Windows 8'e bir kötü haber daha!

CHIP Online
05-09-2013, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un büyük iddia ile Windows 8'e eklediği bu özellik, görünüşe göre o kadar da iyi değilmiş!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/win ... ber-daha_42446.html

Resimlerle: 50 harika Windows 9 konsepti!

Windows 8'de yer alan yeniliklerden olan harf ve rakamlardan oluşan (alfanumerik) şifreler yerine resim üzerine jest çizme özelliğinin yeterince güvenilir olmadığı iddia edildi. Arizona Devlet Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada bir resim üzerinde elle veya fare yoluyla yapılan jestlerin şifre olarak kullanımı ile ilgili ciddi güvenlik riskleri bulundu.


Araştırmada kullanıcıların büyük bir bölümünün jestler yoluyla şifre oluştururken bir resim üzerindeki en belirgin noktalardan yararlandığını, bunun da işletim sistemi tarafından kolay anlaşılır -çizgi, daire ya da dokunuş gibi- hareketlere çevrilmesinin şifrelerin kolayca kırılabilmesinin yolunu açtığını ortaya koyuyor.


685 kişiyle yapılan bir deneyde jestleri şifre olarak kullanan kullanıcıların büyük bölümünün resimlerde bulunan belirgin referans noktalarını (bir kimsenin burnu veya göze çarpan bir obje gibi) esas aldıkları gerçeğinden  yola çıkan bilim adamları bu mantıkla oluşturulan bir algoritma ile görsel şifrelerin yüzde 48'inin şifresi kırıldığı bir deneye imza atmışlar.

Tüm Konu: Windows 8'e bir kötü haber daha!

Resimlerle: 50 harika Windows 9 konsepti!

Kaynak: www.chip.com.tr