Windows 8.1 Pro Kapanma Sorunu

enestek
02-11-2014, 11:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

İyi günler chip forum. Sorunum şöyle; bilgisayarımdaki recovery arızası nedeniyle garantiye göndermiştim. Gönderdiğimde Win8 single language yüklüydü ve pc nin kapanması kapat komutunu verdiğim andan itibaren 5-10 saniye sürüyordu. Ancak garantiden geldiğinde win8.1 pro kuruluydu. Bilgisayarı kapat komutu verdiğim andan itibaren pc nin kapanması neredeyse 5 dakikayı buluyor. Açılışta bir problem yok. Bu sorunu nasıl giderebilirim bir bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Not: Garantiye göndermeden önce ve garantiden geldiğinde hızlı başlat seçeneği aktifti yani problemin hızlı başlatma seçeneğinden kaynaklandığını zannetmiyorum.

Sistem Bilgilerim
LENO7
02-11-2014, 12:25   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Açık olan programların yüzünden geç kapanıyordur. Windows güncelleştirmelerini yükle. Her ihtimale karşı zararlı taraması yaptırmanı öneririm. Ayrıca Windows defender'i devre dışı bırak.

enestek
02-11-2014, 13:58   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Şu an tüm güncellemeler yüklü. Denetle dediğimde yeni güncelleme yok diyor. Defender zaten kapalı. Harici olarak yüklediğim hemen tüm programları kaldırıp kapatmayı denedim (virüs programı da dahil) ama yine dakikalar sürüyor pc'nin kapanması. Usb portlarda tamamen boş yani buna sebep olabilecek harici hiç bir kaynak yok. Sorun windows'taki bir yazılımdan kaynaklanıyor anladığım kadarıyla ama henüz bir çözüm bulamadım.

LENO7
02-11-2014, 14:43   |  #4  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

En azından deneme yapıyoruz. Birde sistem geri yüklemeyi kapatır mısın.

Kapalı Hesap (158848)
02-11-2014, 21:03   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj

windows 8 kapanmadan önce diske yazıyor açılışda daha hızlı açılması için yalnız o kadar çok zaman sürüyorsa bendeki gibi sorun olabilir benim pc kapattıkdan sonra hayla fanları dönüyordu 2-3 ay önce ssd aldım şuan o sorun yok  konuyu fazla inceleemdim o sıra hdd varken geç açılmasını çünkü disk daha yeniydi szdekide benzer olunca bende şaşırdım

enestek
02-11-2014, 21:27   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Sistem geri yükleme kapalı şu anda ancak yinede süre kısalmadı ayrıca regedit'ten bir ayar yaptığım zaman yanıt vermeyen programların windows tarafından hemen kapatılmasını sağlayan bir olay varmış onuda aynen uyguladım ancak bir gelişme olmadı.

Aynen diske yazma olayını biliyorum ancak daha önce de kullanıyordum ve bu diske yazma işlemi max 15 saniye sürüyordu. Ne olduysa servise gidip geldikten sonra oldu. Ayrıca bide bana serviste recovery'nin onarıldığını söyledir. Az önce sıfırlamayı denedim eksik dosya hatası alıyorum bir yerlerde bir sıkıntı olduğu kesin..

Kapalı Hesap (158848)
03-11-2014, 03:09   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj

Diskde sorun olup olmadığını kontrol ettinmi bir kaç yazılım var onlarla dene hard disk sentinel veya ashampoo hdd control  bunlarla bir dene belki sorun disktedir