windows 7 ve windows xp

redthecrow
04-09-2009, 14:26   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

öncelikle iyi günler benim bir sorum olacaktı

bilgisayarımda windows 7 kurulu idi  daha sonra harddiskin başka bir bölümüne windows xp kurdum bilgisayar açılışında işletim sistemi seçme bölümü gelmiyor ve direk olarak Xp açılıyor bu sorunu nasıl halledebilirim ?

Son Düzenleme: redthecrow ~ 04 Eylül 2009 14:33
ahmetkürkçü
04-09-2009, 14:44   |  #2  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

evet ilk önce xp sonra 7 yüklemeliydin ama çözümü var xp de vista boot pro ile boot menüsünü yenileyeceksin daha sonra restart atacaksın sonra sadece 7 açılacak 7de de easybcd programı ile boot menüsü düzenleyeceksin istersen bu konunun ayrıntılı şekilde anlatıldığı adresi verebilirim çünkü bende de aynı sorun olmuştu şimdi düzeldi...

ahmetkürkçü
04-09-2009, 14:45   |  #3  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

istersen programları upload ederim..

redthecrow
04-09-2009, 14:50   |  #4  
OP Üye
58 mesaj

adresi ve programı verirsen çok sevinirim

ahmetkürkçü
04-09-2009, 14:52   |  #5  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

http://www.bilgisayardestek.com/ ... Vista-Kullanin.html bu adreste hem resimli anlatım var hem de programlar var uploada gerek yokmuş kolay gelsin

redthecrow
04-09-2009, 14:53   |  #6  
OP Üye
58 mesaj

yardımın için teşekkürler

ahmetkürkçü
04-09-2009, 15:03   |  #7  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

önemli deil yardımcı olabildiysem ne mutlu..

redthecrow
04-09-2009, 15:33   |  #8  
OP Üye
58 mesaj

işe yaramadı çünkü windows 7 kururlu iken "c" bölmesine kurmuştum daha sonra xp yi kurarken windows 7 nin sürücü harfi "f" oldu  xp nin kurulu dizin harfide şuan "d" olarak görünüyor

başka bir yöntem var mı bilen cevap verebilir mi ?

cevap verebilecek kimse yok mu ?

Son Düzenleme: redthecrow ~ 04 Eylül 2009 19:51
Mustafa@PC
04-09-2009, 21:22   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/nonp ... ra-kurmak_2316.html

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 04 Eylül 2009 21:22
ahmetkürkçü
05-09-2009, 12:49   |  #10  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: redthecrow  
işe yaramadı çünkü windows 7 kururlu iken "c" bölmesine kurmuştum daha sonra xp yi kurarken windows 7 nin sürücü harfi "f" oldu  xp nin kurulu dizin harfide şuan "d" olarak görünüyor

başka bir yöntem var mı bilen cevap verebilir mi ?

cevap verebilecek kimse yok mu ?
nasıl işe yaramadı hayret ben aynı şeyleri yaptım sorunsuz oldu bi de sen sürücü harfleri değişti diye mi işe yaramadı diyorsun

ahmetkürkçü
05-09-2009, 13:52   |  #11  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj

tamam mustafa pc nin de anlattığı benimkinin aynısı sen yapamamışsın arkadaşım..

tovbeettim
15-09-2009, 01:25   |  #12  
Yeni Üye
29 mesaj

..::Windows XP ve Windows7::..

Kendi tecrübelerime dayanarak hazırladığım bir konu...

Windows XP kullananların en çok şikayet edebileceği konulardan biriprogram uyumsuzlukları... Yani, genelde kullandıkları programların Win7de de çalışı çalışamayacağı veya sadece ikisinin bir arada kullanılıpkullanılamayacağı...

Eğer sizin sorununuz program uyumsuzluğu ise;

Windows Vista destekli her program Windows 7'yi de desteklemektedir. Neden? Çünkü; Windows7, Vista tabanlıdır.

Eğer sizin sorununuz ikisini bir arada kullanabilir miyim?, ise;

Evet kullanabilirsiniz... Fakat şunları unutmayın; Windows XP,Windows7'nin alt versiyonu olduğundan, eğer siz ilk önce Windows7 yikurar daha sonra da buna bir de XP kurayım derseniz, Win7'niz uçar...Neden? Windows XP, Win7'yi tanımayacağından "Boot" menüsünü desilecektir... Daha doğrusu bilgisayarınız ilk açılışta sadece XP'yigörecektir. Fakat, Win7 deki dosyalarınız hala duruyor olacaktır veWin7 NTFS biçimlendirmeyi kullandığından da XP dosyalarınızıgörebilecektir... Bu sebele ilk önce XP'yi yüklerseniz veya XP kuruluolan bilgisayara kurarsanız, bilgisayarınız ilk açılışta "Win7 mi, Dahaönceki sürüm mü" diye seçenek sorucaktır...

Buraya kadar yüzeysel olarak öncelikli kurulum sırasını anlatmış oldum.Biraz da XP ve Win7 nin kurulum avantajlarından bahsedim kısaca...

XP kurulumu uğraştıracak gıcık birşey. Yok yüklemek için bir tonzahmet, sonra bir ton da driver'larla boğuş... Evet, katılımlı, çabukkurulumlu XP versiyonları var ama kararlı çalışma ve Windows güncellemesorunları ortaya çıkıyor(orjinal olması gerekmez 3adımda legal XP işgörür).
Windows7 ise hem kurulum(resmen ileri, ileri diye tıklayarak) hemdriver(sürücü) ler bakımından tam bir şaheser olmaya aday... Nedenpeki? Kurulum bittikten sonra bilgisayarınız aşırı eski değilse herdriver Win7 otomatik olarak tanıyor... Eee boş yere Linux kullananlarşunu demedi; "Microsoft ilk defa düzgün birşey yaptı"diye... Ayrıca"Windows Update" i tıkladığınızda eğer internetiniz varsa, hem tanıdığıdriver ların güncel sürümünü otomatik olarak buluyor hem de çok kararlıçalışıyor...

melen
15-09-2009, 19:55   |  #13  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj
Alıntı: darknessacrep  
..::Windows XP ve Windows7::..

Kendi tecrübelerime dayanarak hazırladığım bir konu...

Windows XP kullananların en çok şikayet edebileceği konulardan biriprogram uyumsuzlukları... Yani, genelde kullandıkları programların Win7de de çalışı çalışamayacağı veya sadece ikisinin bir arada kullanılıpkullanılamayacağı...

Eğer sizin sorununuz program uyumsuzluğu ise;

Windows Vista destekli her program Windows 7'yi de desteklemektedir. Neden? Çünkü; Windows7, Vista tabanlıdır.

Eğer sizin sorununuz ikisini bir arada kullanabilir miyim?, ise;

Evet kullanabilirsiniz... Fakat şunları unutmayın; Windows XP,Windows7'nin alt versiyonu olduğundan, eğer siz ilk önce Windows7 yikurar daha sonra da buna bir de XP kurayım derseniz, Win7'niz uçar...Neden? Windows XP, Win7'yi tanımayacağından "Boot" menüsünü desilecektir... Daha doğrusu bilgisayarınız ilk açılışta sadece XP'yigörecektir. Fakat, Win7 deki dosyalarınız hala duruyor olacaktır veWin7 NTFS biçimlendirmeyi kullandığından da XP dosyalarınızıgörebilecektir... Bu sebele ilk önce XP'yi yüklerseniz veya XP kuruluolan bilgisayara kurarsanız, bilgisayarınız ilk açılışta "Win7 mi, Dahaönceki sürüm mü" diye seçenek sorucaktır...

Buraya kadar yüzeysel olarak öncelikli kurulum sırasını anlatmış oldum.Biraz da XP ve Win7 nin kurulum avantajlarından bahsedim kısaca...

XP kurulumu uğraştıracak gıcık birşey. Yok yüklemek için bir tonzahmet, sonra bir ton da driver'larla boğuş... Evet, katılımlı, çabukkurulumlu XP versiyonları var ama kararlı çalışma ve Windows güncellemesorunları ortaya çıkıyor(orjinal olması gerekmez 3adımda legal XP işgörür).
Windows7 ise hem kurulum(resmen ileri, ileri diye tıklayarak) hemdriver(sürücü) ler bakımından tam bir şaheser olmaya aday... Nedenpeki? Kurulum bittikten sonra bilgisayarınız aşırı eski değilse herdriver Win7 otomatik olarak tanıyor... Eee boş yere Linux kullananlarşunu demedi; "Microsoft ilk defa düzgün birşey yaptı"diye... Ayrıca"Windows Update" i tıkladığınızda eğer internetiniz varsa, hem tanıdığıdriver ların güncel sürümünü otomatik olarak buluyor hem de çok kararlıçalışıyor...

Ben sabit konuya yazdım.