Windows 8.1 HD 4650 sorunu...

Erşah
07-11-2013, 22:45   |  #1  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Merhabalar arkadaşlar.

Bu gün Windows 8.1'in deneme sürümünü indirdim ve kurdum. Fakat HD 4650'nin Windows 8.1 için olan driver'ı mevcut değil... Şu an normalda 1440X900 olması gereken monitörü max 1024x768'de kullanabiliyorum ve çözünürlüğü arttırınca çözünürlük desteklenmiyor uyarısı alıyorum. Sitede 8.1 için driver yok. Windows 7 ve 8'de sorun yoktu.

Sinirlendiğim durum şu: Bu üreticiler ne kadar şerefsiz. Yani bir kartın bir kaç yılda nasıl driver desteği kalkar ??? Zamanında sen git onlarca lirayı bir kart için bu heriflere ver, sonra yeni bi işletim sistemi çıksın o da sana driver sunmasın.... Şimdi gidip birisi 1.200 TL verip HD 7970 al. 6-7 sene sonra Windows 10 çıksın ve sen o işletim sistemiyle bu kartı çalıştırama... Hakkatten kartımı kırmak üzereyim. Neyse durumum bu herkese teşekkürler....

black_flood
08-11-2013, 15:53   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşın hd 4xxx serisi ekran kartları maalesef dx 10 ekran kartlarıdır ve Windows Vista dönemine aittir halen piyasada bulunduğuda doğrudur elde kalan kartlardır normalde üretimi duralı bayağı oldu bu kartların. Windows 7 ile ile birlikte dx 11 geldi ve en düşük kartın hd 5xxx olma zorunluluğuda doğdu bu yüzdende Windows 8 ile ilgili sıkıntıların olacağını daha ilk Windows 8 betalarında belirtmiştim uyumluluk muhabbetine istinaden Vista ve 7 driverleri ile çalışıyordu fakat 8.1 ile işler değişti en az wddm 1.2 sürücü desteğine sahip olan kart şartı çıktı bu yüzden sorun yaşıyorsun 8.1 sürümünde. hd 6xxx kartı olan bir kişinin önünde rahat 6 sene süre var ve bu noktanın sadece oyun olarak düşünülmesini istemem donanım geçerlilik süresi olarak belirtiyorum. ben sırf kökten çözmek için 4650 ekran kartından dire hd 7770 ekran kartına geçtim ve bayağı uzun bir süre Windows ile ilgili sorun yaşatmayacağını düşünüyorum. hd 4xxx kartlar tam anlamıyla 9 seneyi doldurarak geçerliliğini yitirdi yakınılacak bir durum değildir herşey ölene kadar çalışsın denirse Windows 98 ile yola devam edilmeliydi ve halen p3 1100 işlemciler ile tırmalıyorduk.

Erşah
11-11-2013, 09:50   |  #3  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,183 mesaj

Anlatmak istediğim bu değil. Tamam direct x 11 için oyun çıkarırsın ama bunun içinde direct x 10/10.1 içinde seçenek olabilmeli. Bir üretici en azından pazarlama politikası olarak bunu yapar ama benim tahminimce bütün üreticiler birbirileri ile ilişki içerisinde. Çünkü oyuncular üstün sistem isteyen oyun çıkaracak; işlemciler,ekran kartları ,RAM'ler satılacak. Bununla beraber işletim sistemi desteğide değişikecek... Hepsi beraber kazanacak. Şu an yapılan bu işte. Ben bu duruma sinirlendim. Kullanıcıyı bir şeylere zorlamaları sinir bozucu. Herhalde cep telefonu satışları patlayınca bilgisayar üzerine olan üreticilerinde bi yeri patladı. Böyle dayatmalar koyuyorlar. Önce Direct x 11 dayatması, sonra RAM dayatması, sonra işletim sistemi dayatması... Böyle gidiyor. Sırf bu yüzden orijinal alacağım call of duty ghost'u satın almayacağım. Çünkü bilgisayarım desteklemiyor. Halbuki ondan kat kat iyi oyunları (crysis 2, battlefield 3, Medal of Honor Warfighter gibi) ortalama ayarlarda çalıştırıyor. Neyse özü şudur  "Lanet olsun kapitalizme..."

mhmt06
11-11-2013, 13:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj
Alıntı: Erşah  
Anlatmak istediğim bu değil. Tamam direct x 11 için oyun çıkarırsın ama bunun içinde direct x 10/10.1 içinde seçenek olabilmeli. Bir üretici en azından pazarlama politikası olarak bunu yapar ama benim tahminimce bütün üreticiler birbirileri ile ilişki içerisinde. Çünkü oyuncular üstün sistem isteyen oyun çıkaracak; işlemciler,ekran kartları ,RAM'ler satılacak. Bununla beraber işletim sistemi desteğide değişikecek... Hepsi beraber kazanacak. Şu an yapılan bu işte. Ben bu duruma sinirlendim. Kullanıcıyı bir şeylere zorlamaları sinir bozucu. Herhalde cep telefonu satışları patlayınca bilgisayar üzerine olan üreticilerinde bi yeri patladı. Böyle dayatmalar koyuyorlar. Önce Direct x 11 dayatması, sonra RAM dayatması, sonra işletim sistemi dayatması... Böyle gidiyor. Sırf bu yüzden orijinal alacağım call of duty ghost'u satın almayacağım. Çünkü bilgisayarım desteklemiyor. Halbuki ondan kat kat iyi oyunları (crysis 2, battlefield 3, Medal of Honor Warfighter gibi) ortalama ayarlarda çalıştırıyor. Neyse özü şudur  "Lanet olsun kapitalizme..."

bayramlarda çocuk ürünlerinde asla pazarlık yapamazsın. hele yanında çocukla gitmişsen bir kuruş inmezler.  çünkü o çocuk sana onu aldıracaktır.
oyun oynayanların çoğunluğuda henüz kendisi para kazanmayıp babasına aldıran gençler. almazsada harçlıklarından para biriktirip (çaktırmadan babasına aldıran) alan gençler. 
yani bu sektörde  anne babaların çocuklarına olan sevgisini suistimal ederek para kazanmanın hesabını yapanlardan.
para sorunu olmayan oyun tutkunlarıda var tabii.  
kasanda sapasağlam ve yıllarca dayanabilecek bir kartın olsada bu şekilde daha yeni bir kart satabiliyolar.

birkaç yıla yetersiz gelecek olan kartın satışlarının durdurulması yada bilgilendirilmesi lazım. ve çıkacak oyunların da bu kartlara göre çıkması lazım. hala direct 10 destekli kartlar satılıyor. ve satılırken şu yılda üretildi, güncellenemez, biçok oyunu oynatmaz, oynatsada hakkını vermez diye uyarılmıyor. 
eğer yeni bir kart alıp 10 yıl dayanabilen bir kartı en az 5 sene rahatça kullanamıyorsan, birileri,birilerini öpüyor demektir. 

ve bu dünyayı  tuttuğunu öp şekline getirenler   maalesef kaz yolanlar değil, bizzat bol paralı, yada aklı hesaba çalışmayan, paranın sadece istenip  alınan ve harcanan bişey olduğunu sanan  kazlar dır.

Erşah
13-11-2013, 18:33   |  #5  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,183 mesaj
Alıntı: Cnyylmz  
Hocam 8.1 Enterprise kullanıyorum HD 4650 ile, Aygıt yöneticisinden kartın sürücü özelliklerine gelin ve sürücüye geri dön seçeneğini tıklayın ve son olarak son güncel driver 13.1 veya 13.4 beta' yı yükleyin. Bu şekilde driver sorunsuz yüklenmekte, zira aynı yöntemle 8.1' de 13.4 beta driver' ı kullanmaktayım...
Sağol ama iş işten geçti. Orijinal Windows 7 Ultimate 64-bit'ime geri döndüm. Bir ekran kartı alana kadar 8.1'i kurmayacağım. Yinede durum beni hem üzdü hem de sinirlendirdi.
Alıntı: mhmt06  

bayramlarda çocuk ürünlerinde asla pazarlık yapamazsın. hele yanında çocukla gitmişsen bir kuruş inmezler.  çünkü o çocuk sana onu aldıracaktır.
oyun oynayanların çoğunluğuda henüz kendisi para kazanmayıp babasına aldıran gençler. almazsada harçlıklarından para biriktirip (çaktırmadan babasına aldıran) alan gençler. 
yani bu sektörde  anne babaların çocuklarına olan sevgisini suistimal ederek para kazanmanın hesabını yapanlardan.
para sorunu olmayan oyun tutkunlarıda var tabii.  
kasanda sapasağlam ve yıllarca dayanabilecek bir kartın olsada bu şekilde daha yeni bir kart satabiliyolar.

birkaç yıla yetersiz gelecek olan kartın satışlarının durdurulması yada bilgilendirilmesi lazım. ve çıkacak oyunların da bu kartlara göre çıkması lazım. hala direct 10 destekli kartlar satılıyor. ve satılırken şu yılda üretildi, güncellenemez, biçok oyunu oynatmaz, oynatsada hakkını vermez diye uyarılmıyor. 
eğer yeni bir kart alıp 10 yıl dayanabilen bir kartı en az 5 sene rahatça kullanamıyorsan, birileri,birilerini öpüyor demektir. 

ve bu dünyayı  tuttuğunu öp şekline getirenler   maalesef kaz yolanlar değil, bizzat bol paralı, yada aklı hesaba çalışmayan, paranın sadece istenip  alınan ve harcanan bişey olduğunu sanan  kazlar dır.

Yorumun için sağol. Mesaj yerine ulaşmıştır AlkışGöz kırpma

Cnyylmz
13-11-2013, 19:44   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
91 mesaj
Alıntı: Erşah  
Sağol ama iş işten geçti. Orijinal Windows 7 Ultimate 64-bit'ime geri döndüm. Bir ekran kartı alana kadar 8.1'i kurmayacağım. Yinede durum beni hem üzdü hem de sinirlendirdi.
Rica ederim, ben yine de AMD 8.1 destekli driver çıkarır diyorum...