windows 7 ,updateleri ve programları entegre etmek

OSMAN BAĞÇEVAN
21-10-2009, 00:45   |  #1  
OP Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

windows 7 format dvd'me , yeni çıkan updateleri , programlarımı entegre etmek istiyorum..nasıl ?

Recep Baltaş
21-10-2009, 10:50   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Update'ler belki ama programlar henüz mümkün değil. vLite'ın yapımcısı mutlaka 7lite çıkarır :)

Güncelleme:

Şimdilik öyle bir düşüncesi yok ama onu tanıyorsam yapacaktır :)

Bu arada vLite'ın Türkçe tercümesini ben yapıyordum.

Süleyman.
21-10-2009, 11:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Norton Ghost tavsiye ederim. :)

OSMAN BAĞÇEVAN
21-10-2009, 12:45   |  #4  
OP Denetmen
6,606 mesaj

yorumlar için teşekkür ederim..

norton ghost ,verileri yedekleme yapıyor bildiğim kadarıyla..yani benim istediğim tam olarak o değil..

google ye aratın , ''siyah inci windows 7'' yazın ve karşınıza çıkan ilk siteye tıklayın..görüceksiniz ki orada windows 7 ye benim dediğimin aynısını yapmış birisi var..videosunu izleyin..
işte onu ben nasıl yapabilirim ?

Recep Baltaş
21-10-2009, 13:20   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Çöplüğe çevirmiş işletim sistemini :) Açıkçası ben kendim modifiye etmediğim bir işletim sistemi kullanmam. Rootkit bile olabilir içinde.

Bunu sanırım kendi programı ile yapmış fakat benzer bir olay WAIK ile yapılabilir.

Bu arada unutmadan:

Bu tür Windows'lar Update'lerde çok çakılırlar...Windows'tan bileşen çıkarmak pek sağlıklı değil...

Bu işlerin erbapları buradadır:

Burası da sayfanın Türkçe bölümü:

Süleyman.
21-10-2009, 13:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
yorumlar için teşekkür ederim..

norton ghost ,verileri yedekleme yapıyor bildiğim kadarıyla..yani benim istediğim tam olarak o değil..

google ye aratın , ''siyah inci windows 7'' yazın ve karşınıza çıkan ilk siteye tıklayın..görüceksiniz ki orada windows 7 ye benim dediğimin aynısını yapmış birisi var..videosunu izleyin..
işte onu ben nasıl yapabilirim ?

Hayır, sadece verileri yedeklemiyor. Ben mesela kendi yaptığım şeyi söyleyeyim: Windows'un tam güncellenmiş hali, Office 2007'nin tam güncellenmiş hali, bütün güncel sürücülerin yüklenmiş halinin imajını almıştım. Fazla yazılım yüklemedim çünkü kullandığım ücretsiz yazılımların sürekli üst versiyonu çıkıyor ama onları da yüklemek basit bir iş. Ama sen istersen dilediğin programları da yüklersin. Ve o andaki durumunun imajını alırsın ve bu imajı bir yerde depolarsın. Ben sabit diskimde depoluyorum. Yeniden kurman gerekirse bu aldığın imajı, Norton Ghost CD ile sistemi başlatarak yeniden yüklersin. Geçenki virüs meselesi nedeniyle yükledim, sekiz dakika sürdü, tüm sistem tamamen çalışır vaziyette, lisanslar da içine gömülü vaziyette karşında. Bu kadar rahat yani. Dilersen bu imajı da belli aralıklarla güncellersin. Bence her türlü nLite, vLite entegre işleminden çok daha pratik ve konforludur.

Ekleme: Windows 7'nin boş halinin bile yüklenmesinin yirmi dakika kadar sürdüğü düşünülürse, bahsettiğim sekiz dakikanın ne anlama geldiğini sen hesap et artık, üstelik yüklediğim imaj Vista'ya ait.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 21 Ekim 2009 13:54
OSMAN BAĞÇEVAN
21-10-2009, 18:22   |  #7  
OP Denetmen
6,606 mesaj

Recep Baltaş ,
işte aynı düşünceye sahibiz..
bende bunu indirmek istemiyorum...Ağzımı açıp ''adam yapmış abi , biz yapamayız '' da demek istemiyorum..
kendim yapıcam ve arkadaşlarıma vs   böle bir format atıcam..hem format süresi kısalıcak hemde çok kolay..bunu yapabilirsem kendi bilgisayarıma format atmak ve sonrası  sadece 20 dk civarında bir süre de olucağını tahmin ediyorum..

windows bileşeni de tabiki çıkarmıcam..

erbap dedinizde bu erbapları ''kis'' sevmiyor galiba :)
''erişim engellendi , sezgisel tanımlama uyuşturucu''

verdiğiniz linkte sorumun tam olarak cevabını bulabilirmiyim ?(site geç açılıyor, bir linkte 1-2 dk bekliyorum, sanırım üye olmam da gerekiyor..sörf yapmak zor yanii :))

Süleyman.,
şimdi çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim öncelikle..
tam olarak bu değil dediğim şey şundan ibaret..farklı bir bilgisayarın başına oturdum , norton ghost programında aldığım imajı yüklersem eğer o zaman sürücüler uyuşmaz , bilgisayarda kasar tahminime göre..
daha açıklayıcı anlatayım..4gb ramim var.ati ekran kartım , realtec ses kartım..tema v.s baya dolu..şuanda 2,03gb civarında ram yiyiyor..şimdi ben bunun imajını alsam , arkadaşımın 1gb, nvidia , c-media ses kartı olan bilgisayara yüklesem , sonuç olumlu olmayacak..o yüzden işe yaramayacağını düşünüyorum.. ?

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 21 Ekim 2009 18:31
D o ğ a n
21-10-2009, 18:29   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
534 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Hayır, sadece verileri yedeklemiyor. Ben mesela kendi yaptığım şeyi söyleyeyim: Windows'un tam güncellenmiş hali, Office 2007'nin tam güncellenmiş hali, bütün güncel sürücülerin yüklenmiş halinin imajını almıştım. Fazla yazılım yüklemedim çünkü kullandığım ücretsiz yazılımların sürekli üst versiyonu çıkıyor ama onları da yüklemek basit bir iş. Ama sen istersen dilediğin programları da yüklersin. Ve o andaki durumunun imajını alırsın ve bu imajı bir yerde depolarsın. Ben sabit diskimde depoluyorum. Yeniden kurman gerekirse bu aldığın imajı, Norton Ghost CD ile sistemi başlatarak yeniden yüklersin. Geçenki virüs meselesi nedeniyle yükledim, sekiz dakika sürdü, tüm sistem tamamen çalışır vaziyette, lisanslar da içine gömülü vaziyette karşında. Bu kadar rahat yani. Dilersen bu imajı da belli aralıklarla güncellersin. Bence her türlü nLite, vLite entegre işleminden çok daha pratik ve konforludur.

Ekleme: Windows 7'nin boş halinin bile yüklenmesinin yirmi dakika kadar sürdüğü düşünülürse, bahsettiğim sekiz dakikanın ne anlama geldiğini sen hesap et artık, üstelik yüklediğim imaj Vista'ya ait.
Norton Ghost ile aldığınız imajın boyutu ne oluyor acaba? Ben Acronis True Image 2010 kullanıyorum, 6,5 GB civarı bir yer kaplıyor.

Süleyman.
21-10-2009, 20:54   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
tam olarak bu değil dediğim şey şundan ibaret..farklı bir bilgisayarın başına oturdum , norton ghost programında aldığım imajı yüklersem eğer o zaman sürücüler uyuşmaz , bilgisayarda kasar tahminime göre..
Tabi o imajı başka bilgisayarda kullanamazsın. Hatta disk bölümlerinin boyutu bile aynı olması gerekiyor. Bu sadece sana özel bir yedek.
Alıntı: D o ğ a n  
Norton Ghost ile aldığınız imajın boyutu ne oluyor acaba? Ben Acronis True Image 2010 kullanıyorum, 6,5 GB civarı bir yer kaplıyor.
İmaj dosyası 7.65 GB. Kurulmuş hali ise, tam bakmadım ama 20 GB'a yakın sanırım.

Recep Baltaş
21-10-2009, 21:06   |  #10  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Recep Baltaş ,
işte aynı düşünceye sahibiz..
bende bunu indirmek istemiyorum...Ağzımı açıp ''adam yapmış abi , biz yapamayız '' da demek istemiyorum..
kendim yapıcam ve arkadaşlarıma vs   böle bir format atıcam..hem format süresi kısalıcak hemde çok kolay..bunu yapabilirsem kendi bilgisayarıma format atmak ve sonrası  sadece 20 dk civarında bir süre de olucağını tahmin ediyorum..

windows bileşeni de tabiki çıkarmıcam..

erbap dedinizde bu erbapları ''kis'' sevmiyor galiba :)
''erişim engellendi , sezgisel tanımlama uyuşturucu''

verdiğiniz linkte sorumun tam olarak cevabını bulabilirmiyim ?(site geç açılıyor, bir linkte 1-2 dk bekliyorum, sanırım üye olmam da gerekiyor..sörf yapmak zor yanii :))

Süleyman.,
şimdi çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim öncelikle..
daha açıklayıcı anlatayım..4gb ramim var.ati ekran kartım , realtec ses kartım..tema v.s baya dolu..şuanda 2,03gb civarında ram yiyiyor..şimdi ben bunun imajını alsam , arkadaşımın 1gb, nvidia , c-media ses kartı olan bilgisayara yüklesem , sonuç olumlu olmayacak..o yüzden işe yaramayacağını düşünüyorum.. ?

Emin ol cevap verirler.

OSMAN BAĞÇEVAN
21-10-2009, 22:18   |  #11  
OP Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Emin ol cevap verirler.
konu açtım bakalım..

acaba siz bilmiyor musunuz ?

Recep Baltaş
22-10-2009, 10:03   |  #12  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Ben XP için yapmıştım zamanında. Hatta elimde kendi yapımım tam otomatik kurulan ve yanında en sevdiğim programların olduğu bir CD vardı. Windows 7 çıkınca tövbe ettim, ne var ne yok çöpe attım :) Windows Vista için de Türkiye'de ilk defa en kapsamlı yazıyı yazan kişiydim:

Sen onlara sor, olmazsa ben de yardımcı olurum.

Aslında ben de yaparım ama sonuçta işletim sistemini modifiye etmenin (Tam otomatik kurulumun dışında bileşen çıkarmak ve yazılım eklemekten bahsediyorum) bazı yasal zımbırtıları var. Gerçi MS artık fazla umursamıyor :)

Bir de şu anda gerekli araçlar tam uyumlu değil...

Sen bir başla, takıldığın yerde yardımcı oluruz :)

OSMAN BAĞÇEVAN
22-10-2009, 10:06   |  #13  
OP Denetmen
6,606 mesaj

: )

tamamdır..ilk yorumunda ki linke konu açtım da onlar dan daha cevap yok..bizim gibi değiller malesef :)