windows 7 usb boot etmek yardım

sedat3705
26-06-2009, 19:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
575 mesaj

arkadaslar windows 7 flash belle kopyaliyorum ama boot edemiyorum önceden yapabiliyordum flash belle low level format cektinten sonra boot özeliigini kaybetti nasıl geri getire bilirim   cok acil yardım

mned
26-06-2009, 20:51   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Başlat menüsünden "Komut İstemi" ni açın ve çıkan penceredeki satıra "diskpart" komutunu girin (her komut sonrasında "Enter" tuşuna basmayı unutmayın). Sonrasında ise "list disk" komutunu verin. Bunu yaptığınızda sisteminize bağlı tüm diskler gösterilecektir. Tam bu sırada USB belleğinizi PC'ye bağlayın ve "list disk" komutunu tekrar girin. USB belleğinize verilen rakamı (0, 1, 2, ...) bir köşeye not edin. Şimdiyse "select disk 1" komutunu (1'i USB belleğinizi temsil eden rakam ile değiştirin) girin ve sonrasında temizleme işlemi için "clean" komutunu verin.

Sırada belleği birincil sürücü olarak etkinleştirmek var. Bunun için sırayla "create partition primary", "active" ve "format fs=fat32 quick" komutlarını girin. Eğer USB diskinize yeni bir sürücü harfi atanmasını istiyorsanız son olarak "assign" komutunu da girebilirsiniz.

USB bellek uygun konuma geldi. Artık Windows 7 DVD'sinin içeriğini USB belleğe kopyalayabilirsiniz. DVD'deki tüm dosyaları seçin ve kopyala/yapıştır ile USB belleğe aktarın. İşlem bittiğinde kurulum medyanız hazır demektir.
Şimdiyse sisteminizi USB bellekle açılacak (boot) şekilde yapılandırmalısınız. Çok eski bir PC'ye ve notebook'a sahip değilseniz bu özellik BIOS ayarlarında mevcut olacaktır. BIOS ayarlarına girin ve "USB Legacy Support" veya "Legacy support for USB" şeklinde bir girdiye göz atın. Bulduğunuzda bunu "Enabled" konumuna getirin. Bazı sistemlerde boot sırasını da ayarlamak gerekebilir. Bunun için BIOS'ta "Boot" sekmesine geçin ve USB diskinizin ilk sırada olmasını sağlayın. Son olarak yaptığınız ayarları kaydedin ve çıkın. DVD sürücünüzde Windows kurulum DVD'si bırakmadığınıza emin olun.

Sisteminiz yeniden başladığında USB belleği algılayacak ve doğrudan kurulum arayüzüne geçecektir. Tüm açılma ve dosya kopyalama sürecinin daha hızlı gerçekleştiğiniz hissedeceksiniz. Gerisi ise alışık olduğunuz kurulum rutini.

Not: Windows kurulumu sırasında sistem birkaç defa yeniden başlatılabilir. Her sistem açışlında USB bellekle önyükleme yapılmaması için belleği yuvasından çıkarmanız gerekebilir.
chip bültenlerde vardı oradan almıştım.

Son Düzenleme: mned ~ 26 Haziran 2009 20:52
sedat3705
26-06-2009, 21:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
575 mesaj

UZAKTAN YARDIM İLE YAPARMSN BANA BEN YAPAMADIM

sedat3705
26-06-2009, 21:03   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
575 mesaj

list disk diyorum sadece  hard disk görüyor

nonpasaran
26-06-2009, 21:10   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

arkadaşım eğer kopyala yapıştır yaptıysan bu usb bellek üzerinden işletim sistemi varken 7 kurabilirsin ama freedos olduğu zaman kuramazsın yani kopyala yapıştırla usb den kurulum yapabiliyor olman o usb belleğin bootable olduğunu göstermez bootable bir usb hazırlaman için linki okumanı tavsiye ederim

sedat3705
26-06-2009, 21:16   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
575 mesaj

biriniz TeamViewer programiile benim pc giris yapip uzaktan  yardım etsin 1 türlü yapamadim
özelden biriniz id ve pass istesin gönderim

manken42
27-06-2009, 12:58   |  #7  
Taze Üye
14 mesaj

Arkdaşlar ultra isonun son sürümlerini indirin kurun. iso dosyasını bootable(açılış işlemleri) menusunde write disk image deyin flash belleğe rahatça yazdırın. Ben şuana kadar hep boyle yaptım hiç sorun olmadı. Ultra iso flash belleğe iso yazımını destekliyor ve win7 sürümlerini hep bu şekilde yazdırıp kurdum sisteme. Boşuna dvd harcamıyorum bu sayede.

turkuaz81
27-06-2009, 20:55   |  #8  
Üye
50 mesaj

Başlat menüsünden "Komut İstemi" ni açın.sırayla aşağıdakileri yapın.

1-diskpart
2-select disk 1
3-clean
4-create partition primary
5-select partition 1
6-active
7-format fs=fat32
8-assign
9-exit
dedikten sonra win7 dosyalarını flash belleğe at.biostan flass bellekten başlatmayı seç.

bu şekilde ben yaptım oldu.win7 rahatça kuruldu.

Son Düzenleme: turkuaz81 ~ 27 Haziran 2009 20:56