Windows 7 sonrası batarya sorunu(kapasite düşüyor)

mgilik
28-05-2012, 22:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

ASUS X61SF serisinden bir dizüstüne, içinde gelen vistayı silip "32 bit windows 7 ultimate" yüklemiştim.
Bataryada herhangi bir problem yaşamadan uzun süre bu şekilde kullanıldı.

Yaklaşık 10 gün önce BIOS güncellemesi yaptım ve bilgisayara format attım. "64 Bit Windows7 Ultimate SP1 " yükledim.

ASUS'un sitesinden gerekli sürücü ve uygulamarı indirip kurdum(tarihlerine bakılırsa 2 yıl önce koydukları dosyalar duruyor hala). Asusun sitesinde eskileri olduğu için ekran kartı vb sürücüleri de üreticilerinin sitesinden indirip kurdum.

Kurulum sonrası geçen 10 günlük süre içinde fark ettim ki önceleri(64 bit SP1 WIN7 kurmadan önce) 45-50 dakika giden batarya süresi her geçen gün hızla düşüyor. şuan 15-20 dk civarı dayanabiliyor ve hemen beklemeye alıyor.

Ayrıca batarya simgesi üzerine tıkladığımda:

Pil durumu ayarları devre dışı!

Pilimin değiştirilmesi gerektiğinde beni uyar yazıları var.Kutucuğu işaretlediğimde ise

Pili dğeiştirmeniz yararlı olabilir! yazıyor ve batarya simgesi üzerinde kırmızı bir çarpı oluşuyor.

Sorunu google da arattığımda Windows 7 ye geçiş ile birlikte bu tip sorun yaşayan bir çok kimse olduğunu gördüm. Bazı bilgisayar üreticileri yayınladıkları güncellemeler ile sorunu çözmüş fakat konuyu hakkında yardım almak için görüştüğüm ne Microsoft ne de ASUS müşteri hizmetleri bu konuda destek vermedi. ASUS sorunun donanımsal olduğunu ve servise göndermemi önerdi.

Sonuç olarak bataryanın kapasitesinin hızla azalmasının 64 bit Windows 7 kurulumu sonrası olması tamamen tesadüf mü sizce?

Son Düzenleme: mgilik ~ 29 Mayıs 2012 00:38
carter25
28-05-2012, 23:17   |  #2  
carter25 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
64 mesaj

kardeş çok uzun yazmışsın kimse bu kadar uzun şeye zamanını ayırmaz:)soracağın şeyi öz bir şekilde yazarsan yardımcı olurlar.

mgilik
29-05-2012, 01:02   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Asusu aradım;
"biosu güncelledim,driverlar güncel,windows güncel" dedim,
"sizin yapabileceğiniz birşey yok,servise gönderin"dediler,sorun yazılımsal değil diyorlar,
iyi de batarya bozulmak için benim windows kurmamı mı bekledi, kesinlikle yazılımsal bir problem olduğuna inanıyorum. zaten aynı sorunu yaşayanlar var forumlarda, ama çözüm bulanını göremedim...