Windows boot etmiyor

HeroJunk
29-11-2020, 00:26   |  #1  
HeroJunk avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar ;

PC yi yeni topladım güncel driver ları yükledim 1 gün kadar çalıştı  ancak mafia nın yeni çıkan oyunun açtıktan sonra  driver_irql_not_less_or_equal  hatası almaya başladım , sonrasında windows başlatıldıktan belki 30 sn belki 5 dk sonra  driver_irql_not_less_or_equal hatası alıyordum(Belli bir dll dosyası olmadığı için netleştiremiyorum sorunu).Format atmak istedim bu sefer kurulumun yarısında bu hatayı almaya başladım.Bilgisayarcıya götürdüm oda netleştiremedi anakartta sorun olabileceği belirtti.Anakartı değiştirdim ancak bu sefer windows kurulum ekranında kalıyor 1-2 sn sonra yine aynı hatayı veriyor , donanımlar arasında büyük ihtimalle bir uyumsuzluk var ancak nasıl kontrol edebilirim.veya bios ta yapılmamış bir işlemmi mevcut yardımcı olabilirmisiniz 10-15 gündür bununla uğraşıyorum.

pc bileşenleri ;

msi mag mortar b550m wifi (en güncel bios) (eski anakart asus tuf gaming b550m)

Amd Ryzen 3600 3.6 Ghz

Kingston A2000 SA2000M8/500

gigabyte rx 5700 xt

XPG 8GB Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 (8x2)

Dark N10 Pro (Kasa içinde gelen 750 W mevcut)

Amd Ryzen 3600 3.6 Ghz

Yaptığım şeyler ;

M2 yi çıkartıp samsung 850 evo taktım bu sefer windows kurulum aşamasından bir sonraki aşamaya geçmiyor.İlk yükleme ekranında kalıyor.(Geçse muhtemelen yine aynı hatayı vericek:D)

Ramleri çıkartıp tek tek denedim.

Windows un farklı iso larını ve farklı usb lerdende test ettim bu arada uefi den açınca yatay çizgiler oluşuyor başlangıçta CSM den samsung u çalıştırdım böyle bir çizgi yok.

excel_mustafa
29-11-2020, 00:50   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

ekran kartını çıkarıp anakarttaki girişe tak. ssd yi ve ramın birini çıkarıp biosu default ayarlara döndür. tekrar biosa girip xmp yi açıksa kapat ve ram ayarlarının hepsini autoya ayarla. hdd ahcı modunu aç. boot kısmında uefi nin seçili olduğundan emin ol. windowsu rufus ile usb ye yazarken gpt olarak yaz.

HeroJunk
30-11-2020, 12:20   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar ; 

Bunda apu olmaması lazım ryzen 3600 ki bunu öğrenmeden önce denemiştim görüntü vermiyor ram 'in ikisinide tek tek denedim pc, 2 sinide yaptım hdd achi de xmp açık değil rufus standartta gpt yazıyor zaten son denediğim windows un 20h2 sürümü

tianjin
17-12-2020, 13:27   |  #4  
tianjin avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 5
60 mesaj

Muhtemelen (SSD) Solid State Disk bağlantı şeklinde yanlışlık olmalı. Çünkü bu sistemde "SSD" sata bağlantlılı olmalıdır. Söz konusu veri ve veri yürütme problemidir.

Son Düzenleme: tianjin ~ 17 Aralık 2020 13:29