Windows Server 2003 kullanıcı ekleme?

elf_su
13-10-2008, 22:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Sunucu işletim sistemi olarak makineye server 2003 enterprise yükledim. Ancak ağdaki bilgisayarlara henüz ulaşamıyorum, çünkü hiç bir yapılandırma yapmadım, ağ bilgisayarlarının çalışma grubunu aynı yaptım, onlar birbirini görüyor, ama ana makineyi aynı çalışma grubuna dahil edemiyorum çünkü bilgisayarım --> sağ tık --> özellikler --> bilgisayar adı ---> değiştir kısmı flu gözüküyor, yani işlem yapmama müsaade etmiyor. Bilgisayarım ---> Yönet ten de ağdaki bilgisayarlara bağlanamıyorum, sanırım user ekleyeceğim ama onu da nasıl yapacağımı bilmiyorum. Etki alanı ile çalışma grubu arasındaki fark ne? Serverdan anlayan arkadaşların yardımlarını bekliyorum ilginize teşekkürler. Server 2003 ü çözmem gerekiyor, tabi inşallah yardımlarınızla MasumUtanma

Yavuz Taşcı
13-10-2008, 23:09   |  #2  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba windows server 2003 te etki alanı ve çalışma gurubu arasında ki fark
etki alanı:sisteminize bağlı bulunan server 2003 veya xp sisteme sahip clent bilgisayarlarını domaine ekleyebilirsiniz.diğer bir değişle etki alanı domain ünvanına sahip bilgisayarlar için kullanılmaktadır.
sorunuza gelince windows server 2003 te user(kullanıcı eklemek) computer a sağ tıklayıp-manage(yönet)-- açılan pencerede local users and computers tabına tıklayınız. local users and computers tabında kullanıcı ekleyebilir,eklediğiniz kullanıcıları grouplara üye edebilirsiniz..
2. sorunuz:bağlanmak istediğiniz bilgisayar ıp numarasını dhcp üzerindenmi yoksa manuel olarak mı alıyor?

elf_su
13-10-2008, 23:19   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

dhcp üzerinden olsa gerek, çok özür diliyorum ama domain ünvanına sahip bilgisayarlar derken sunucu makindekei hard diskten alan alan bilgisayarları mı kastediyorsunuz? Bu arada dediğiniz şekilde kullanıcı eklediğim zaman client bilgisayarlara erişebilir miyim? Çünkü amacım client bilgisayarlarla bağlantı kurmak, onlara konsol iletisi gönderebilmek vs.

Son Düzenleme: elf_su ~ 13 Ekim 2008 23:23
Yavuz Taşcı
13-10-2008, 23:29   |  #4  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba domain demek, server 2003 işletim sistemine sahip bilgisayarlar üzerinde active drectory,dns, dhcp gibi servisler yüklenerek ortamınızda bulunan client bilgisayarlarını da bu sunucu bilgisayara üye yaparak girş yapabilmelerini sağlamasıdır.user ekleme işlemlerini sunucu bilgisayarınızda yani hangi bilgisayara bağlanmak istiyor iseniz o bilgisayarda user eklenmesi gerekir.
user ekleme işlemi esnasında eklediğiniz kullanıcalara mutlaka parola vermeniz gerekmektedir.kullanıcı ekledikten sonra remoot desktop üzeriden bilgisayara erişebilirsiniz.sevgilerimle

elf_su
13-10-2008, 23:43   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

Aktive directory henüz yüklemedim. Kusura bakmayın çok basit şeyler sorduğumun farkındayım. User eklerken istemci bilgisayarların bilgisayar adını yazacağım değil mi?Ve herhangi bir etki alanı yazmama gerek yok galiba. Çünkü Bilgisayarım--> Yönet te etki alanı diye bir kutucuk yok.Sunucu sistem bu şekilde ağdaki tüm bağlı makineleri tanıyabilir mi?

Yavuz Taşcı
13-10-2008, 23:49   |  #6  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

estağfrullah..sormak istediğiniz hertürlü soruyu sorabilirsiniz..
active drectory domain kurulacak sisteme kurulmalıdır.siz bilgisayarınızı domain yapmak istemediğinize göre kurmanızda gerekmiyor..
user ekleme işlemi yaparken ortamınızda bulunan bilgisayarlarınızı kullanan kullanıcıların isimlerini de yazabilirsiniz.
öncelikle ortamınızda kaç adet client bilgisayar mevcut?
siz bu bilgisayarlara remoot desktop üzerinde mi bağlanmayı istiyorsunuz?

elf_su
14-10-2008, 00:00   |  #7  
OP Taze Üye
14 mesaj

Allah razı olsun, hayır duacınız olacağım. Şimdi ben size kısaca durumu özetleyeyim, ağdaki bilgisayarlar hakkında, sunucu bilgisayarlar hakkında vs. Ağda bir tane sunucu olarak kullandığım bilgisayar var, ve ona server 2003 yükledim, ağ da da 14 tane istemci bilgisayar var (windows xp yüklü), bu bilgisayarları ağdaki sunucu ile yönetimini yapmak istiyorum, bilgisayarları sunucu bilgisayarlara bağlamak, onlarla dosya, donanım, program vs. paylaşımını yapmak, onların bilgisayarlarına müdahale etmek istiyorum (ana makineden). Ve sanırım bütün bunlar için active directory servisini kurmam gerekiyor, şimdilik aktive direktoryu den değil de, bilgisayarım --> yönetten bağlanmayı denedim onu da beceremedimm:(

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 00:11   |  #8  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

şimdi öncelikle yapmak istediğiniz işlemi windows işletim sistemi üzerinde bulunan remoot desktop programı ile veya  "teamviewe" programı ile yapabilirsiniz.remoot desktopla bağlanabilmeniz için sunucu bilgisayarınızda client bilgisayarlarınıza ait kullanıcılar için bir önceki yazıda belirttiğim gibi kullanıcı oluşturmalısınız.kullanıcı oluşturduktan sonrada bu kullanıcıları remoot desktop grubuna üye yapmalısınız.Bu işlemlerin ardından remoot desktop connectionu açıp oluşturmuş olduğunuz kullanıcı hesabını kullanarak hedef bilgisayara bağlanabilirsiniz.
2. yöntem ise teamviewer programını indirip hem sunucu bilgisaya hemde bağlanmak istediğiniz bilgisayara yükleyerek client bilgisayarlara bağlantı kurabilirsiniz.
not:bilgisayarım-yönet üzerinden bağlamtı sağlasanız bile istediğiniz işlemlerin hepsini gerçekleştiremessiniz.sevgilerimle..

elf_su
14-10-2008, 00:17   |  #9  
OP Taze Üye
14 mesaj

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Benim için ve yenii başlayan diğer arkadaşlar için oldukça aydınlatıcı oldu yanıtlarınız. Sanırım forumu daha çok ziyaret edeceğim.

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 00:20   |  #10  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

sorunlarınıza çözüm bulabildiysem ne mutlu bana..çalışmalarınızda başarılar diler sevgiler sunarım..

elf_su
14-10-2008, 10:51   |  #11  
OP Taze Üye
14 mesaj

tekrar merhaba yavuz bey; söylediğiniz gibi kullanıcı ekleyip uzak masaüstü ile bağlantı kurmayı denedim ama local users and computers tabı sunucu işletim sistemi üzerindeki bilgisayarım--->yönet penceresinde çıkmıyor, ama client makinelerde(xp yüklü) görünüyor. Oysa ben ana makineye ağdaki bilgisayarları eklemek istiyorum. Ben de sunucu yönetimi üzerinden kullanıcı ekle dedim o da olmadı. active diroctory yükledim, active directory users and computers üzerinde bilgisayar eklemeyi başardım ama onda da bağlantı kuramadım, ping attığından emin olduğum bir bilgisayarda etki alanını ana makinedeki belirlediğim alanı yazıyorum ama erişemiyor :( bu kadar zor olmasa gerek ama ben biye bu kadar zorlanıyorum anlamıyorum. Muhakkak birşeyleri gözümden kaçırıyorum herhalde.

elf_su
14-10-2008, 13:09   |  #12  
OP Taze Üye
14 mesaj

Bu arada ağdaki iletişim kurmayı denediğim bilgisayar uzak masaüstü ile servera bağlantı kuruyor. Ama server bunu yapamıyor.

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 13:58   |  #13  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba..server işletim sistemine sahip bilgisayarınızda  denetim masasına girerek administrative tools bölüme giriniz.Burada computer management yönetim konsolunu bulabilirsiniz..

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 14:35   |  #14  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba sorularınıza biraz geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.
şimdi server bilgisayarınıza domain kurdunuz.computer simgesine sağ tıklayıp özellikler kısmında computer name kısmında etki alanı olarak domaini seçtinizmi.
domain adc kurulum esnasında yazmış olduğunuz isimdir..

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 18:50   |  #15  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

tekrar merhaba..client bilgisayarlarınız domain ortamonda görebilmek için ilk önce xp yüklü bilgisayarlarınızı domain ortamına üye yapmanız gerekmektedir
bu işlemi sırasıyla computer'e sağtıklayıp açılan menüden computer name tabına gelerek yine açılan pencerede change tabına tıklayarak active drectory kurulum sırasında yazmış olduğunuz domain ismini gerekli yere yazıp bilgisayı domain ortamına üye yapınız.bu işlemin ardından server 2003 yüklü bilgisayarınız üzerinde routing and remote acces servisini başlatıcaksınız.bu işlemi yapmak i.in administrative tools'a girerek orda bulunan routing and remout acces servisine çift tıklayınız. servisi başlatmanın ardından kullanabilmeniz için administrative tools içerisinde bulunan servise gelerek içerisinde bulunan "windows frewall internet sharing(ICS) servisine tıklayarak servisi disabled konumuna getiriniz.bu işleminde ardından tools içerisinde bulunan routing remote acces servisine tıklıp servise giriş yaparak server status altında bulunan bilgisayar ismine sağ tıklayarak configure routing and enable remout acces 'e tıklayarak açılan penceredeki yönergeleri takip edip servisi başlatınız.bu servisi başlattıktan sonra client bilgisayarlarını servis üzerinden görebilirsiniz

black_flood
15-10-2008, 14:05   |  #16  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

yazılanları okudumda bu 2003 sorunu tamamen kurulumlan alakalı basit ama bir okadarda uğraştıran hatalardan.
server pc nasıl birşey toplamamı onboard ethernet kullanılıyor sanırım sorunun ilk başlangı ethernet kartı sorunu sonrasındada yazılımsal sp2 kurulması gib basit bir kaç hareketle düzeltilebilir.
çünkü sanal pc kurduğumdada buna benzer sorunlar oluyor cnet ethernet taktıktan sonra harici bu hatalar düzelmişti bir erişip bir erişememe sorunu.aynı seninki gibi active directory içine dahil ettiğim makinalara erişemiyordum bazılarının adı gözüküyor girmeye kalkınca yönetici değilsiniz diyor yada hata verip listeden kaldırıp birdaha görmüyordu. yani tamamen donanım ve yazılımların ortaklaşa yaptığı bir sıkıntı.

elf_su
03-12-2008, 09:35   |  #17  
OP Taze Üye
14 mesaj

Tekrar merhaba arkadşlar uzunca bir süredir, geri dönememiştim. black_flood o zaman ethernet kartlarını mı değiştirmem gerekiyor acaba çünkü onboard. Çünkü yavuz beyin söylediklerinin hepsini de yaptım.Active directory kaldırdım yeniden kurdum, ağdaki istemci bir bilgisayarı hem kullanıcı hem de bilgisayar klasörüne kaydettim. en son istemci bilgisayardan "abc" etki alanına katılma girişimi sırasında aşağıdaki hata oluştu. "erişim engellendi" gibi bir mesajla karşılaşıyorum.

Son Düzenleme: elf_su ~ 03 Aralık 2008 09:37
elf_su
19-12-2008, 12:03   |  #18  
OP Taze Üye
14 mesaj

ethernet kartı da taktım gene bir türlü bilgisayarları etki alanına dahil edemedim. biraz daha uğraşayım en iyisi.

Son Düzenleme: elf_su ~ 19 Aralık 2008 12:05
ewpedokles
19-12-2008, 13:59   |  #19  
Taze Üye
9 mesaj

sadece clientleri kullanmak istiyorsanız radmin yüklemeniz yeterli olacaktır

ewpedokles
19-12-2008, 14:14   |  #20  
Taze Üye
9 mesaj

tabiki bilgisayarları ag uzerınde gormenız lazım radmını kuallanmak ıcın gayet kolay kullamıölı bır program bende 2003 kullanıyorum ve yaklasık 50 makınaya radmın uzerınden ulasıyorum...

kudret81
03-03-2010, 15:56   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

selam arkadaslar benimde bi sorunum var bu konuda mesela bi bilgisayara format attim fakat bu bilgisayar daha onceden server a bagliydi yani kulanici adi felen gecerliydi. soyleki bilgisayar acildiginda tekrar kullanici adini ve sifresini soracak ve server uzerinden aga baglanip inter ve ag araclarini kullanacak bunu bu kullanici bilgisayara nasil yaparim kusura bakmayin sistem isinde cok yeniyim bunlari bi turlu cozemedim sizede bi danisayim dedim tesekkurler

ardıçlı
10-03-2010, 11:39   |  #22  
Taze Üye
11 mesaj

Arkadaşlar bu konuda benimde öğrenmek istediğim bir husus var. Şöyle ki; Elimde bir masaüstü bir de laptop var. Bunlar arasında normal ağ paylaşımından dosya ve yazıcı paylaşmakta sorunum yok. Ancak masaüstü bilgisayarda kurulu olan Tv kartındaki yayınları laptoptan da izlemek istiyorum. Bunun için Dvbviewer Pro 4.2.1 bilgisayarlarda kurulu. Ayrıca VLC medya palyer da kurulu. Bu programlar aracılığıyla bunun mümkün olduğunu başka forumlarda öğrendim. Anlatılan bütün yöntemleri uyguladığım halde başaramadım.
  Sorunun server konusunda olduğunu zannediyorum. Ev ağındaki bilgisayarlar için Windows Server 2003 kurulması gerkiyor mu? Masaüstü PC'de XP pro, Laptop da XP Home kurulu. Ana bilgisayara server 2003 kurmalımıyım yoksa DHCP server ayarlarını yapmam yeterli olur mu?
  Veya HTTP server mi ayarlamalıyım ve bunu da nasıl yapmalıyım.
  Bu hususlarda bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 

PcMaKeR
11-03-2010, 21:00   |  #23  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

dhcp nin amacı ip dağıtmaktır.

normalde sunucuya bağlanıp nasıl misal ttnet ile internete girdiğinde sana ip veriyorsa dhcp de o işe yarar.

server 2003 e ip verip elle ve ağını aynı ağa xp hom ile pro da workgroup a dahil edersen ve paylaşımına bir kullanıcı ve şifre verirsen diğer xp ler server 2003 ü çok rahat görecektir. dhcp ye gerek kalmaz.

evran123
15-04-2011, 03:24   |  #24  
Taze Üye
5 mesaj

merhaba arkadaşlar kusura bakmayın yazılarınız bir kısmını okudum ve baya bir yararlı bilgiler verildiğini gördüm ama bir sorum olacak ben server2003 üstünde biraz kendimi geliştirmek istiyorum ve geliştirmeme yardımcı olacak biraz belge buldum ve bunları izleyerek ve okuyarak yapmaya çalışıyorum ama bazı konularda eksik kalıyor galiba mesela ben bilgisayarımda virtual pc sayesinde kurdum server 2003 ve kullanıcı tanımladım ve server 2003 te administrator u log of yapıp tanımladığım kullanıcı ile girmek istiyorum ama bu seferde uyarı veriyor giriş yapmamı engelliyor bunu nasıl aşabilir ?

Yavuz Taşcı
15-04-2011, 10:21   |  #25  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Merhaba;
Logon esnasında almış olduğunuz hatayı bizimle paylaşırsanız daha net cevaplar verebiliriz..

Son Düzenleme: Yavuz Taşcı ~ 15 Nisan 2011 12:05