Windows 7 ve tüketim çılgınlığı

nonpasaran
05-06-2009, 11:07   |  #1  
nonpasaran avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

6 mayıs ta 7 yi kurdum arada bir pc arızası yaşasam da yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.Bu arada forumda 7 bölümünü de takip ediyorum.Ve inanın dehşetle takip ediyorum.
    Forumda 15-25 yaş aralığında olanların çoğunluğu oluşturduğunu tahmin ediyorum.Yani aslında forum genç nufusun bir aynası aslında.Ve benim bu aynada gördüklerim;

*Microsoft 5 mayıs ta lisanslı olarak windows 7 rc sürümünü indirmeye sundu.Amerikalıların win win dediği kazan kazan durumu söz konusuydu.Ms yeni ürününü yaygın bir kitlenin kullanımına sunarak eksiklerini görecekti.Bu yaygın kitle de yaklaşık 1 sene boyunca lisanslı ve update desteği ile yeni ve gelişmiş bir işletim sistemi kullanacaktı.Ama yetmedi insanlara.71... bilmem kaç düştü önce torrentlere sonra 72..bilmem kaç.Ve normalde sistemine yeni lisanslı windows kurmuş,bunu kişiselleştirmiş,sürücülerini kurmaya uğraşmış bir insan ne yapar..?Burun kıvırır değil mi?
Düşünsenize kurmuşsunuz 10 gün sonra başka bir versiyon illegal olarak çıkıyor,10 gün sonra başkası,10 gün sonra bir başkası...
Hayır burun kıvırmadılar ellerindeki lisanslı windows yerine  kerameti kendinden menkul kişilerin daha stabil,daha az bilmem ne harcıyor, daha hızlı, şöyle uçuyor böyle kaçıyor diye övdüğü ne olduğu belirsiz torrent dosyalarını işletim sistemi diye kurdular.
Çünkü yetmedi tüketmek için tüketenlere.Şimdi soruyorum ben size işi bilgisayar olan insanlar dışında hangi insan 1 ayda aynı işletim sisteminin 3 değişik versiyonunu kurar bilgisayarına..? Ve yasal ve güvenilir olanı varken..?

*Cehalet..!
ikinci gördüğümde bu.Hala forumda hangi versiyonunu yükleyim diye soran insanlar var.Soru da şu;
7 yi microsoft un sitesinden mi İndireyim yoksa torrentten mi?(yorumsuz)

Kimse üzerine kişisel olarak almasın.Bu yazdıklarım sadece Türkiye için geçerli değil.Chip takıldığım tek türk forumu bunun dışında 15 e yakın foruma üyeyim ve takip ediyorum.Amerika dada bu böyle avrupa dada...Gerçi dil avantajı yüzünden oradaki kullanıcıların genel bilgi düzeyi daha yüksek ama tüketim çılgınlığı ve istediğini almak için kural,hak,hukuk,kanun tanımazlık oralarda da diz boyu.

sonuç olarak ben bunları yazdım diye kimse değişmeyecek ama ben fikrimi paylaşmak istedim.Benim nacizane fikrim şudur ki;arkadaşlar 7 yi ms un sitesinden yükleyin.Dil paketini update den indirin ve torrent dosyalarına itibar etmeyin.Sonuçta indirdiğiniz bir film değil.Bu gün banka hesaplarının,kredi kartı bilgilerinin hatta mail adreslerinin binlerce dolara el değiştirdiği bir dünyada yaşıyoruz ve inanın bu versiyonları torrent e sızdıranlar sizin benim gibi insanları susuz götürür susuz getirirler.Geçen bilgisayarımda virüs çıktı tam 1 senedir pc de olan bir dosya da.Tanımı yeni konmuştu.Yani virüs taramasına hiç bir zaman güvenemezsiniz.
Herkese kolay gelsin

Süleyman.
05-06-2009, 11:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Aynen dediğiniz gibi. Sonuna kadar katılıyorum.

alloss
05-06-2009, 11:34   |  #3  
alloss avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
628 mesaj

Alkış

Hislerimize tercüman olmuşsunuz...
Elinize sağlık.

Murat_Sahin
05-06-2009, 11:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
223 mesaj

güzel bir anlatım olmuş. doğru söze ne denir... teşekkürler...

hsnhsynisler
05-06-2009, 11:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
267 mesaj

Haklısın % 100 ne diyelim

akicom
05-06-2009, 12:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
361 mesaj

Konu için teşekkürler kendi fikirlerine sonsuza kadar saygımız var ;)

Recep Baltaş
05-06-2009, 15:05   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Birçok konuda haklısınız fakat MD5 hash'i tuttuktan sonra bence bilen kullanıcılar Torrent'ten de indirip deneyebilirler.

Yine de biz bilmeyen kullanıcların sorun yaşamaması için Torrent bağlantılarına izin vermiyoruz.

mancukya
05-06-2009, 21:24   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim forumda 2 3 kisinin yok hizli bilmem ne palavralari yüzüne bende ayni olayi yaptim isin komedisi sistem temiz gözüksede hep bir acaba düsünüyor arti hic bir farkda yok sistem hizliydi gene hizli ama bir fark göremedim.
insanlar denemeyide seviyor ama isin asli su Windows 7 tam ciktiginda satis rekorlari ve torrentde rekorlar kiracagi kesin ilegal yükleme icinde.

Kapalı Hesap (136787)
05-06-2009, 21:43   |  #9  
Kapalı Hesap
33 mesaj

Aslında kimi arkadaşların bir nevi heyecan ile bu tür bilgileri paylaşmasını anlayış ile karşılayabiliriz ama bir kısmıda sadece kimi yerlerden aldıkları kopyala/yapıştır bilgileri konunun aslında özünü bilir bir eda ile başka hiç bir bilgi eklemeden paylaşması garibime gitmiştir.

Nedir bu? Önce ben gördüm, önce ben paylaşıyorum havası mı yoksa? Nedense herşeyi biliyoruz ya da bilmeye çalışıyoruz. Sadece bir kaç kişiye mâl etmiyorum bunu. Zira bende de bir parça vardır. Ama itibar edilmenin yolu bundan geçmiyor bence. Ne olursa olsun saygı duymaktan başka pek bir şey yapmak elden gelmiyor.

mancukya
05-06-2009, 22:05   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

MD5 hash hocam simdi tamam haklisinda o sadece paylasim icinde olan bir dosyaya paylasim esnasinda caktirmadan bir seyler ekleyip icini degistirip yani zarar verilmesini engelleyen bir güvenlik.
Ama dosya paylasima acilmadan önce icinde oynama yapildisya bu degerlerin ne etkisi olucakki.
Neticede Technet üyesi birilene yollanmis oldugu söylenen bir paketi yüklüyoruz o degerler bence sadece yükleme esnasi icin gecerli ama öncesinde yapilmis bir sey varsa etkili olucagini sanmiyorum.
Burada en büyük hatada Microosoft icin en azindan günlük 7137 yollandi 7210 Technete yollandi gibi bilgilendirme yapabilirler hem sikayet ediyorlar Torrent icin hemde hic birseyde yapmiyorlar.
Yani isin komigi cikip cikmadigini bilmedigimiz bir paketi yüklüyoruz bir merakla.

Recep Baltaş
06-06-2009, 01:13   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

MD5 de zaten bunun için var. Dosya içinde yapılan en ufak değişiklik MD5 yığınını bozacaktır. Bu durumda indirdikten sonra MD5 yığnı tutuyorsa ISO dosyası temiz demektir.

H€LL
06-06-2009, 02:56   |  #12  
Yıllanmış Üye
277 mesaj

bi yerde haklısın her çıkan buildi indirip kurmak banada saçma geliyo ama bi yerde kuranlarada hak veriyorum çünkü onlarda meraktan kuruyo biri diyo hatalar giderilmiş daha hızlıymış falan filan deyince insanda ister istemez indirip kurası geliyo

Virüs olayına gelince daha öncede başka konuda yazmıştım bütün torrentlar virüslü gibi anlatıyo herkes ama virüslü olduğu gibi temizide var şimdi sorarım size hanginiz orjinal xp / vista kullanıyo tabiki orjinal kullanan vardır ama bir çoğunuz warez sitelerinden torrenttan yada warez içerikli forumlardan indirdiği xp / vistayı kullanıyo haksızmıyım

HugOBoss___
06-06-2009, 03:28   |  #13  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

insanoğlunun yaratılışından gelen bir doyumsuzluk olsa gerek bu...

seckin_kaya
06-12-2009, 00:15   |  #14  
seckin_kaya avatarı
Yıllanmış Üye
1,065 mesaj

Haklısınız . . .