Windows 8 Yardım!

Jurgas
09-02-2014, 00:04   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
33 mesaj

Arkadaşlar benim Casper Nirvana Notebook'umda şöyle bi durum var.Benim laptopun 4GB Ram'i var. Ancak Windows 8 Enterprise 64-bit kurulu bilgisayarımda bu Ram'in 3,75'ini kullanabiliyor. Ayrıca Nvidia Geforce GT740M 2GB Paylaşımsız Ekran Kartı için ise Pes 2013 ayarlarındaki son sekmede bunu 2GB değilde 1,9GB olarak görüyor. Bi problem mi var? Ayrıca ben Ccleaner adlı programı kullanıyorum. Onunla bilgisayarı temizledikten sonra Windows 8 Bilgisayar ayararında şöyle bi problem oldu. Görüntü :

[url=http://hizliresim.com/KZOG1A][/url]

Bu renk problemi sadece bu menüde var. Başlangıç menüsünde bi problem yok. Aceba bu problem nasıl çözülür? Ccleaner'dan kaynaklanan bi hata mı yoksa virüs mü ayar mı? Bu menüye gelince renkler gidiyor ve çözünürlük düşüyor.

feanorking
09-02-2014, 04:33   |  #2  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

renk olayını anlamadım ama windows 64 bit değilse 4 gb tam görmeyebilir.

0nurKavak
09-02-2014, 05:08   |  #3  
0nurKavak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
164 mesaj

Bana o kadar laf ettin ama yine de sana yardım edeceğim. Bütün sorunlarınızı bitmesini istiyorsanız bu adımlar takip edin ;

Chambar menüsü / Ayarlar / Bilgisayarın ayarlarını değiştir / Genel / Gelişmiş Başlangıç - Şimdi yeniden başlatın / (Bir seçenek belirleyin ekranı gelecek) Sorun Gider / Bilgisayarınızı yenileyin de : adımları takip edin

NOT: Uzun sürebiliyor ama gerçekten çok işe yarıyor.

Son Düzenleme: 0nurKavak ~ 09 Şubat 2014 05:15
Jurgas
09-02-2014, 14:27   |  #4  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
33 mesaj

gcb1903 arkadaşım yazıda da belirttiğim gibi Windows 8 Enterprise 64-bit kullanıyorum.
OnurKavak arkadaşım senin dediğine gerek kalmadı. Başka zaman belki işim düşer ama şimdilik problem geçti :)
Windows Update'den güncelleştirmeleri denetledim. Bikaç güncelleme çıktı. Güncelledim. Sorun çözüldü. Ancak şunu sormak istiyorum. Benim Ram'imin 3,75GB olarak görünmesinin sebebi nedir? 64-bit Windows 8 Enterprise kullanıyorum hatırlatayım. Bundan önce masaüstü bilgisayarımda aynı şey olmuştu ancak 64-bit Windows 7 Ultimate kurduğumda problem kalkmıştı. Ram'in hepsini kullanıyordu. Ancak bu laptopda 64-bit kurulu olmasına rağmen 3,75GB gösteriyor.
Ekran kartı hafızasında problem yok sanıyorum. Çünkü Nvidia Denetim Masası'nda sistem özelliklerine tıkladığımda toplam kullanılabilir grafik belleği 3,7GB gibi bi rakam çıkıyo. Masaüstünde de olmuştu aynı durum. Ekran kartı hafızası 1GB idi ama toplam kullanılabilir grafik belleği 3,8GB idi. Bu ekran kartlarının 1,7 yada 2,8 GB fazladan görünen hafızası paylaşımlı hafıza imiş. Bu konuda problem yok yani. Problem Ram.

hadromer
09-02-2014, 16:20   |  #5  
hadromer avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

3.75 görünmesinin sebebi 0.25 i senin sistemin kullanıyor. nasıl ki senin vücudunun calısması icin gerkli bir enerjiye ihtiyac var bilgisayarında öyle. Bilgisayarında bir problem yok.ccleanerden sonra öyle olmasının sebebide masaüstünün temizlemiş olması. windows tuşuna basınca masaüstü yazarak bulabilirsin masaüstünü ona sağ tıkla ve ana ekrana yerleştir de düzelir. ya da ne eksikse artk