Windows 8.1 oyunların donma sorunu

lgnd003
06-06-2014, 21:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

merhaba, 1,5 ay önce HP laptop aldım, i5 işlemci Geforce 740m ekran kartı bulunuyor. Oyunları rahat oynatıyor, kasma olmuyor. Windows 8'de gelmişti bilgisayar Windows 8.1 güncellemesi ile güncelledim. Bazen hiç sorun olmadan oyun oynuyorum fakat bazen oyunlarda donma oluyor yani bilgisayar tamamen kilitleniyor hiçbir tuş işlemiyor. Fare oynamıyor, caps lock num lock tuşları da çalışmıyor. Tek çözüm bilgisayarı yeniden başlatmak oluyor. Bunun sebebini çözmüş değilim. Genelde Fifa 2014, FM 2014 oynuyorum. Bu ikisinde de sorunu yaşadım. FM daha çok oynadığım için daha çok yaşadım. Bugün 2 kere dondu. Bunun sebebi ne olabilir benzer sorunu yaşamış olan var mı? Çözüm üretelim lütfen.

mustafa2116
06-06-2014, 23:22   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Yanlış donanım tanımlaması olmuş olabilir

lgnd003
06-06-2014, 23:24   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Yanlış donanım tanımlaması olmuş

Anlamadım, açar mısınız biraz?

mustafa2116
06-06-2014, 23:57   |  #4  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Windows 8.1 kendi drivers öğelerini  yükler bu nedenden dolayı kendi öğelerini yüklediği için uygun donanım yazılımına sahip olmayan sürücüyü yüklemiş olabilir.  internetten gerekli sürücüleri indirip kurmayı denemeni tavsiye ederim.sorununu bu şekilde çözebilirsin.

lgnd003
07-06-2014, 00:06   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj
Windows 8.1 kendi drivers öğelerini  yükler bu nedenden dolayı kendi öğelerini yüklediği için uygun donanım yazılımına sahip olmayan sürücüyü yüklemiş olabilir.  internetten gerekli sürücüleri indirip kurmayı denemeni tavsiye ederim.sorununu bu şekilde çözebilirsin.

bilgisayarın kendi driverları var şu an. HP recoveryden yükleniyor. Hangi sürücü yapabilir ki. Bir sürü sürücü var sonuçta

mustafa2116
07-06-2014, 01:04   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Drivers dediğimizde aklınıza ekran kartı gibi bilindik sistemler gelmesin. Chipset dediğimiz bir çok alt sistem içinde drivers kullanılır.

Windows temel bileşenleri içinde barındırı. bu nedenle uygulamlar temel gereksinimleroranında çalışır ve size buna göre cevap verir. Ancak drivers yüklediğinizde aygıtın diğer kullanılmayan alanlarına ulaşır ve daha verimli kullanırsınız üstelik bunlar yapımcı şirketin ayarladığı orjinal aygıtın tanıtım yazılımları olduklarından aygıta zarar vermezler. öteki türlü temel gereksinimlerin yetersizliği sonucu çeşitli hatalar almanız mümkün.

Bildirdiğim gibi sadece orjinal sitesinden uygun yazılımı indirmeniz gerekir.  Bu sadece drivers güncellemesi yapacak ve perfornas artışı sağlayacaktır ek bir sorun çıkartığında eski driverse döneme özelliğine sahipsiniz.

Diğer bir yol ise laptobunuzun içersine bol miktarda toz kaçtığı için aşırı ısınmanın verdiği bir işlemci tepkisizliği olabilir.Bu gibi durumlarda leptobunuzun içine bir şekilde hava tutup içini temizlemeye çalışın.
 yada garanti kapsamında bilgisayarcıya götürüp bir temizlik yapmasını isteyin.

lgnd003
07-06-2014, 02:12   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj
Drivers dediğimizde aklınıza ekran kartı gibi bilindik sistemler gelmesin. Chipset dediğimiz bir çok alt sistem içinde drivers kullanılır.

Windows temel bileşenleri içinde barındırı. bu nedenle uygulamlar temel gereksinimleroranında çalışır ve size buna göre cevap verir. Ancak drivers yüklediğinizde aygıtın diğer kullanılmayan alanlarına ulaşır ve daha verimli kullanırsınız üstelik bunlar yapımcı şirketin ayarladığı orjinal aygıtın tanıtım yazılımları olduklarından aygıta zarar vermezler. öteki türlü temel gereksinimlerin yetersizliği sonucu çeşitli hatalar almanız mümkün.

Bildirdiğim gibi sadece orjinal sitesinden uygun yazılımı indirmeniz gerekir.  Bu sadece drivers güncellemesi yapacak ve perfornas artışı sağlayacaktır ek bir sorun çıkartığında eski driverse döneme özelliğine sahipsiniz.

Diğer bir yol ise laptobunuzun içersine bol miktarda toz kaçtığı için aşırı ısınmanın verdiği bir işlemci tepkisizliği olabilir.Bu gibi durumlarda leptobunuzun içine bir şekilde hava tutup içini temizlemeye çalışın.
 yada garanti kapsamında bilgisayarcıya götürüp bir temizlik yapmasını isteyin.

Söylediğim gibi, zaten bilgisayarımın üzerinde HP'nin yayınlamış olduğu driverlar var. Bilgisayar da 1,5 aylık henüz.

mustafa2116
07-06-2014, 02:54   |  #8  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Windows8.1 e yükseldiğinizi bildirmektesiniz.
windows8 ile windows8.1 ayrı iki işletim sistemi gibidir sadece birbirlerine benzerler.
Bu nedenle Recovery alanındaki driversler de windows8 e göre uyumlu olabilir. 8.1 desteklemiyorsa hata yapacaktır.