Windows 8 Lisans

molnet
27-03-2013, 19:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
113 mesaj

Merhabalar.

Bugün Microsoft web sitesi üzerindeki teknik sohbet i kullanarak bir kaç soru sordum(sorduğum sorular farklıydı ama konu lisans kısmına geldi) kullandığım Windows 8'i  boot ederek yüklediğim için illegal yazılım kullanıyormuşum. Windows 7 kurduktan sonra Windows 8'e yükseltmem gerekiyormuş(Windows 8 yükseltme sürümü olduğu için boot edilemezmiş). İllegal işletim sistemi kullanmakta olduğum için yasal işlem başlatılabilirmiş.

Üretici firma ile görüşüp OEM windows 7 home premium işletim sistemini kurup windows 8 yükseltmem gerekli.  

Takibe almalarından korkuyorum.Bugün yine Windows 8'i boot ederek format atacağım ve  windows 7 siparisi vermezsem yasal işlem başlatılır mı arkadaşlar ?

Bu kadar korsan kullanan var 2 tane işletim sistemi almak zorunda bırakıyorlar.2 İşletim sistemi de bilgisayar ile çöpe gidecek.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

grezimonk
27-03-2013, 20:28   |  #2  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

ticari olarak ve iş yerinde kullanıyorsan yasal işlem yapabilirler 7 enter prise yada starter al onu yükselt...

molnet
27-03-2013, 21:03   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: grezimonk  
ticari olarak ve iş yerinde kullanıyorsan yasal işlem yapabilirler 7 enter prise yada starter al onu yükselt...

Ev kullanıcısıyım hocam. Bilgisayar üzerinde oem windows 7 home premium x64 gelmişti.

Ticari derken Visual Studio (2010-2012) var öğrenmek için bunları ticari saymazlar umarım.

Son Düzenleme: molnet ~ 27 Mart 2013 21:05
murat5038
27-03-2013, 21:10   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Bilgisayarını nerden aldı isen Toplama almadı isen satıcına tel. arayarak Cd ni iste ve Microsoftun istediğini söyle.Sonra onu kur elinde Anladığıma göre windows 8 yükseltme dvd si var orjinal olarak yanlış isem söyleyeceklerimi yapma.Orjinal ise satıcından isteyip kurduğun Sistemi yükledikden sonra Wiindows 8 i boot edip Yükselt şıkkını işaretleyeceksin.Bundan sonra Kullanabilirisn.Kurdukdan sonra  Hemen Recovery dvd oluştur birdahaki formatında recovery yapar öyle kurarsın.

Teknik takip dedikleri gibi yapabilirler şuan bile takibindesindir.İllede şirket olman gerekmiyor microsoftla irtibata geçmişsin artık :)

molnet
27-03-2013, 22:07   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: murat5038  
Bilgisayarını nerden aldı isen Toplama almadı isen satıcına tel. arayarak Cd ni iste ve Microsoftun istediğini söyle.Sonra onu kur elinde Anladığıma göre windows 8 yükseltme dvd si var orjinal olarak yanlış isem söyleyeceklerimi yapma.Orjinal ise satıcından isteyip kurduğun Sistemi yükledikden sonra Wiindows 8 i boot edip Yükselt şıkkını işaretleyeceksin.Bundan sonra Kullanabilirisn.Kurdukdan sonra  Hemen Recovery dvd oluştur birdahaki formatında recovery yapar öyle kurarsın.

Teknik takip dedikleri gibi yapabilirler şuan bile takibindesindir.İllede şirket olman gerekmiyor microsoftla irtibata geçmişsin artık :)

Cevabınız için teşekkürler.

Bilgisayar toplama değil.Dizüstü bilgisayar. HP web sitesi üzerinden ürünü temin edebilir misiniz diye mail attım. 2 iş günü içinde ancak yanıt gelir. Sonra Havale filan derken ürünün elime ulaşması 5 Haftayı bulur :D

Hocam şimdi Windows 8 'i silip Ubuntu mu kursam acaba ? Windows 7 geldikten sonrada 8 i iade etmeyi düşünüyorum.

Windows 8 i alalı 4 ay oldu umarım iade alırlar.

Ne dersiniz hocam ?

murat5038
27-03-2013, 22:21   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

siz bilirisniz hangi sistemi kullancağın sana bağlı satıcından istediğin Sistemi kurup orj.şekilde kullanabilirsin win8 e illede geçeceksin diye bir neden yok :) Ubuntu geçici olarak gelene kadar kurabilirsin Veya şuanki sistemlede kullanabilirisn zaten microsoft bir uyarı verirse siparişi verdim yakında gelecek o zamana kadar kullanıyorum dersin.

feanorking
27-03-2013, 23:26   |  #7  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

bunuda duyduk ya daha ölsemde gam yemem. 8 yıldır evimde bilgisayarım var bir tane dizüstü ile gelen vista harici hiç orjinal işletim sistemi kullanmadım. hep korsan kullandım ve önizleme sürümü gelen windowsa direk geçtim. güncelleme desen hep açık nasıl inanıyorsunuz bunlara salla gitsin. şirket internet kafe falan olur tamam ama ev kullanıcısı için yazık yazılıma verilen paraya. yaşasın korsan kardeşliği yaşasın zemunda :D

molnet
27-03-2013, 23:26   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
siz bilirisniz hangi sistemi kullancağın sana bağlı satıcından istediğin Sistemi kurup orj.şekilde kullanabilirsin win8 e illede geçeceksin diye bir neden yok :) Ubuntu geçici olarak gelene kadar kurabilirsin Veya şuanki sistemlede kullanabilirisn zaten microsoft bir uyarı verirse siparişi verdim yakında gelecek o zamana kadar kullanıyorum dersin.

Siparişi verdim yakında gelecek, yanıtını umarım kabul ederler. Windows 8'i de Windows 7 yanına kurmak da illegal duruma giriyormuş. :)

Ben en iyisi ubuntudan devam edeyim :) 

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

black_flood
28-03-2013, 00:16   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: molnet  

Siparişi verdim yakında gelecek, yanıtını umarım kabul ederler. Windows 8'i de Windows 7 yanına kurmak da illegal duruma giriyormuş. :)

Ben en iyisi ubuntudan devam edeyim :) 

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

yanlış olan bir nokta var Windows 7 den Windows 8' e geçiş ile ilgili Microsoft bunu söyleemiyor işte. ilk olarak Windows 8 64 bit sürümünün kullanımını boot edilebilir oem DVD olarak veriyor. yükseltme sihirbazı aracılığı ile indirilen dosya dvd' ye yazdırıldıktan sonra bildiğimiz sıfır kurulum yapmaya olanak sunmaktadır fakat 32 bit sürümünde böyle bir durum yoktur esd uzantılı dosya olarak kaydeder ve bu iso formatına dönüştürülemiyor.

microsoftun kendi verdiği boot edilebilir iso dosyasınında o zaman 32 bit gibi esd uzantılı olması şart.

molnet
28-03-2013, 00:16   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj

Hocam şimdi ubuntu yu kurdum ve D bölümünü biçimlendirmiş. Neyim varsa gitti. Tek bölüm oluşturmuş.

molnet
28-03-2013, 00:30   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
113 mesaj
Alıntı: black_flood  
 yanlış olan bir nokta var Windows 7 den Windows 8' e geçiş ile ilgili Microsoft bunu söyleemiyor işte. ilk olarak Windows 8 64 bit sürümünün kullanımını boot edilebilir oem DVD olarak veriyor. yükseltme sihirbazı aracılığı ile indirilen dosya dvd' ye yazdırıldıktan sonra bildiğimiz sıfır kurulum yapmaya olanak sunmaktadır fakat 32 bit sürümünde böyle bir durum yoktur esd uzantılı dosya olarak kaydeder ve bu iso formatına dönüştürülemiyor.

microsoftun kendi verdiği boot edilebilir iso dosyasınında o zaman 32 bit gibi esd uzantılı olması şart.

Hocam tam olarak nedemek istediniz anlayamadım.

Ben 64 bit kullanıyorum.

ifteri
28-03-2013, 05:53   |  #12  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj
Merhabalar.

Bugün Microsoft web sitesi üzerindeki teknik sohbet i kullanarak bir kaç soru sordum(sorduğum sorular farklıydı ama konu lisans kısmına geldi) kullandığım Windows 8'i  boot ederek yüklediğim için illegal yazılım kullanıyormuşum. Windows 7 kurduktan sonra Windows 8'e yükseltmem gerekiyormuş(Windows 8 yükseltme sürümü olduğu için boot edilemezmiş). İllegal işletim sistemi kullanmakta olduğum için yasal işlem başlatılabilirmiş.

Üretici firma ile görüşüp OEM windows 7 home premium işletim sistemini kurup windows 8 yükseltmem gerekli.  

Takibe almalarından korkuyorum.Bugün yine Windows 8'i boot ederek format atacağım ve  windows 7 siparisi vermezsem yasal işlem başlatılır mı arkadaşlar ?

Bu kadar korsan kullanan var 2 tane işletim sistemi almak zorunda bırakıyorlar.2 İşletim sistemi de bilgisayar ile çöpe gidecek.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

aldığınız w8 üzerine kurulum(upgrade)üründür..

ilk kurulumda indirirken kullandığınız sistemi kurmak zorundasınız..daha açık;şayet 32-64 ürün satın almışsanız kuracağınız sistemin(32-64)alt yapısınında aynı olması gerekiyor...yani 32 kuracaksanız altyapı 32...64 kuracaksanız altyapı 64 olmak zorunda..

yapılan yanlış şurda "benim dvdim var istediğim gibi kurulum yaparım"..siz şayet indirirken kullandığınız sistemin üzerine kurup kullanıyorsanız vede format atmak zorundaysanız:1-ESKİ İŞLETİM SİSTEMİNİ KURMADAN(temiz format GİBİ gibi diyorum temiz format deyildir)FORMAT ATABİLİRSİNİZ.istediğiniz gibi BÖLÜMLEME yapabilirsiniz......

şayet bileşen değişir veya başka bir makineye kurmak isterseniz kurmak istediğiniz sistemin alt yapısını kurup(32-64)"ÜZERİNE KURULUM"yapabilirsiniz..

elinizde alt yapı dvd veya cd yoksa vir arkadaşınızdan alın kurulumu yapın aktifleştirmeden HEMEN ÜZERİNE W8İNİZİ KURUN.W8i aktifleştirin...kurduğunuz alt yapı sistemi aktifleştirmek gerekmiyor...

murat5038
28-03-2013, 15:11   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Hocam şimdi ubuntu yu kurdum ve D bölümünü biçimlendirmiş. Neyim varsa gitti. Tek bölüm oluşturmuş.

:) Kurarken disk bölümleme yerini ayarlayamamışsın demekki :D Keşke Live cd şeklinde kullansa idin Neyse olan olmuş.Win8 yasal olmayan sürümü ise win7nin yanına kurmak tabiki yasal değil :)

murat5038
28-03-2013, 15:16   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: gcb1903  
bunuda duyduk ya daha ölsemde gam yemem. 8 yıldır evimde bilgisayarım var bir tane dizüstü ile gelen vista harici hiç orjinal işletim sistemi kullanmadım. hep korsan kullandım ve önizleme sürümü gelen windowsa direk geçtim. güncelleme desen hep açık nasıl inanıyorsunuz bunlara salla gitsin. şirket internet kafe falan olur tamam ama ev kullanıcısı için yazık yazılıma verilen paraya. yaşasın korsan kardeşliği yaşasın zemunda :

Sen biraz daha burda bağır çağır havalan ama microsoft duydumu sesini nasıl öperler görürsün o zaman :) Sende microsoft ile görüş ve bağlantı kur bakalım sende nasıl takibe alınıyorsun :)kuşkulanmaları yeter onlar için fark etmez nerde ne olduğun.

Ayrıca önizleme sürümü yasal bir sistemdir süresi dolduğunda kullanılmaz olacak ondan dolayı Süresi dolana dek yasaldır bunu korsan olarak kabul ediyorsan yapcak bişey yok :D

feanorking
31-03-2013, 06:17   |  #15  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
1,688 mesaj

murat5038 sen sanıyorsun ki dünyada 1 milyar windows var bunlar orjinal. herkes korsan kullanır. bazen yakalıyor güncelleme yapınca ms neden harekete geçmiyor evime sat birimleri göndersin bari. bunlar hikaye insanları kandırıyorlar. bir tane orjinal vista var ona saysınlar dünyayı sömürdüler. eğer ms istese bir tane korsan kullandırtmaz ama oda biliyor korsan kullandırtmazsa millet beleş olana kaçar o zamanda program, oyun vs geliştiriciler windowsa abanmaz oradan para kazanamaz.

ifteri
31-03-2013, 08:20   |  #16  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

microsoft o kadarda basite alınacak bir kuruluş deyildir..aldığımız nefesi sayacak teknolojik bilgiye sahiptir...korsana göz yummasının tabiiki değişik nedenleri var ve en önemlisi"ticari strateji"dir..hertürlü bileşen ve yazılımla denetleme işini gayet güzel yapıyor...

örnek kendimden:yasal w8 im var 32-64.indirirken 32 üzerine indirdim..daha sonra hem deney hemde 64 daha randımanlı diye 64 yükledim epey zaman kullandım..geçenlerde "pure"yi kurmak istedim kurdum fakat bilgisayarım açılmadı..çokça uğraşmama rağmen açılmadı..yeni hdd aldım sonuç aynı..ne zamanki yeniden 32 üzerine 32yi kurdum bilgisayar açıldı..tekrar 64 alt yapı üzerine 64 kurdum sorun yok...

sonuç:MİCROSOFT PURE ARACILIĞIYLA DENETİMİNİ YAPTI YASAL FAKAT EKSİK KURULUMU KABUL ETMEDİ...

murat5038
31-03-2013, 13:42   |  #17  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
murat5038 sen sanıyorsun ki dünyada 1 milyar windows var bunlar orjinal. herkes korsan kullanır. bazen yakalıyor güncelleme yapınca ms neden harekete geçmiyor evime sat birimleri göndersin bari. bunlar hikaye insanları kandırıyorlar. bir tane orjinal vista var ona saysınlar dünyayı sömürdüler. eğer ms istese bir tane korsan kullandırtmaz ama oda biliyor korsan kullandırtmazsa millet beleş olana kaçar o zamanda program, oyun vs geliştiriciler windowsa abanmaz oradan para kazanamaz.

Microsoft önemsemezse türk polisi önemsiyor ama :)Bunlar olurken ruhun bile duymuyor merak etme.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25432077

Her yapılan yazılım kaçakçılığını bildircek halleri yok sen bilmeden kaç kişi para cezasına çarptırılıyor.

black_flood
31-03-2013, 20:16   |  #18  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bu dakkadan sonra dediklerin imkansız. tüm üretilen yazılım uygulamalar sadece Windows ortamı için üretilmektedir. Microsoft sözleşme kurallarına göre yazılım üreticileri için geçerli olan asla bir benzerini geliştirip üretme hakkına kimse sahip değildir. yani Windows gibi olup birebir aynı uygulamaları kullanarak çalışan farklı ad altında bir işletim sistemi üretme hakkı kimsede yok bu nedenle fazla yorma kafanı. dediğin gibi ms istese zaten herkeze kitler her türlü ama onunda kafasında muhakkak vardır planları.

denetleme olayına gelince bu sene 3 kere denetlemeye denk geldim bir şey olmadı lisanslar ile ilgili sıkıntı yoktu ama 1 yılda 3 kez bana biraz garip geldi. 4. cüde herhalde öttürecekler gibi geliyor banada artık.

feanorking
31-03-2013, 21:47   |  #19  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
1,688 mesaj

ne kullanıyorsunuz siz arkadaşlar bırakın bu işleri ms da çok iyi biliyor ki zoraki yasala zorlarsa yüzminlorca insan gider linux tabanlı bir işletim sistemine geçer o zamanda bütün oyun, program yazan şirketler linux tabanlı yazar ms avucunu yalar yaşasın korsan kardeşliği bitirsinlerde göreyim korsanı korsan candır. ben her çıkan oyuna 150 tl her çıkan işletim sistemine 200 300 tl, kullandığım programlara bi o kadar para versem ve benim gibi diğer kullanıcılar verse ms piyasa değeri 150 trilyon dolar falan olurdu tabi o zaman satacak kimseyi bulursa karşısında.

LvvNt
01-04-2013, 07:30   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 22
387 mesaj
ne kullanıyorsunuz siz arkadaşlar bırakın bu işleri ms da çok iyi biliyor ki zoraki yasala zorlarsa yüzminlorca insan gider linux tabanlı bir işletim sistemine geçer o zamanda bütün oyun, program yazan şirketler linux tabanlı yazar ms avucunu yalar yaşasın korsan kardeşliği bitirsinlerde göreyim korsanı korsan candır. ben her çıkan oyuna 150 tl her çıkan işletim sistemine 200 300 tl, kullandığım programlara bi o kadar para versem ve benim gibi diğer kullanıcılar verse ms piyasa değeri 150 trilyon dolar falan olurdu tabi o zaman satacak kimseyi bulursa karşısında.

Söyleyeyim bende Win8 çıkana kadar hep korsancıydım :) Ama Win8 öyle korsanla karşılaştırılacak bir sistem değil. Korsanlaştırma çoğu şeyi engelliyor. Zaten Microsoft birtek yazılımdan para kazanmıyorki :) Oyunların satış fiyatında onunda küçük bir payı var. Neyse konunun özünde Ms korsanı ufaktan kaldırıyor. İstese hepsini kapatır.