Windows Dahili Yedekleme Programları Hakkında

Kapalı Hesap (306286)
03-08-2020, 19:35   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Merhabalar

Windows 10 altında, 4 ayrı yerde yedekleme ile
ilgili kısımlar var ve ben bunu çözemedim. Konu hakkında teknik bilgim
hiç yok. O yüzden yardımınızı rica edeceğim. Ayrıca harici bir yedekleme
yazılımı kullanmak istemiyorum.

1.si Kurtarma Medyası oluşturucu
2.si Denetim Masası / Sistem Güvenlik /Sistem onarım diski oluştur (dvd isteyen)
3.sü Denetim Masası / Sistem Güvenlik /Sistem görüntüsü oluştur
4.sü Sistem geri yükleme

Şimdi öncelikle 1 ve 2. birebir aynı şey mi? Birinde usb isterken birinde dvd istiyor.

İkinci sorum da; 1 ve 3. seçenekleri çalıştırdım. İmajı 5 dakikada
alırken diğerini 1 saati geçti hala çalıştırıyor. Bu ikisinin farkı
nedir?  

Üçüncü olarak da; eski Windowslarda olan Sistem Geri
yükleme, Windows10'da da var. (Bundan bir önce, en son kullandığım
sistem Windows7 idi).Bu ve 3. seceçek yani sistem görüntüsü oluşturmanın
farkı nedir? İkisinde de, aynı şekilde belirli bir zamandaki sistem
dosyaları ve sürücülerine geri gitmiyor mu?

Bir de
farklı bir sorum var. Çöken Windows için başlangıç disketi yerine geçen
bir araç var. Microsoft sayfasından indirip oluşturmuştum ama evde flash
disk kalmayınca sildim. Acaba gerek olursa, onu, başka bir bilgisayarda
oluşturabilir miyim? Yoksa tamamen aynı sürüm vs mi olmalı Windows?

Teşekkürler

excel_mustafa
03-08-2020, 23:48   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

kurtarma medyası ve sistem onarım disk aşağı yukarı aynı mantıkla çalışır. önemli sistem dosyaları ve uzantıları bir aygıta yedeklenip windows çöktüğünde bununla başlatılır yada onarımdayken aygıt hedef gösterilir.

sistem görüntüsünde ise windowsun bulunduğu disk bölümü klonlanır ve gelişmiş başlangıçta klon dosya hedef gösterilerek windowsu klonlandığı zamanki hali yüklenir.

sistem geri yüklemeyi (sistem kurtarma) ise xp den beri tanıyoruz. açık olduğu sürece kendiliğinden geri yükleme noktaları oluşturur.

Kapalı Hesap (306286)
04-08-2020, 17:34   |  #3  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Oncelikle, tesekkur ederim Mustafa Bey.

Teknik bilgim hic olmadigi icin ve ogrenmeye calistigimdan, sorularim size garip gelmez umarim.

O halde,sistem goruntusu ve geri yukleme, eger tarih ayni ise, birebir ayni hale getiriyor diye anliyorum tum sistemi( yeni eklenen dosyalar sistem yuklemede kaybolmuyor a imajda silinmis oluyor tabi ki, o ayri)

Bir de bahsettigim gibi, gecici olarak evdeki bir flasha yukleme medyasi olusturdum. (Hatta usbden calistirip,sifirdan format da attim,sorun yok) Acaba bu flashi saklamak zorunda miyim? Yani bir cokme durumunda; herhangi biri kendi bilgisayarinda bana bunu olusturup verebilir mi? Yoksa benim bilgisayrima ozel mi olusturuluyor?

Kapalı Hesap (306286)
04-08-2020, 17:36   |  #4  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bir de menulerde, konuya abone olma diye bir secenek goremedim.Bildirim de almadim, site uzerinden veya mail ile.

Simdi tesadufen bakinca, yazmis oldugunuzu gordum. Ben mi bulamiyorum acaba? Mobilden bakiyorum(gerci sayfayi masaustu olarak goruntule de dedim)

excel_mustafa
04-08-2020, 23:17   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

sistem görüntüsü sadece oluşturduğun pc de çalışır. klonu saklama zorunluluğu yok ama yedek olarak bi köşede durmasında fayda var.

forumda abone olma seçeneği yok konuyu açarken bildirimleri aktifleştirmen yeterli. güncel konuları görmek için üst menüden forum > aktif konular a tıklayabilirsin.

Kapalı Hesap (306286)
05-08-2020, 17:02   |  #6  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Tesekkurler

Kapalı Hesap (306286)
22-09-2020, 14:53   |  #7  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bilgisayarıma virüs girdi sanırım. Torrent programı indirdikten sonra, Windows  buldu ancak sil/karantşnaya al dediğim halde aynı şekilde duruyor.

Bu durumda;

Sistem geri yükleme yaparak veya Sistem imajını yükleyerek kurtulabilir miyim? Bir de bu ikisi arasında bir fark var mı?

Yani 1 Eylül'de oluşturduğum sistem geri yükleme noktasına dönmemle, o gün oluşturduğum imajı yüklemem, bilgisayarı birebir aynı hale mi getirir?

excel_mustafa
22-09-2020, 20:12   |  #8  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

o günkü haline döner ama virüsler kalabilir. kaspersky ve malwarebytes yükleyip sırayla pc yi ful tara. normal zamanda kullanmak için comodo internet security premium öneririm ücretsiz bir antivirüstür.

Kapalı Hesap (306286)
24-09-2020, 15:31   |  #9  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bu dediginiz ikisi ile de full tarama yaptim ve virus bulamadilar

Ancak windows guvenlik menusunde hala aktif.

Yine dediginiz gibi, sistem geri yukleme ise yaramadi. Elimdeki imaj da eski kaliyor diye denemedim.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 24 Eylül 2020 15:32
excel_mustafa
24-09-2020, 21:23   |  #10  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

taramayı yapmadan önce antivirüsleri güncelle. bitdefender ile de ful tarayabilirsin.

Kapalı Hesap (306286)
29-09-2020, 21:28   |  #11  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Ne yaptiysam kurtulamadim

excel_mustafa
29-09-2020, 22:46   |  #12  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

virüsten kastettiğin nedir nasıl bir sorun veya anormallik var pcde?

Kapalı Hesap (306286)
30-09-2020, 22:02   |  #13  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
virüsten kastettiğin nedir nasıl bir sorun veya anormallik var pcde?

Windows'tan surekli uyari aliyorum, guvenlik merkezinden. Karantinaya al/Kaldir diyorum ancak kaldirildi demesine ragmen ayni sey surekli tekrarlaniyordu. Bir de bazi kisimlari etkisiz hale getirilemedi gibi bir yazi cikiyordu.

Sonunda format attim, kurtuldum. Cunku bir de toplu guncellemelerde hata aliyordum( bununla ilgili degil, 2 aydir vardi).

excel_mustafa
30-09-2020, 22:39   |  #14  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

güncellemeleri ayarlar kısmından yüklemeden önce sor u seç. sadece kritik olanları yükle. win10 daki gömülü antivirüs mse nin aynısıdır o yüzden fazla güvenme iyi bir antivirüs kur (bitdefender free veya comodo internet security öneririm).

Kapalı Hesap (306286)
02-10-2020, 18:09   |  #15  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
güncellemeleri ayarlar kısmından yüklemeden önce sor u seç. sadece kritik olanları yükle. win10 daki gömülü antivirüs mse nin aynısıdır o yüzden fazla güvenme iyi bir antivirüs kur (bitdefender free veya comodo internet security öneririm).

Yuklemeden once sor diye bir kisim goremedim. Surumum Single Lang 64bit. İndirdikten sonra yukle kismina basmadigimda veya duraklattigimda ise, bir sure sonra , duraklatma limitini gectiniz, kritik guncellemeleri yapin seklinde uyari geldi.

Zaten hata verenler kritik toplu guncellestirmeler.

Su Ekim ayinda da gelince , anlayacagiz duzelmis mi..

Bir de Mustafa Bey, bunlar nasil viruslerlse..  Sadece Defender Windows guvenliginde cikiyorlar. Sonrasinda deaktif etmek icin Kaspersky(1 aylik deneme aldim) ve suan aklima gelmeyen diger bir kacinda tam taranada bile cikmiyorlar. Bosuna saatlerce pc.yi calistirdim. Biraz da oyuzden antivirus kullanmiyorum Olani gorup silemiyor diye

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 02 Ekim 2020 18:41
excel_mustafa
02-10-2020, 21:17   |  #16  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

windowsun güvenlik programı risklileri de virüs olarak gösteriyor olabilir. windows uyarılarına fazla takılma.

Kapalı Hesap (306286)
05-10-2020, 23:30   |  #17  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bulunamayan eski bir driver icin driverpack programini yukledim.

Aslinda Windows uyari verdi ancak ben esgectim ve yukledim. Aslinda hicbir zaman bunu yapmamam gerekiyor degil mi? Yani aslinda kullanici hatasi benimki..

Simdi de kalintilari ile ugrasiyorum..

MB ile iki klasoru bulup sildim. Bir tane de kendim bulup sildim.

Suan Kaspersky ile aratiyorum.

Diger sorum da acaba hic tanimadigim program falan indirmezsem, sadece film sitelerinde vs gezindigimde, bu sekilde virus alir miyim?

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (306286) ~ 06 Ekim 2020 11:58
Kapalı Hesap (306286)
06-10-2020, 23:54   |  #18  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Ucretsiz olarak imaj alabilecegim, hangi uygulamalari tavsiye edersiniz? Windows'un dahili uygulamasinda sikinti yasamistim.