Windows Server 2003 internet paylaşımı?

poetry
26-08-2007, 00:17   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Arkadaşlar windows server 2003 işletim sistemi yüklü serverim var.

Bu serverdan 40 kadar bilgisayara internet paylaşımı yapmak istiyorum.

Serverimda 2 ethernet kartı war ben 1.Ethernet kartını Dsl modeme bağladım ve modemi brige olarak ayarlayarak dış ip almasını sağladım.(Severde dış ip kullanmam gerekiyor yani 88.xxx.xxx gibi).Serverde internet bağlantısı sağlıklı çalışıyor.Diğer ethertet kartınıda Swiche(Hub) bağladım.Diğer tüm pc lerde bu Swiclere bağlı.Fakat client pclerde internet yok.Çalışmıyor.

Bunun için serveri yapılandırmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim!Serveri ne şekilde yapılandırmam gerekiyor!

stern
26-08-2007, 00:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Sistemde domain yapısı var mı? braz daha açık anlatabilirmisn normalde ağ bağlantılarında  ew veya küçük işyeri bağlantısı kur seçeneği ile de bu paylaşımı sağlayabilirsin

black_flood
26-08-2007, 13:04   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

birde dhcp kurmanı öneririm eğer otomatik ip almalarını istiyorsan ama direk bu şekilde bir paylaşımın yol açabileceği tehlikeleride unutmamak lazım.bir isa server üzerinden dağılımı yaparsan çok daha iyi ve virüs sorunu az olan network sahibi olabilirsin ms firewal bu tip konularda hiçbir halta yaramamaktadır.

poetry
26-08-2007, 18:17   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar sistemimde sadece şu an Plesk kurulu.Windows server 2003 ün dns ve aktive drektöry kurulu değil.
Kurduğumdada plesk sorun çıkarıyor.

Benim amacım şu anlattığım gibi benim serverde 2 ethernet kartım war 1 i dsl modeme direk bağlı ve modemi Bridge olarak ayarladım direk serverim dış wan ip alıyor (88.xxx.xxx gibi)
Diğer ethernetide ben swiclere bağladım.
Şimdi sorun ben sisteme dhcp kurdum fakat yapılandıramadım dhcp clientlere ip dağıttı ama internet gelmedi son durum bu yardımlarınızı bekliyorum!

ThuG
26-08-2007, 18:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

switch manageable bi switch mi yoksa normal bi switchmi?

stern
26-08-2007, 20:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

küçük iş yeri veya ev için ağ kur seçeneğini kullandınız mı?
sihirbaz bu yapmak istediğinbe yardımcı olacaktır

stern
26-08-2007, 20:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

veya server üzerinden çıkmları şart değil bu arada clientların direck olarak varsayılan ağ geçidi olarak adsl modemi clientlarına gösterirsen internet erişimi sağlayacaktır clintlar.

poetry
27-08-2007, 01:04   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar Swichler normal.
anlatmak istediğim aslın client pcler ağa girdiklerinde dhcp den ötamatik ip alsınlar ve internete girebilsinler!
yoksa 40 pc ile uğraşmak adamı perişan eder.
Serverde mutlaka dış wan ip si olması gerekli yoksa olma gerekliliği olmasa çok basit ama.bir şekilde dhcp yapılandırmamız gerekli ama nasıl bilmiyorum!

ThuG
27-08-2007, 02:32   |  #9  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

o zmn modem ayarlarına girip dhcpyi aktifleştirmen gerekiyor.yada windows 2003ten dhcpyi kuracaksın.kurarken sana bazı sorular sorcak.en önemlileri ip scope yani hangi ip aralığını dağıtmak istiyosun.buraya modemin ip sınıfından bir ip aralığı vereceksin.mesela modemin ipsi 192.168.1.1 ise sopeun şu şekilde olacak.başlangış=192.168.1.2 bitiş =192.168.1.254 ikinci önemli olan ise dns sunucunu sorcak sana.orayada dns sunucusunun ipsini yazacaksın.oda büyük ihtimalle modemindir.

black_flood
27-08-2007, 17:24   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

dhsp ve dns managment'ı kurman yeterli ayrıca birde active directory mümkünse.çok karmaşık geldi sana dediklerim sanırsam ama ilk işe başladığımda banada fazlasıylan karışık geldi ve 25 gün git gel yaptım.biraz döküman edin örneğin www.sistemuzmani.com  
adresinden edinebilirsin.

serdarates
17-10-2007, 23:49   |  #11  
Yeni Üye
37 mesaj

Modemin bağlı olduğu ethernet kartının internet bağlantı paylaşımı özelliğini aktif duruma getirmeyi unutma

hope.blackheart
27-11-2007, 16:56   |  #12  
Taze Üye
16 mesaj

server üzerinden internet dağıtmak ve PointToPointTunelling i aktifleştirmek için VPN/NAT rolü yüklemen gerek.kolay bi kurulum sadece iki network girişinden hangisinde internet olduğunu soruyo sana. modem olanı seçceksin işte.

ben de aynı şey için uğraşıyorum. dış van IP verme zorunluluğunu ben de duydum ama şoyle bişey war: ben dış IP vermeden de internet dağıtabildim ama  ben de vpn özelliğini çalıştıramadım.

dış IP vermekle ve modemi bridge olarak ayarlamakla ilgili bildiklerini yazabilirmisin

Son Düzenleme: hope.blackheart ~ 27 Kasım 2007 16:58
GitarMan
19-11-2008, 04:11   |  #13  
Taze Üye
8 mesaj

Kardeş senin anlattığının aynından bendede var fakat farklısı :D Konu ise windows server 2003 kurulu bir sunucu makine kurdum içerisinde plesk yüklü modem bridge modda çalıştığı için ikinci pc yi bağlayamıyorum ve ikinci bir eternet kartı takmamı söylediler taktım ve diğer bilgisayara çapraz kablo cros mu diyorsunuz onda bilemicem onunla bağladım ama diğer pc internete girmiyor bana bu konuda yarcımcı olabilirmisin sen bazı pclerini tıkmışsın nete gerekli bağzı ayarları yaptım ama iç ip adreslerini yapamadığıma eminim yaptığım ayarlar şunlar

- İkinci eterneti taktım doğru bir şekilde tanıtım yapıp yazılımını yükledim.
- Bi tane uçları çapraz çakılmış ağ kablosu yaptım ve eternetler arası bağlantıyı kurdum.
- Ağ bağlantılarımdan yeni taktığım eternetin özelliklerine girdim ve üst menüde gelişmiş sekmesinden bu bilgisayar üzerinden diğer bilgisayarlara internet dağıtımını etkinleştir tam adı bu değil sanırım öyle dağıtımı açmam gereken bir sekme var onuda aktif ettim.

Yukarıda anlattıklarım herşey normal ama bazılar bu şekil paylaşımı etkinleştirdiklerini söylemişler ama ben yapamadım iki eternette ip adresini arıyor diyip kalıyor sonra üzerinden ünlem işareti çıkıyor. İp adreslerini nasıl ayarlarız bilen varmı... Şu an bu konuyu araştıran çok arkadaş var ve hiçbiryerde anlatamamışlar. Çoğu forumda eternetle dağıt modemi swise bağlandınmı diye klasık cevaplar var lütfen konuyu tam anlamayan bu tarz yorumlar yazmasın... teşekkür ederim..

Ha şunlarıda ekleyim Modem bridge modda çalışıyor makinede dns sunucusu yüklü ip adresim statik ip ve makinede plesk control panel yüklü bunlarla pek alakası yok ama dns oalyında yeğlenen dns adresi kısmında dış ip adresim kayıtlı pleskin çalışması için bu gerekli ama diğer eterneti etkilemiyor çünki pleski kurmadanda paylaştıramadım :D ip adreslerini ayarlayamıyorum bir arkadaşında tavsiyesi şuydu

ip adresi  : 192.168.2.10   mesela
Ağ maskesi : 255.255.255.0
Var sayılan ağ geçidi : 192.168.2.4 (Ana makinenin modemden kendine atanan sabit iç ip)

Son Düzenleme: GitarMan ~ 19 Kasım 2008 04:22
bailamo
29-07-2009, 11:33   |  #14  
Taze Üye
16 mesaj

mrb lar ilk olarak actice directory, dns , dhcp yapısını yaptıktan sonra rras servisisini yapılandırman gerekli böylece 40 bilgisayarın çıkışlarını server ın lan bacağından kontrol etme şansın olacaktır.Eğer istersende  site bazında bloklar koyabilirsin internet çıkışlarının kontrolünü yapman çok daha kolay olacaktır.

bailamo
20-08-2009, 19:07   |  #15  
Taze Üye
16 mesaj

DHCP kurup her bilgisayarın MAC adresine göre atama yaparsan başın ağrımaz.

education_23
29-10-2009, 14:47   |  #16  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba arkadaşlar
virtual box a server 2003 kurdum ama internete bağlanamıyorum.adsl modemi nasıl tanıtabilirim.ip numarası ve dns i değiştirdim olmadı yine bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz.?