 yi yüklemedim ama microsoft vista gibi bir rezaletten ders almıştır umarım.. Ben bilgisayarı alırken Lisanslı Vista ile geldi. Bende  daha önce Win98se kullanırken bürodaki bilgisayarın lisansın kullanıyordum hani 5 bilgisayar kadar lisanslı yasal olma muhabbetin. Benimde ilk defa kendi para verdiğim Lisanslı bir windows olmu kıyamıyorum..
Yoksa çoktan silmiş Win Xp Pro yu kurmuştum.
Dandik dediğin VİSTA yı 2 yıl sorunsuz kullandım ama dandik bitarafına raslamadım...

PESSIMIST
02-06-2009, 20:31   |  #10  
PESSIMIST avatarı
Yıllanmış Üye
258 mesaj
action848
Dandik dediğin VİSTA yı 2 yıl sorunsuz kullandım ama dandik bitarafına raslamadım...
katılıyorum.. Vistanın neyini beğenmiyorsunuz bir anlasam...

selimmiles16
02-06-2009, 20:43   |  #11  
Üye
99 mesaj

evet arkadaşlar aynı sorun bendede var bende bu hafıza kartları için 5 girişli bir sd mmc falan var onları görmüyor ne yazıkki    heraldi bu sorunu da gidermişlerdir finali bekliyoruz artıkın :D

PcMaKeR
02-06-2009, 21:11   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

güzel çözüm fakar benim taşınabilir sabit diskim var philipsin 2 dk boyunca usb 1.1 görüyor. 2 dk geçtikten sonra çalışmay başlıyor ne hikmetse. notebook birde benim. sorun bendemi diye çok denedim ama sorun hdd ile usb kablo arasındaki çeviricide olduğunu çözdüm. Sakat birşey.

Mustafa@PC
03-06-2009, 00:26   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Win7'nin usb'leri Vistadan farklı olarak algılama gibi bir şansı yok,

Aksine onun tanımadıklarını tanıyabilir...

sukruege
03-06-2009, 03:17   |  #14  
Yıllanmış Üye
271 mesaj

windows 7 nin full türkçe versiyonu var mı ?

subasi
03-06-2009, 04:29   |  #15  
Üye
86 mesaj

Arkadaslar Donanimi cok eski olan,bu gibi sorunlar yasaya bilir dogrudur,Ama Donaniminiz son bir yillik ise hic bir sorun yasamiyorsun,tam tersine Windows 7 bir Donanim harikasi,Aletinizin donanimlari eski degil yeni sistemse sizi hic bir zahmete sokmadan Net'e baglandik'dan sonra hepsini kendisi bulup makineye yukluyor,Benim tek yukledigim ikinci yerel disk icin sata surucusu yukledim o kadar,su anda pc'de yuklu suruculerin cogu 2009 versiyonu,bence esas sorun Isletim sistemin'de terfi etmeden,Donanimlarimizi terfi ettirdik'den sonra isletim sistemimizi terfi ettirsek bu sorunlari Windows7 ile kesinle yasamayiz.

subasi
03-06-2009, 04:49   |  #16  
Üye
86 mesaj

Su an benim yasadigim tek sorun var!!!,Windows Live Mail,ilk basta Wmp12 ile bir sorun yasadim,ama simdi tikir tikir calisiyor,baska'da hic bir sorunum yok.
Arkadaslar bir hatirlayin yaa,Vista'nin beta,RC,Hatta final versiyonun'da dahi neler cektik,ne sorunlar yasadik,birak suruculeri,bir cok programlari dahi kuramiyorduk,hantalligini'da daha konusmuyorum.Benim size tavsiyem,Windows7'nin bu guzelliginin'den faydalanmak istiyorsaniz,Donanimlarinizi bir elden gecirin.
Sonra kurun Windows7'yi isletim sisteminin zevkini yasayin,Ne XP'si,ne Vista'si.
Vista SP2'yi kurdum,merak ettim bir degisiklik varmi diye,Vista SP2'de Windows7 RC'nin eline su dokemez,hemen tekrar Win7'yi kurdum.

Son Düzenleme: subasi ~ 03 Haziran 2009 05:10
salihaltay
03-06-2009, 08:12   |  #17  
Üye
72 mesaj

Hakkaten Vista nın neresi dandik arkadaşlar bi söyleyinde bende ferahlayayım, yaklaşık olarak 2 yıldır Vista kullanıyordum (Şimdi Win7) gerçekten performans olarak XP yi katlar Vista, hem açılışta hem kapanışta hem programları çalıştırmada internet hızında bile vista xp ye fark atıyor, xp nin tek avantajı bütün programların sorunsuz çalışmaları, bununda sebebi vistaya gereken desteğin herkesçe verilmemesi, bir çok eski program vistaya uyumlu hale getirilmedi, hatta donanımda bile bir çok firma vista desteği vermedi tabii işin içinde siyaset falanda vardır herhalde ama şu bir gerçek vista xp den çok çok daha hızlı şimdi de win7 vistadan hızlı :)

PcMaKeR
03-06-2009, 09:16   |  #18  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

@salihaltay vistayı kötüleyenlerin ya makinası dandik ondan laf atıyorlar yada arayüz değişimi hoşuna gitmedi ondan.

Yoksa Windows vista xp yi katlar dürer eline bir tane oyuncak verir git köşende oyna der.(zaten MS de yakında yapacak onu).

mapavrili
03-06-2009, 09:49   |  #19  
Yıllanmış Üye
130 mesaj

Kendi bilgisayarımda vista business ve win 7 yüklü,işyerimdeki pc de ise xp pro yüklü.Eğer donanımı yeterli ise hala xp kullananlara sormak lazım,neden kendinize birgüzellik yapıpta vistaya geçmiyorsunuz.harika bir sistem.tabii şimdi win 7 galiba vistayı unutturacak.

Recep Baltaş
03-06-2009, 10:52   |  #20  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
selim_723
evet arkadaşlar aynı sorun bendede var bende bu hafıza kartları için 5 girişli bir sd mmc falan var onları görmüyor ne yazıkki    heraldi bu sorunu da gidermişlerdir finali bekliyoruz artıkın :
Görüyor ama takınca çıkıyor olabilir. Bu konu daha önce tartışıldı. AYgıt yöneticisne baktınız mı?

mancukya
03-06-2009, 10:55   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Ayni sorun bendede var gerci bu sorunu tek yapan alet Cnergy s usb dvbs aleti tanimiyor ve calismiyor malesef zorla yüklemeye kalkarsam usb2 daha iyi calisabilir falan yaziyor ama diger aletlerde öyle bir sorun yok.
Aletin Vista driverslari mevcut ve sorunda yok aslinda vista ve xpde.
Neticede yeni ve beta isletim sistemi sorunlar dogal XPye dönmeye niyetim yok ama tekrar Vistayi Sp2 yüklü bir paketle denemek istiyorum duyduguma göre ve okuduklarima göre Vistanin baya bir olgunlastigi söyleniyor son paketle.
Arkadasim dedigin olaya Biosdan bende bir bakayim keske daha detayli aciklasaydin usb olayini Biosdan.

Recep Baltaş
03-06-2009, 10:55   |  #22  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Windows 7'nin USB hızını düşürmesi gibi şey söz konusu değil. Lütfen iyice araştırmadan nedenini ne olduğunu bilmediğiniz konularda diğer kullanıcları yanılgıya düşürmeyiniz. Söylediğiniz bu söz daha sonra kulaktan kulağa dolaşıp değişik şekillerde karşımıza çıkıyor...

BIOS güncellemesi veya BIOS ayarlarında bir değişiklik olmuştur. Bunun dışında Windows 7 BIOS'a müdahale etmez. BIOS'tan bilgi okur ama bilgi yazmaz.

muratkrm
03-06-2009, 12:00   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

USB hızını düşürdü demiyorum, sadece BIOS a girdiğimde USB 2 kontrollerimi kapatmıştı bende geri açtım. son bios güncellememi 2 ay önce yaptım ve böyle bir sorun yoktu. peşine w7 kurdum ve doğal olarak onunla ilişkilendirdim...

Kesinlikle w7 den kaynaklı diye bir iddiam yok ..!

Son Düzenleme: muratkrm ~ 03 Haziran 2009 12:00
subasi
03-06-2009, 23:00   |  #24  
Üye
86 mesaj
PcMaKeR
@salihaltay vistayı kötüleyenlerin ya makinası dandik ondan laf atıyorlar yada arayüz değişimi hoşuna gitmedi ondan.

Yoksa Windows vista xp yi katlar dürer eline bir tane oyuncak verir git köşende oyna der.(zaten MS de yakında yapacak onu).

Buyur ben bu makinede kullandim Vista Ultimate'yi.
Sence ne kadar dandik bu makine.

Mustafa@PC
03-06-2009, 23:08   |  #25  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
subasi
Buyur ben bu makinede kullandim Vista Ultimate'yi.
Sence ne kadar dandik bu makine.
Vista'yı nekadar kullandın ?