windows 7 özel tema yapımı ?

OSMAN BAĞÇEVAN
16-10-2009, 04:16   |  #1  
OP Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Denetim masası /Kişiselleştirme

Masaüstüne boş bir yere gelip , fare ile sağ tıklayın ve Kişiselleştir

Başlat/çalıştır :control desktop  (https://www.chip.com.tr/blog/osmanbagcevan/windows-7-calistir-nerede_3898.html)

Ulaşabilirsiniz..

Bütün işlemlerimizin bu yerde olduğu için girebileceğimiz bütün yolları yazdım..
ilk önce temamızda kullandığımız resimleri belirlemekle başlayalım..Resimler de önerim, çok resim kullanmak..Az sayıda resim kullanırsak   sıkıcı geliceğini düşünüyorum..

Resimleri bir klasöre atalım..Belgelerim de Resimlerim klasörüne yeni bir klasör oluşturabiliriz..
Sonrasında ''Kişileselleştirme'' yi açalım ve sırasıyla Masaüstü Arka Planı ,Pencere Rengi ,Sesler ,Ekran Koruyucu da ki ayarlamaları yapalım..

Masaüstü Arka Planı :Burada temamızda ki resimlerle ilgili ayarlamalar yapılacak..
''Resim konumlandırması''ndan resimin boyutunu, ''Resim değiştirme aralığı''ndan resimlerin
geçişlerinin süresini ayarlayabiliriz..''Gözat'' seçeneğine tıklayıp Resimlerimizin bulunduğu
klasörü seçelim..ekrana geldikten sonra ''Tümünü seç'' e tıkayarak tüm resimleri seçtikten sonra gereken ayarları yapalım ve ''Değişiklikleri
Kaydet e tıklayalım..''
''Karıştır'' kutucuğuna tiki işaretlersek , Masaüstü Resimlerinin geçişleri karışık olarak ekrana gelir.
''Karıştır'' kutucuğuna tiki işaretlemezsek,Masaüstü Resimlerinin geçişleri sırasıyla ekrana gelir..
Şimdi ise Pencere Rengi ne tıklayalım..
Pencere Rengine tıkladığımızda açılan pencerede Pencere Renginin ne işe yaradığını zaten anlıyoruz..
''Pencere kenarlıklarınızın,Başlat menüsünün ve görev çubuğu rengi değiştirin''
gayet açıklayıcı..
burada ayarlamalarımızı yaptıktan sonra ''Değişiklikleri kaydet'' e tıklayalım..
Sesler : Temamızda ki Ses ayarlamalarını yapabiliriz..Tıkladığımızda açılan pencerede sayısı oldukça fazla
Ses Düzenleri var..Burada istediğimiz Ses Düzenini seçebiliriz, istersek de kendinizin yarattığı sesleri buraya
''Gözat'' a tıklayarak ekleyebilirsiniz..
Ekran Koruyucu : Bilgisayar'da belirlediğimiz bir süreye kadar birşey yapmazsak,hareketsiz kalınca yani hep aynı şeyler olduğunda
belirlediğimiz bir tema gibi düşüneceğimiz bir yöntem..Telefonunuz varsa bu durumu görmüşsünüzdür.(Özellikle Siemens)Virüsleri engellediği
söleniyor fakat pek inandığımı söleyemem..gereken ayarlamaları buradan yapabiliriz..

bunların istediğimiz şekilde yaptıktan sonra ''Kişiselleştirme'' içersinde''Kaydedilmeyen Tema''ya sağ tıklıyoruz..
''Temayı kaydet'' : temayı kişiselleştirme penceresine kaydeder..
''Temayı paylaştırmak üzere kaydet'' :Adından da anlaşılacağı gibi temayı başka bir windows 7 kurulu bir bilgisayara paylaştırmak
için kaydedebilirsiniz..tıkladığımızda ekrana gelen pencerede temanın kaydetmek istediğimiz yeri seçtikten sonra adını yazıyoruz ve ''kaydet'' e tıklıyoruz..

Bunun dışında hazır yapılmış temaları bu bağlantıda bulabilirsiniz..
https://www.chip.com.tr/blog/iyib ... paketleri_3675.html
https://www.chip.com.tr/forum/mic ... de-ilk_t135193.html

Sistem dosyaları değişimi nasıl olcak ?
inceleyin :
https://www.chip.com.tr/blog/hher ... irin-.-.-_4122.html

peki sistem dosyaları , sistemimizi çökertirmi ?
Yanlış dosya değişimi yada vista sistem dosyasını siz windows 7 ile değiştirmeye çalışırsanız , sisteminiz %100 çöker..Bilgisayarınıza reset attığınız da direk karşınıza explorer.exe yada başka bir sistem dosyasının adı ve hatası çıkar..Siyah bir ekranda görev yöneticisini bile açamayacak duruma gelirsiniz..
Doğru bir şekilde temalarda ki sistem dosyalarını değiştirdiğiniz de  sisteminizin çökme ihtimali biraz daha düşük..İndirdiğiniz dosya virüslüdür çöker,belli olmaz açıkcası..Yani sistemin çökmemesi hiçbir zaman garanti değildir..Garantisini veremem,veremeyiz..

Sisteminizi garantiye almak istiyorsanız yapacağınız şey :
''Bilgisayarıma'' sağ tıklayıp , ''Özellikler'' ve solda ki ''Sistem Koruması''na tıklayın..
İşletim sisteminizin kurulu olduğu disk de sistem geri yükleme noktası oluşturun...
Artık sisteminizin çökse bile anında duruma el koyacaksınız..''Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri''nden
https://www.chip.com.tr/blog/osma ... cenekleri_3886.html
''Repair Your Computer'' yani ''Bilgisayarımı onar''seçeneğini seçenerek ''System Restore'' ye tıklayın ve sisteminizin geri yükleme noktasını seçerek ilerleyin..Bu kadar basit...

Bu forumda ki temaları uygulamak için, bilgisayarınıza kurmanız gereken patchi BURADAN indirebilirsiniz..
https://www.chip.com.tr/blog/osma ... ma-yapimi_3964.html
Güncelleme : 29.01.2010  15:42

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 29 Ocak 2010 15:42
melen
17-10-2009, 22:16   |  #2  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Wow. Süper belge.

silenceandsilence
18-10-2009, 03:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
275 mesaj

Teşekkürler güzel yazı olmuş. Temayı resimlerle birlikte kaydetmeyi daha önce fark etmemiştim. Dediğin gibi az resim sıkıcı oluyor ama çok fazlasında galiba 7 bir süre sonra benzer resimleri çevirmeye başlıyor, bazılarını es geçmeye başlıyor. Vista veya xp kullanan arkadaşlar 7'deki temaları kullanamazsınız ama Chip'in önerdiği John's Background Switcher 4.0 ile resimleri otomatik değiştirebilirsiniz.

OSMAN BAĞÇEVAN
18-10-2009, 03:25   |  #4  
OP Denetmen
6,606 mesaj

dikkat etmedim yanlız konuda belirttiğim bir yer var.
''Karıştır'' kutucuğuna tiki işaretlersek , Masaüstü Resimlerinin geçişleri karışık olarak ekrana gelir.
''Karıştır'' kutucuğuna tiki işaretlemezsek,Masaüstü Resimlerinin geçişleri sırasıyla ekrana gelir..

siz burada kutucuğun tikinin işaretli olup olmadığına da dikakt etmediniz anlaşılan...

silenceandsilence
18-10-2009, 03:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
275 mesaj
Alıntı: silenceandsilence  
Teşekkürler güzel yazı olmuş. Temayı resimlerle birlikte kaydetmeyi daha önce fark etmemiştim. Dediğin gibi az resim sıkıcı oluyor ama çok fazlasında galiba 7 bir süre sonra benzer resimleri çevirmeye başlıyor, bazılarını es geçmeye başlıyor. Vista veya xp kullanan arkadaşlar 7'deki temaları kullanamazsınız ama Chip'in önerdiği John's Background Switcher 4.0 ile resimleri otomatik değiştirebilirsiniz.
7 başlığı altında yazdım ama Chip'in önerdiği bir şeyi belirtmek istedim, belki 7'ye geçmek istemeyen, geçemeyen arkadaşlara temasını değil ama vista ve xp için masaüstünde resimleri slayt gösterisi veya karışık slayt gösterisi olarak nasıl kullanabileceklerini belirttim. Sonuçta 7 forumunu sadece 7 kullananların okuduğunu düşünmüyorum.

Ek olarak arkadaşlar eğer ingilizce 7 kulanıyorsanız (ingilizce kurulumlular, türkçe kurulumlularda olmayabilirler.) windows'un kurulu olduğu bölümde MCT isimli bir arama yaparsanız, ingilizce konuşulan ülkeler için Microsoft tarafından yapılan temaları bulabilirsiniz. Dosyaları açıp theme içindeki dosyalara çift tıklarsanız temalar "kişiseleştir"e ekleniyor.

Son Düzenleme: silenceandsilence ~ 18 Ekim 2009 03:41
Ahmet Ertuğrul
18-10-2009, 04:45   |  #6  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
Alıntı: silenceandsilence  
7 başlığı altında yazdım ama Chip'in önerdiği bir şeyi belirtmek istedim, belki 7'ye geçmek istemeyen, geçemeyen arkadaşlara temasını değil ama vista ve xp için masaüstünde resimleri slayt gösterisi veya karışık slayt gösterisi olarak nasıl kullanabileceklerini belirttim. Sonuçta 7 forumunu sadece 7 kullananların okuduğunu düşünmüyorum.

Ek olarak arkadaşlar eğer ingilizce 7 kulanıyorsanız (ingilizce kurulumlular, türkçe kurulumlularda olmayabilirler.) windows'un kurulu olduğu bölümde MCT isimli bir arama yaparsanız, ingilizce konuşulan ülkeler için Microsoft tarafından yapılan temaları bulabilirsiniz. Dosyaları açıp theme içindeki dosyalara çift tıklarsanız temalar "kişiseleştir"e ekleniyor.

Süper paylaşım, teşekkürler. Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık, ABD ve Güney Afrika temalarını ekledim. İngilizce versiyondu benimkisi.

ßora
21-10-2009, 22:37   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

Win.7 yaklaşık 2 aydır kullanıyorum Rc Sürümü Daha Türkiyeye Gelmedi diye Tema yapımı için uğraşmamıştım ama görüyorum ki benim gibi birçok kullanıcı var Bende Size Tema Konusunda Büyük yardımlarımı Sunacağım.

farukdgn
23-10-2009, 21:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,219 mesaj

ben windows 7 ye başladım hayırlı olsun :D :):)

Kerem-Yilmaza
26-10-2009, 19:24   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

Windows Xp içinde temalar yok mu?

:D :D

brhn
26-10-2009, 21:11   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

bunlar zaten xp için deilmiki?

OSMAN BAĞÇEVAN
26-10-2009, 22:16   |  #11  
OP Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: brhn  
bunlar zaten xp için deilmiki?
:)

malesef xp de bunlar yok..konuda da xp geçtiğini görmedim  :)

Kal-El
27-10-2009, 13:43   |  #12  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Güzel bir yazı. Yararlı şeyler yazıyorsunuz takip ediyorum genelde. Tek önerim, naçizane, yazılarınızı sola veya iki yana yaslı olarak tamamıyla "bold" kullanmadan yazmanız. :) Gözleri cidden çok yoruyor bu şekilde.

Çok teşekkürler, düzeltmişsiniz.Beğendim

Son Düzenleme: Kal-El ~ 27 Ekim 2009 14:48
Kal-El
28-10-2009, 19:48   |  #13  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Peki bir şey sormak istiyorum. Bu kullanıcı tarafından yapılan temalarda illa .dll v.s. değiştirmek durumunda mıyız? Yani ben Kişiselleştir menüsünden girdiğimde Windows'un varsayılan temalarında olduğu gibi seçtiğimde temanın başlı başına değişmesini sağlayamaz mıyım? İlla yeni tema için .dll mi değiştirmeliyim?

Bir sorum da şu olacak. Pencere kenarları ve başlat çubuğu&menüsünün rengini değiştiremiyorum? Windows 7 Basic teması varken mesela ben başlat çubuğumun yeşil ya da mavi olmasını istiyorum diyelim. Bunu sağlayamıyorum bi türlü? Windowsla kurulu gelen hangi temayı seçersem seçeyim değişmiyor?

Son Düzenleme: Kal-El ~ 28 Ekim 2009 19:52
OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 20:11   |  #14  
OP Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Peki bir şey sormak istiyorum. Bu kullanıcı tarafından yapılan temalarda illa .dll v.s. değiştirmek durumunda mıyız? Yani ben Kişiselleştir menüsünden girdiğimde Windows'un varsayılan temalarında olduğu gibi seçtiğimde temanın başlı başına değişmesini sağlayamaz mıyım? İlla yeni tema için .dll mi değiştirmeliyim?

Bir sorum da şu olacak. Pencere kenarları ve başlat çubuğu&menüsünün rengini değiştiremiyorum? Windows 7 Basic teması varken mesela ben başlat çubuğumun yeşil ya da mavi olmasını istiyorum diyelim. Bunu sağlayamıyorum bi türlü? Windowsla kurulu gelen hangi temayı seçersem seçeyim değişmiyor?

dll değiştirmeye gerek yok..dll değiştiriceğiniz zaman sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim ki sistemin çökme olasılığı çok yüksek..

hepsini işaretli yapın  bakalım nasıl değşitiremiyorsunuz ;)

Kal-El
28-10-2009, 21:12   |  #15  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Bazı tema başlıklarında var mesela. .dll değişimi yapılıyor ya da theme... bişiler dosyası değiştirliyor.

Hepsi işaretli zaten. :)

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 02:09   |  #16  
OP Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Bazı tema başlıklarında var mesela. .dll değişimi yapılıyor ya da theme... bişiler dosyası değiştirliyor.

Hepsi işaretli zaten. :)

temalarda illa ki dll dosyası değiştircen diye zorunluluk yok..üstekki yorumumu oku...

Hepsi işaretli dediniz ve biraz sorunuzu anlayarak baktım bilgiasyarımdan..Windows 7 ile gelen temaların saydamlığını neden değiştirme gereksinimde duyuyorsunuz , anlaşılacak gibi değil !

Kal-El
29-10-2009, 10:01   |  #17  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Saydamlığı değil, rengi. Başlat çubuğum ve pencere kenarlarım hep mavi mesela. Hangi temayı kullanırsam kullanayım. Zaten saydamlığı kullanmıyorum.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 29 Ekim 2009 10:02
OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 21:21   |  #18  
OP Denetmen
6,606 mesaj

dalga mı geçiyorsunuz,anlamadım...

sizde sorununuzla alakalı resim koyarsanız iyi olur..

Kal-El
29-10-2009, 23:00   |  #19  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Arkadaşım neden dalga geçeyim?

Bu gösterdiğiniz menü gelmiyor bende. Sanırım ekran kartımla alakalı bir durum. Ekran kartımın Aero'yu desteklemiyor. Fakat yine de pencere renklerini değiştirebilirim diye düşünmüştüm. Pencere rengi'ne tıkladığımda bu geliyor bende.

OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 23:09   |  #20  
OP Denetmen
6,606 mesaj

Öle bir diyorsunuz , anlatıyorsunuz ki dalga geçiyorsunuz gibi geldi..Sizde biliyorsunuz bunun ne kadar kolay yapıldığını :)

Şimdi sorunuza gelelim.Büyük bir ihtimal sizin dediğiniz gibi aero yu desteklememesinden kaynaklanıyor..Şunu dener misiniz..
benim bu forumda açtığım konulardan birini indirin..sonrada çift tıklatın yada themes klasörüne taşıdıktan sonra temaya çift tıklatın..Sonrada tekrar pencere rengine gelerek , değiştirmeye çalışın..Yukarıda ki gibi resim yine mi çıkacak,temanın da adını yazsanız iyi olur ?
illaki benim tema değil..normal bir tema da yükleyebilirsiniz.Yeterki pencere rengini değiştirsin o tema..

Kal-El
29-10-2009, 23:44   |  #21  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

İlginç, olmadı. İki farklı tema denedim. Başlat çubuğu ve pencere renkleri değişmedi, diğer her şey yüklediğim temanınkilerle değişti. Pencere Rengi menüsüne tıkladığımda da yine aynı pencere çıktı. Aero kullanmadan da renklerin değişmesi gerekmez miydi halbu ki? Aero saydamlık efekti değil mi ki?

OSMAN BAĞÇEVAN
30-10-2009, 00:05   |  #22  
OP Denetmen
6,606 mesaj

işaretli yapın dediğim yorumumda , benim ki gibi sizin o kadar seçeneğiniz yok...

o yüzden de pencere değiştirme imkanınız yok malesef..yine de ekran kartınızı güncelleyerek deneyebilirsiniz...

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 30 Ekim 2009 00:08
Kal-El
30-10-2009, 00:25   |  #23  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Evet ekran kartımı değiştirerek üstesinden gelebilirim ancak bu durumun. :) Maalesef.

Teşekkürler destek için.

Ekleme: Evet, ekran kartını değiştirince düzeldi. :)

Bir de okuyuculara genel not olsun diye bir soru sorayım sizlere.

Windows temaları hangi klasöre kaydediliyordu? Daha önce bir yerde söylenmişti ama bulamadım şimdi...

Son Düzenleme: Kal-El ~ 14 Kasım 2009 02:27
OSMAN BAĞÇEVAN
14-11-2009, 02:45   |  #24  
OP Denetmen
6,606 mesaj

C:windows/resources/themes
burası mı soruyorsunuz ? :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 14 Kasım 2009 02:46
Kal-El
14-11-2009, 02:54   |  #25  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Evet burasıydı. :) Yalnız burada kendimizin ayarladığımız "Temalarım" bulunmuyor. Onlar nerede saklanıyor ya da saklanıyor mu?