Windows 7`de Bunlar yapılabilir mi?

mehmet9999
30-04-2010, 17:53   |  #1  
mehmet9999 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Merhaba arkadaşlar şu anda windows 7 ultimate kullanıyorum ve bilgisayarda yönetici konumunda değilim kendime hardisk alıp bunu şu anki bilgisayara takacağım ve windows 7 kuracağım yani bir bilgisayarda 2 işletim sistemi olacak bunu yapabilir miyim? (bilgisayarın yönetici konumunda olan kardeşim o kadar gıcık ki buna bile zorluk çıkarmak isteyebilir) 

birde sahip olduğum verileri fotoğraflar videolar oyun dosyaları hatta internete tarayının geçmişini diğer işletim sistemini kurduğumda bu işletim sisteminin hardiskine aktarabilirmiyim? (bu verilerin hepsi 80 gb yer kaplıyor)

ve saçma bir soru olacak ama bir bilgisayarda 2 işletim sistemi olması sisteme ekstra bir yük bindirir mi? (2 sistemide aynı anda çalıştırmaktan bahsetmiyorum )

msaatci
30-04-2010, 18:24   |  #2  
msaatci avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

Aynı bilgisayara takacağınız için şu anda kullancığınız sistemin image ını alıp diğer diske kurabilirsiniz. Boot ederken de kendi hdd nizi seçip giriş yapabilirsiniz. Böylece şu anda kullandıklarınızı diğer diskte kullanabilir ve istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince. Sisteme hiç bir ek yük bindirmez. Rahatça kullanabilirsiniz. Sadece ek hard diskin kullandığı güç (elektrik) yükü eklenir :-)

mcafee23 ayrılmıştır
01-05-2010, 00:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: msaatci  
Aynı bilgisayara takacağınız için şu anda kullancığınız sistemin image ını alıp diğer diske kurabilirsiniz. Boot ederken de kendi hdd nizi seçip giriş yapabilirsiniz. Böylece şu anda kullandıklarınızı diğer diskte kullanabilir ve istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince. Sisteme hiç bir ek yük bindirmez. Rahatça kullanabilirsiniz. Sadece ek hard diskin kullandığı güç (elektrik) yükü eklenir :-)

image alıp 2.harrdiske kopyalarsanız iki işletim sistemini boot ederken göremezsiniz.Eskisi açılır.Ama ilk sisteme belli ayarlar yapılırsa olur(boot ve sürücü harfi değişimi çünkü eski sistem boot ederken 2.bir sistemi tanımayacak ayrıca kurulu programlar c:\ sürücüsünü arayacaktır)
Sıfırdan kurarsanız dediklerinizin hepsini yapabilirsiniz

Deniz Selçok
01-05-2010, 15:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Harddiskinizi takın ve sistemi kurulum dvdsi ile başlatın. Kurulumu yeni harddiskinize yaparsanız windows size açılışta nerden başlatmak istediğinizi sorar. Hiç bir problem çıkmaz.

mehmet9999
12-05-2010, 10:53   |  #5  
mehmet9999 avatarı
OP Üye
55 mesaj

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim ancak verilen 3 cevapta birbiriyle çelişiyor insanında doğal olarak kafası karışıyor.

Acaba  bu cevaplardan hangisi doğru diye kendine sormadan edemiyor insan!

Son Düzenleme: mehmet9999 ~ 12 Mayıs 2010 10:53
Atilla Sarıtaş
12-05-2010, 11:01   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Ekstra HDD ne kadar sağlıklı olur bilemem ama şuanki HDD boyutu fazlaysa 160-250 GB gibi ikiye bölüp 2 tarafada işletim sistemi kurabilirsin. Senin için daha sağlıklı olur. Dosyalarıda sürükle-bırak şeklinde diğer HDD bölümüne aktarım yapabilirsin.

Bir bilgisayarda 2 işletim sistemi çalışması sorun teşkil etmez (Aynı anda çalışmadığı sürece) performansıda etkilemez sadece HDD'den makul bi miktar kaplar bunun dışında bi eksisi olmaz.

mehmet9999
12-05-2010, 12:36   |  #7  
mehmet9999 avatarı
OP Üye
55 mesaj

Cevabınız için çok teşekkür ederim ancak dediğinizi yapamam sebebi ise açtığım konuda yazıyor zaten ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Son Düzenleme: mehmet9999 ~ 12 Mayıs 2010 12:38
Atilla Sarıtaş
12-05-2010, 12:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Dediklerim harici HDD içinde geçerli ama USB'den bağlantı ile doğrudan Anakart'a bağlantı farklı olabilir sağlıklı olmaz gibime geliyor. Dahili 2. bir HDD alıp anakart'a bağlayabilirsiniz.

Banned
12-05-2010, 13:52   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Yeni harddsikinizi alın takın ona windows 7 yi kurun (sorun olmayacaktır). Kurduğunuz windows 7 deyken diğer diski açı istediğiniz tüm dosyaları yeni harddiskinize taşıyın yada kopyalayın. Kurduğunuz işletim sisteminde admin olacağınızdan dosyalara erişme va taşıma işinde sorun yaşamazsınız. Bios ekranından sonraki boot ekranında siz sizin sistemi kardeşiniz kendi sistemin seçer kullanır. Çift işletim sistemi olayına gelince bir işletim sistemi açıkken diğeri sadece dosyalardan ibarettir, yer kaplamaktan başka bir yükü olmaz. Bende şu an dört tane işletim sistemi kurulu.
Sorun yaşarsanız bilgi verirsiniz, hallederiz.