Windows Server 2008 Ağdaki Bilgisayarları Görememe

oXideX
27-03-2012, 13:33   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Herkese Merhaba,

Network ve server konularıyla alakalı maalesef çok fazla bir bilgim yok, o yüzden en temel bilgileri bile anlatabilirseniz eğer cevap verecekseniz sevirim.

Elimde windows server 2008 yüklü bir sunucu bulunmakta ve bu sunucuya bir yazıcı bağlayarak ağda bulunan tüm bilgisayarların ortak olarak yazıcıyı kullanmasını istiyorum. Ancak şöyle bir problem var, sunucu neredeyse hiçbir bilgisayarı (15 adet bilgisayar var buarada) ağda görmüyor. Öncelikli olarak server üzerinde ağ yapısını nasıl oluşturmalıyım ve istemci bilgisayarlarda da nasıl birşeyler yapmalıyım ki sunucu görebilsin yada istemciler sunucuya erişebilsin?

İstemci bilgisayarlarda win7 32bit işletim sistemi (kimi professional kimi de ultimate) yüklü bulunmaktadır. Hem sunucu hemde istemciler aynı ağ üzerinden internete bağlanıyor, dolayısıyla fiziksel bir ağ bulunmakta ancak görüntülemekte sorun yaşamaktayım. Umarım sorumu doğru aktarabilmişimdir.

Konu daha öncede açılmış yada tartışılmış ise lütfen yönlendiriniz. Teşekkürler.

bymarks
17-02-2013, 00:56   |  #2  
bymarks avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
655 mesaj

öncelkle active directory ve dns ve dhcp server kurman gerekiyor

sonra her bilgisayarı domain e eklmene gerekiyor

da ağda nasıl görmüyor tam olarak anlamadım

bende win7 yüklü serveri vmware den kurdum ağ bağlantılarıma girince server 2008 görünmüyor server 2003 görünüyordu herhalde server 2008 in özelliğindendir server 2008 i görmüyordu ama domain e ekleyebildim sıkıntı çıkmıyor muhtemelen

domain e eklemek için dns serverin ip sini domaine ekleyeceğin bilgisayarların dns kısmına girmen gerekiyor

black_flood
17-02-2013, 09:29   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

home basic ve home Premium - xp home edition Windows 98 asla desteklenmez  Windows server 2003 ve 2008 ortamlarda hatta 2012 de buna dahil. en az Professional olması lazım. diğer konu ise ağdaki sistemlerin birbirlerini görememesi güvenlik yazılımları ve güvenlik duvarları ile alakalı farklı ip numaraları kullanmıyorsalar.