Windows açılışını hızlandırın

Link
24-04-2008, 21:53   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
83 mesaj

Windows işletim sisteminizin açılışı 2 dakikadan fazla ise açılışta çalışan gerekli olmadığını düşündüğünüz programları kaldırarak bu soruna çözüm üretebilirsiniz.

Açılışta yüklenmesi gereken programları önem derecesine göre ayarlayabilirsiniz, örneğin güvenlik yazılımlarınız ( Antivirüs, Antispyware, Firewall ) mutlaka açılışta yüklenmesi gerekenler, ancak messenger, skype, icq gibi mesajlaşma yazılımları, indirme yöneticileri, p2p yazılımları sürekli olarak kullanacağınız programlar olmadığından açılıştan kaldırılarak sistemin hızlı bir şekilde açılması sağlanabilir.

Bu işlem için Başlat --> Çalıştır --> msconfig komutu yazılarak açılan ekranda startup bölümünden açılışta yüklenmesini istemediğiniz programların başındaki işareti kaldırarak ve daha sonra Tamam butonuna basarak sistemi yeniden başlatın.

Kaynak : http://www.pckoruma.com/index.php?topic=1159.0

soulmy
24-04-2008, 21:57   |  #2  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

Güzel yazı olmuş eline sağlık. Bunun dışında disk birleştirmesi yapmak da performansı kısmen de olsa artıracaktır.

beycanerkul
25-04-2008, 15:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

hazır konu açılmışken msconfig komutları işe yarıyor fakat bilgisayar açılışta msn, skype gibi programı nekadar engellesekte sistem başlarken o programlar açılıyormuş gibi yapıp zaman harcıyor yinde geç açılıyor peki bu sorunu nasıl çözebilirim ???

history83
25-04-2008, 17:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
758 mesaj

peki kapanırken yapabileceğimiz birşey varmı?c de pek prpgram yüklü olmadığı için benim bilgisayarım gayet hızlı açılıyor.fakat kapanma süresi 1.5-2 dk. araı sürüyor.bir format atıldı geldi kapanma süresi uzadı.

soulmy
26-04-2008, 13:40   |  #5  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj
history83
peki kapanırken yapabileceğimiz birşey varmı?c de pek prpgram yüklü olmadığı için benim bilgisayarım gayet hızlı açılıyor.fakat kapanma süresi 1.5-2 dk. araı sürüyor.bir format atıldı geldi kapanma süresi uzadı.
Dostum istersen şu konuyu bir oku