Windows Server 2003 Enterprise Çöktü..!

Inventor
03-05-2010, 01:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba arkadaşlar sorun büyük;
Şirketteki Anamakinada Windows Server 2003 Enterprise yüklü, yaklaşık 1 yıldır hiç kapatılmadan çalışıyor.
Virüs programı yok, heryerine virus bulaşmış bir kez kapatıldı ve bidaha açılmadı mavi ekran hatası STOP: 0x0000008E verdi.
neyse harddiski başka bir makinada güncel virüs taramasından geçirip virüsleri temizledim ve makina çalışır duruma geldi bütün dosyalar ve programlar yerinde duruyor
ama bu seferde aygıt yöneticisi ağ kartlarını tanımıyor (2 adet LAN kartı mevcut) driverlari ile tekrar yüklemeye çalıştım ama nafile ne yapsam Aygıt yöneticisi (KOD 39 - Windows bu donanım için aygıt sürücüsü yükleyemiyor. Sürücü bozuk veya eksik olabilir) hatasını veriyor.
Kendi sitelerinden yeni driverlarını indiriyorum, kartı kaldırıyorum, çıkartıyorum tekrar yüklemeye çalışıyorum gene aynı hata sanıyorum bilgisayara giren virüsler windowsun alt yapısını falan bozmuş.
Format atmadan bu windowsu düzeltebilirmiyim (bilgisayarın içinde yüklü bi kaç tane muhasebe programı var format atarsam programları tekrar yüklemek için şifre almak gerekiyor, her şifreden ayrı para istiyorlar)
Kayıt Defterine girmeye çalıştığım zamanda Yönetici Tarafından İptal edildi gibi bir uyarı alıyorum.
Arkadaşlar varmı bunun bi çaresi?

Atilla Sarıtaş
03-05-2010, 01:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Recovery oluşturabilen programlarla sistem yedeği alsan olmaz mı ki?

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 03 Mayıs 2010 01:17
mcafee23 ayrılmıştır
03-05-2010, 01:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

sistem geri yükleme olayı da yok server2003'de durum vahim

Nicoll
03-05-2010, 23:05   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: Inventor  
Merhaba arkadaşlar sorun büyük;
Şirketteki Anamakinada Windows Server 2003 Enterprise yüklü, yaklaşık 1 yıldır hiç kapatılmadan çalışıyor.
Virüs programı yok, heryerine virus bulaşmış bir kez kapatıldı ve bidaha açılmadı mavi ekran hatası STOP: 0x0000008E verdi.
Hem şirketin ana bilgisayarı, hem de Windows ama virüs programı yok... İnanılır gibi değil.. [*<]Alkış

1- Onarma-kurtarma DVD'si varsa Windows'u onarmayı deneyin önce... + Güncel değilse güncelleştirin...

2- Windows'tan ümidinizi kestiyseniz ve bahsini ettiğiniz muhasebe programlarının Linux muadili varsa veya Wine ile çalışabilecek ise sizi Ubuntu Server Edition a alalım... Hiçbir ücret ödemeden ve virüs programı kullanmadan yıllarca tertemiz kullanın...

Inventor
04-05-2010, 00:22   |  #5  
OP Taze Üye
2 mesaj

cevap için teşekkür ederim arkadaşım, vaktim olduğu zaman uygulamak için bir yöntem daha kaldı sfc komutuyla sistemi dosyalarını onarmaya çalışacağım.

Son Düzenleme: Inventor ~ 04 Mayıs 2010 00:25
Yavuz Taşcı
15-10-2010, 23:56   |  #6  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Merhaba.. Öncelikle söylemem gerekir ki sisteminizde antivürüs yazılımı kullanmamanız sizin de belirtmiş olduğunuz gibi sisteminizin virüslerden etkilenmesine yol açacaktır. Sorunuzun çözümü için ise  sisteminizin yedeğini alarak temiz bir kurulum yapmanız...