windows hdd mi kullanamıyor?

zombi
10-08-2020, 03:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

Merhaba arkadaşlar.

samsung 320 gb bir hdd var elimde. win 10 yüklü. biliyorum çok süratli bi hdd değil ama 70 mbps bi okuma sürati var ve hoşta %2 1 lere kadar düşüyor disk okumaları. hd tuneden falan test edince 70 mbps bi sürat alabiliyorum. disk eski ama çok da zorlanmadı zaten.

ancak işletim sisteminden bi program çağırınca diyelim pubg emulatoru  2 4 mbps gibi bir değerde bile disk kullanımı %100 lere vardığını raporluyor görev yöneticisi ve program açılışları çok uzun sürebiliyo. pc nin başlaması da çok uzun sürüyor.

bajtığımda arka planda hala windows defenderi görüyorum. ki pc de başka antivirüs de var. bazı windows işlemleri durduk yere hdd den çalışmaya başlıyo. bu 2004 sürümünün bi suçu olabilir mi?

işlemcim i7 860 ve 4x2 ramim var.

klyglsn
10-08-2020, 19:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

hocam hddnizi farklı slotlarda yeni bir kabloyla bir deneyin windowstan olurmu tabiki olur çünkü 20gb veri indireceğim 80gb alanım var yer yokdiye uyarı aldığım bir sisteme nasıl güveneyim  bilmiyorum acaba windowsun hangi aygıtı doğru çalışyor aklımdan geçiyorki windowsun hergüncelleme yaptığında birileri kendi aygıtlarnıda windowsa geçirip bilgisayarlara hükmetmeye çalışıyor hatboyunca kimbilir nekadar köstebek vardır

klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
10-08-2020, 21:16   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
hocam hddnizi farklı slotlarda yeni bir kabloyla bir deneyin windowstan olurmu tabiki olur çünkü 20gb veri indireceğim 80gb alanım var yer yokdiye uyarı aldığım bir sisteme nasıl güveneyim bilmiyorum acaba windowsun hangi aygıtı doğru çalışyor aklımdan geçiyorki windowsun hergüncelleme yaptığında birileri kendi aygıtlarnıda windowsa geçirip bilgisayarlara hükmetmeye çalışıyor hatboyunca kimbilir nekadar köstebek vardı

valla doğru diyorsun haa.

hani kullanılsa anlayacağım da. sapa sağlam diskte 2 mbps ile %100 e vurması nedir? bi de hiçbir şey yapmadan ahgftada %10 birleştirilmesi gereken dosya alanı diyince iyice dellendim. sonuçta i7 860 olan makinede bluestacks-wattsapp için- ve gameloop-oyun için- kurulu. arada internette geziniliyo ve kasım kasım kasıyo. sırf hdd loadı yüzünden. bu sisteme de ssd harcamak istemiyorum açıkçası. yani yaptığı yapacağı 5 gb lık pubg mobile oynatmak. ki onu da hdd loadı yapmadığı sürece çok güzel oynatıyo.

zombi
10-08-2020, 22:10   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

şu anda çok enteresan bi durum var. yerine antivirüs yüklediğim halde windows defender devre dışı kalmıyo. ne zaman antivirüsü devre dışı bıraksam windows defender aktive oluyo. regeditten falan disablew etsem de çalışmaya devam ediyo. sanırım sorunun kaynağı bu.

excel_mustafa
12-08-2020, 23:13   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

2004 te temel sürücü yazılımları değişmiş olabilir o yüzden bazı donanımlar sorun çıkarabilir. anakartın çipset, ıch vs driverlarını yükleyince düzelebilir. win10 un her güncellemesi olaylı olduğundan defender a falan fazla takılmamak gerek.

seto__
14-08-2020, 14:12   |  #6  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

Yeni yazılımlar SSD'ler için olduğu için HDD'lerde böyle bir sorun yaşanabiliyor diye biliyorum. Şunu deneyebilirsiniz, belki soununuzu çözer.

Görev Yöeneticisi>Hizmetler>Windows Search>Hizmetleri Aç>Aşağı in ve buradan Windows Search'i bul>Sağ tıkla>Özellikler>Başlangıç Türü'nü Otomatikten Devre Dışına alıp değişiklikleri uygulayıp Tamam deyip çıkın

confickerbelasi
15-08-2020, 16:39   |  #7  
confickerbelasi avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
925 mesaj
Windows %100 disk kullanım sorunu çözümü (1 dk da kurtulun)Windows %100 disk kullanım sorunu çözümü (1 dk da kurtulun)
oynatma listesi

indirimli video eğitimlerimiz

Sitemizi ziyaret edin

Yeni videoları kaçırmamak için tıklayarak abone olun

twitter:

twitter şahsi hesap:

facebook sıfırdan matematik grubumuz:

facebook Türkiye Matematik Takımı grubu:

facebook Türkiye Matematik Takımı sayfası:

LGS matematik destek grubumuz

Son Düzenleme: confickerbelasi ~ 15 Ağustos 2020 16:41
zombi
16-08-2020, 17:03   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

arkadaşlar sorunu 500 gb a windows yükleyerek çözdüm.

anlaşılan windows 70 mbps hızların tamamını kullanıyo. ya da hdd seçiyo bilemiyorum. ama o disk win 7 de hiçbir problem yaşattırmıyordu. sizce bu sisteme ssd koymalı mıyım?