Windows 8 Developer Preview

rainson
15-09-2011, 15:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Windows 8 Developer Preview için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuda hiçbir bilgisi olmayanlar için açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

Bu sürüm Microsoft tarafından Windows 8 işletim sistemi hakkında son kullanıcı fikirlerini almak için piyasaya sürülmüş versiyondur. Şuanda sadece İnilizce dil desteği ile geliyor. Bu sabah itibariyle kendi bilgisayarıma kurulumunu yaptım. Açıkcası bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum.

Windowsun hakimiyeti neredeyse tamamen mouse hareketlerinize bırakılmış durumda. Dokunmatik bir tablet pc ile harika çalışacağını düşünüyorum.

İşletim sisteminin kurulumunun sonunda sizden Windows Live bilgileriniz isteniyor. Msn için kullandığınız mail ve şifre bilgilerinizle kendinize bir kullanıcı oluşturuyorsunuz. Bu işlemi atlayarak isterseniz yerel bir kullanıcıda oluşturabilirsiniz. Ama Windows Live hesabınızla entegre kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu şekilde kullanıcı oluşturduğunuzda, örneğin bilgisayarınıza Msn programını kurduğunuz an otomatik olarak sizin hesabınızla açılıyor. Bilgisayarınız sizi, profil resimlerinizi vs. tanıyor. Ve en önemliside bilgisayarınız açılırken sizden Windows Live şifrenizi girmenizi istiyor.

Windows 8 için farklı bir karşılama ekranı düşünülmüş. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Karşılama ekranınızda bilgisayarınızda kurulu uygulamaları, oyunları, sosyal etkinliklerinizi vs. takip edebiliyorsunuz. Örneğin bulunduğunuz şehri seçip bu ekranda hava durumunu görebilir veya üye olduğunuz haber kaynaklarını takip edebilirsiniz. Sosyal paylaşım hesaplarınıza da bu ekranda bulunan uygulamalardan hızlıca erişebilirsiniz.

İşletim sistemi karşılama ekranınızdan normal masaüstüne geçiş yapma imkanıda sağlanıyor. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi neredeyse Windows 7 nin aynısı bir masaüstüne geçebilirsiniz. Karşılama ekranında bulunan Desktop ikonuna tıklayarak bu ekrana geçebiliyorsunuz. Tekrar karşılama ekranına dönmek isterseniz eski başlat butonuna basabilir veyahut klavyeden windows tuşuna basabilirsiniz.

İşletim sistemini kullanırken bu yazılımın bir tablet pc, pda veya iPhone tarzı cihazlar için yazılmış olma ihtimalini düşünmeden edemedim. Çünkü bunu bariz gözümüze sokan uygulamalar var. Örneğin karşılama ekranında alarm var veya sistem ayarlarından dokunmatik klavye açılabiliyor. Bir bilgisayarda alarm ve dokunmatik klavye? Acaba Microsoft iyiden iyiye bu işede mi girecek?

Kıscası Microsoft bu işletim sistemi ile bugüne kadarki tüm bilinenleri değiştirmiş. Son kullanıcının işletim sistemini kullanırken zorlanacağı kesin. Alışma süremiz ne kadar sürer bilinmez ama kullanımı bir o kadar kolay olan bu işletim sisteminin Microsoft açısından tam bir devrim olduğunu söyleyebilirim. Artık daha kolay kullanım sağlayan işletim sistemleri kullanacağımızın sinyali olarak Windows 8 i görebiliriz.

Gökhan Emrah YAĞMUR

Feyk
15-09-2011, 15:36   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,269 mesaj

Emeğinize sağlık :)

rainson
15-09-2011, 15:47   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

Teşekkür ederim

egegegeg
15-09-2011, 21:19   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

bişey sorabilirmiyim bende yükledim fakat klavye bildiğimiz klavye değildi. @ işareti . gibi şeyler değişmişti. nasıl normal hale getircez.?

dabbe1
15-09-2011, 22:58   |  #5  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

bence 3. milenium fiyaskosunu yaptılar... kesinlikle kullanışlı değil... üzerine para verseler dahi kullanılacak bir işletim sistemi değil... VISTA sürücüleri çalışmıyor...

rainson
16-09-2011, 00:12   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

egegegeg : denetim masasından türkçe klavye ekleyebilirsin

dabbe1 : benim notebookumun tüm driverlarını tanıdı. zaten bu kadar yeni bir işletim sistemini vista destekli donanımla kullanmayı düşünmüyorsun sanırım?

Elsequito
16-09-2011, 00:42   |  #7  
Elsequito avatarı
Yıllanmış Üye
263 mesaj

Pek kullanışlı gözükmüyo doğrusu :)

Andaç Işık
16-09-2011, 04:34   |  #8  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj

Şimdilik karşı çıkmaya devam edin. Büyük yenilikler var. Pişman olacaksınız.

Kapalı Hesap (153334)
16-09-2011, 06:31   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Beyler beni yalnış anlamayın ama önceden yorum yapmak istemem, şurası bir gerçek ki bu tabletler için ve telefonlar için düşünülmüş bir sisteme benziyor bu şekilde kalırsa ben bunu kullanmam pardusla yola devam her sene yenisi çıkıyor 2012 ye ne kaldı hemde ücretsiz hdd min boşu boşuna birkez yandıgını görmedim windows da beş dakka  boş bırakmaya gelmiyor sanki biri dosya arıyor gibi hdd full.şu windows 8 denemek için herkez bir birini yedi 400 dolarlık bir sistem.Ama pardus 2011 bedava kimse kurmaya bile tenezzül etmedi.1 ay kullanın bir daha windows u aramayacaksınız buda size bilgili birinin sözü.
Yeni pardus 2012 logom.Birazda Türkiyeye destek olun yazılım sizin malınız siz kullanmazsanız tanıtmazsanız kimse tanımaz.

[resim][/resim]

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (223004) ~ 16 Eylül 2011 06:41
PcMaKeR
16-09-2011, 09:38   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Siz daha bunları görüyorsunuz.

Denetim masası altında program ve özelliklerden windows özelliklerinden neler eklenmiş onları görmemişsiniz:

Hyper-V ve Araçları,
.NET 4.5 ve ASP.NET 4.5,
IIS e yeni özellikler,
IE 10 u kaldırıp silme vs(Windows 7 de de var bu ama IE9 var şuan onda)

Denetim masasında Dil kısmı direkt eklenmiş.

Daha kurcalıyorum bakalım neler çıkacak. Konuyu açana teşekkürler. 

@Detroid Pardus forumunda reklam yap konuyu saptırma.

rainson
16-09-2011, 10:27   |  #11  
OP Taze Üye
6 mesaj

rica ederim. sizinde verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

Andaç Işık
16-09-2011, 11:09   |  #12  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Beyler beni yalnış anlamayın ama önceden yorum yapmak istemem, şurası bir gerçek ki bu tabletler için ve telefonlar için düşünülmüş bir sisteme benziyor bu şekilde kalırsa ben bunu kullanmam pardusla yola devam her sene yenisi çıkıyor 2012 ye ne kaldı hemde ücretsiz hdd min boşu boşuna birkez yandıgını görmedim windows da beş dakka  boş bırakmaya gelmiyor sanki biri dosya arıyor gibi hdd full.şu windows 8 denemek için herkez bir birini yedi 400 dolarlık bir sistem.Ama pardus 2011 bedava kimse kurmaya bile tenezzül etmedi.1 ay kullanın bir daha windows u aramayacaksınız buda size bilgili birinin sözü.
Yeni pardus 2012 logom.Birazda Türkiyeye destek olun yazılım sizin malınız siz kullanmazsanız tanıtmazsanız kimse tanımaz.

[resim][/resim]

Bir ay kadar Pardus 2011 denedim. Pek bi' faydasını görmedim ben. Bu arada PCMaker bir de ses tanımaya bakmalısın. Gerçekten mükemmel. Türkçe'si geldiğinde çok iyi olacak. İngilizce her işimi yaptırıyorum şuan :D 

firat1231
16-09-2011, 18:08   |  #13  
Taze Üye
12 mesaj

beyler bana acilen yardım edin win8 kurulumunu acıyorum d diskine yuklemek ıstıyorum ama compatibility de sadece c yi goruyo ve yeterlı alan olmadıgı ıcın temızleyın dıyo xp kurulu c de o yuzden d ye yuklemek ısıtoyrum ama nasıl olacak ?

Elsequito
16-09-2011, 22:45   |  #14  
Elsequito avatarı
Yıllanmış Üye
263 mesaj

Yükledim kullandım daha doğrusu kullanamadım basitlik güzel ama biraz fazla basit olmuş :)

Kapalı Hesap (101323)
17-09-2011, 00:06   |  #15  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

sistemi geri yükleme dışında refresh ve reset isminde 2 fonksiyon daha var

Kapalı Hesap (101323)
17-09-2011, 00:09   |  #16  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

pardusun kerneli linux kerneli  sıfırdan yazılmış bir os değil  linuxun bir sürü dağıtımı var  açık kaynak kod
windows en iyisi neden mi kapalı kaynak  kod ve çekirdeği sıfırdan ayrıca tüm yazılım destekleri windows un üzerinde en güvenliside  windows ayrıca ve en kullanışlı olanıda

Kapalı Hesap (200174)
17-09-2011, 00:55   |  #17  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: Andaç Işık  
Şimdilik karşı çıkmaya devam edin. Büyük yenilikler var. Pişman olacaksınız.
windows 7 pro ya ücret ödedim aldım keyde sorun çıktı zar zor hallettim ama
bu windows 8'i cracklıcam andi kardeşim pişman olmayız kararlı sürüm çıksın cracklarız Sinsi

Andaç Işık
17-09-2011, 03:47   |  #18  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
Alıntı: kesko  
bu windows 8'i cracklıcam andi kardeşim pişman olmayız kararlı sürüm çıksın cracklarız Sinsi
Satın alınılabilecek kadar iyi bence.

rainson
17-09-2011, 08:37   |  #19  
OP Taze Üye
6 mesaj

benimde çok hoşuma gitti win8. dün sizin bu dediklerinizden sonra pardus 2011 indirdim ve denedim. işin için çıkamadım. neredeyse kafayı yiyecektim :) şuanda win8le devam ;)

Kapalı Hesap (215956)
17-09-2011, 14:16   |  #20  
Kapalı Hesap
92 mesaj
Alıntı: kesko  
Windows Live ID ile oturum açma gibi Cloud özellikleri olduğuna göre korsan kullanımda bu özelliklerden mahrum kalınabilir.
Bence güzel bi işletim sistemi olmuş. Ancak masaüstü olayını hiç karıştırmayıp sistem tamamen metro arayüzünden oluşsaydı daha iyi olurdu çünkü bu şekilde bir geçiş işletim sistemi gibi olmuş. Buna şimdi alışında bir sonraki işletim sisteminde masaüstünü tamamen kaldırırız diye ima edilmiş gibi düşünüyorum. Başlat tuşunuda en çok bu kadar kullanmışımdır :) Tabi tam sürüm çıkmadan nasıl olacağını kesin bilemeyiz.

testmans
18-09-2011, 00:17   |  #21  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
63 mesaj

Windows 8 indir mek ve daha detaylı içerik için http://www.windows8italia.com/  u ziyaret edin pişman olmazsınız.

aliakrep
18-09-2011, 12:39   |  #22  
aliakrep avatarı
Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: rainson  
Windows 8 Developer Preview için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuda hiçbir bilgisi olmayanlar için açıklayıcı olacağını düşünüyorum.

Bu sürüm Microsoft tarafından Windows 8 işletim sistemi hakkında son kullanıcı fikirlerini almak için piyasaya sürülmüş versiyondur. Şuanda sadece İnilizce dil desteği ile geliyor. Bu sabah itibariyle kendi bilgisayarıma kurulumunu yaptım. Açıkcası bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum.

Windowsun hakimiyeti neredeyse tamamen mouse hareketlerinize bırakılmış durumda. Dokunmatik bir tablet pc ile harika çalışacağını düşünüyorum.

İşletim sisteminin kurulumunun sonunda sizden Windows Live bilgileriniz isteniyor. Msn için kullandığınız mail ve şifre bilgilerinizle kendinize bir kullanıcı oluşturuyorsunuz. Bu işlemi atlayarak isterseniz yerel bir kullanıcıda oluşturabilirsiniz. Ama Windows Live hesabınızla entegre kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu şekilde kullanıcı oluşturduğunuzda, örneğin bilgisayarınıza Msn programını kurduğunuz an otomatik olarak sizin hesabınızla açılıyor. Bilgisayarınız sizi, profil resimlerinizi vs. tanıyor. Ve en önemliside bilgisayarınız açılırken sizden Windows Live şifrenizi girmenizi istiyor.

Windows 8 için farklı bir karşılama ekranı düşünülmüş. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Karşılama ekranınızda bilgisayarınızda kurulu uygulamaları, oyunları, sosyal etkinliklerinizi vs. takip edebiliyorsunuz. Örneğin bulunduğunuz şehri seçip bu ekranda hava durumunu görebilir veya üye olduğunuz haber kaynaklarını takip edebilirsiniz. Sosyal paylaşım hesaplarınıza da bu ekranda bulunan uygulamalardan hızlıca erişebilirsiniz.

İşletim sistemi karşılama ekranınızdan normal masaüstüne geçiş yapma imkanıda sağlanıyor. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi neredeyse Windows 7 nin aynısı bir masaüstüne geçebilirsiniz. Karşılama ekranında bulunan Desktop ikonuna tıklayarak bu ekrana geçebiliyorsunuz. Tekrar karşılama ekranına dönmek isterseniz eski başlat butonuna basabilir veyahut klavyeden windows tuşuna basabilirsiniz.

İşletim sistemini kullanırken bu yazılımın bir tablet pc, pda veya iPhone tarzı cihazlar için yazılmış olma ihtimalini düşünmeden edemedim. Çünkü bunu bariz gözümüze sokan uygulamalar var. Örneğin karşılama ekranında alarm var veya sistem ayarlarından dokunmatik klavye açılabiliyor. Bir bilgisayarda alarm ve dokunmatik klavye? Acaba Microsoft iyiden iyiye bu işede mi girecek?

Kıscası Microsoft bu işletim sistemi ile bugüne kadarki tüm bilinenleri değiştirmiş. Son kullanıcının işletim sistemini kullanırken zorlanacağı kesin. Alışma süremiz ne kadar sürer bilinmez ama kullanımı bir o kadar kolay olan bu işletim sisteminin Microsoft açısından tam bir devrim olduğunu söyleyebilirim. Artık daha kolay kullanım sağlayan işletim sistemleri kullanacağımızın sinyali olarak Windows 8 i görebiliriz.

Gökhan Emrah YAĞ
aşağıdas perşembe yazıyorya yani türkçe o bende ingilizce çıkıyor. onu nasıl türkçe yapabilirim ?

rainson
19-09-2011, 00:56   |  #23  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: aliakrep  
aşağıdas perşembe yazıyorya yani türkçe o bende ingilizce çıkıyor. onu nasıl türkçe yapabilirim ?
dostum denetim masasından bölge ve dil ayarlarından tamamını türkçe ve türkiye seçersen düzelir sendede