Windows'u USB bellek üzerinden kurun

CHIP Online
25-01-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

USB bellek üzerinden Win 7 ve Vista kurmanız mümkün. CHIP Online farkıyla tüm detaylar burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Wind ... en-kurun_10503.html

Windows işletim sistemleri genellikle optik bir medya üzerinden kurulur. Vista'ya kadar tüm Windows sürümlerinin kurulum dosyalarının bir CD'ye sığdırmak mümkündü. Fakat NT 6.0 çekirdek yapısını temsil eden Windows Vista ile kurulum dosyası boyutu bir DVD'ye kadar yükseldi. Keza çoktandır Windows dışında da birçok işletim sistemi DVD imajları şeklinde sunuluyor.

Windows 7'nin halka açık beta sürecinin başlamasıyla birlikte herkes yeni işletim sistemiyle muhatap olma imkânı kazandı. Yeni işletim sistemiyle beraber anılan sistemler arasında netbook'lar da var. Hatta Microsoft bu cihazlara has bir Windows 7 sürümü çıkarmayı bile planlıyor.

İşte tam bu noktada ufak bir pürüz oluşuyor zira bazı netbook'lar optik sürücü olmadan geliyor. Peki, optik sürücü olmadan bu sistemlere nasıl Windows 7'yi kurup deneyebilirsiniz? İşte CHIP Online'ın rehberi size tam bu konuda yardımcı olacak.

Bu yöntemi denemek için ille de netbook sahibi olmanıza gerek yok. Yanınızda DVD taşımayı sevmeyebilir ve gittiğiniz bir yerde işletim sistemi kurulumu yapmak için bir USB belleğe başvurmak isteyebilirsiniz. Ya da kendi PC'nize sıfırdan Windows kurulum yapmak için okuma hızları bir DVD sürücüye göre çok daha hızlı olan USB belleklerden faydalanabilirsiniz. Her halükarda USB bellekler size bir avantaj sağlayacaktır.

Tüm konu: Windows'u USB bellek üzerinden kurun

İzleyin: Win 7 böyle açılacak!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Yöntemi denediniz mi? Artık DVD ile kurulum yapmayı düşünüyor musunuz?

demirelisa
25-01-2009, 02:15   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

list disk komutundan sonra halen flash disk için bir numara ataması yapmadı. yani kısacı flash diski uygun bir şekilde hazırlayamadım. acaba bunu yapmak için özel bir flash disk mi gerekiyor? benim diskim kingston 2 GB.

Son Düzenleme: demirelisa ~ 25 Ocak 2009 04:16
Banned
25-01-2009, 02:27   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Windows 7 değilde akşam indiripte yazmadığım ubuntu için deneyeceğim. Yazılanları uyguladım geriye flaş diski boot edip çalışıp çalışmadığını kontrol etmek kaldı.

Yemedi. Benmi hata yaptım yoksa ubuntumu uyumsuzdu bilemiyorum ancak olmadı.

Diskleri çıkartın.
Başlamak için bir tuşa basın.

Uyarısı gelid tuşa basıncada hardisk boot oldu. İşin kötü tarafı diski hazırladığım vista artık açılmıyor. Boot animasyonunan sonra login ekranı siyah geliyor,fare imleci çıkıyo ve öylece kalıyor,şükürki xp de sorun yok. Çaresini bulamzsak artık vista yedeğini geri yükleyeceğiz.

Son Düzenleme: khramn ~ 25 Ocak 2009 02:52
Fattur
25-01-2009, 12:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Ben düşnüüyorum. 4gb lık flash disk almadım daha :D

Mehmet-
25-01-2009, 12:38   |  #5  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Ben de denemedim hala. Zaten kullandığım flash disk 1gb:)
Bozulmadı gitti. Bozulsaydı büyütürdüm çoktan:)
Şaka bir yana harici hdd kullandığım için flash diske pek ihtiyacım olmuyor.

atorbo
29-01-2009, 12:04   |  #6  
Taze Üye
12 mesaj

yazıda widows 7 x64 OSu usb den yükleyemedik yazıyordu ama ben yükledim, hem öyle teferruatlı işler de yapmadım. yaptıklarımı sırayla anlatayım.

kingston 4 gb fdiskimi biçimlendirdim (fat 32 ve varsayılan).
sonra iso dosyasını winrar ile açtım.
tüm dosyaları seçip dizine çıkart (extract) seçeneğiyle fdiske yolladım sonra disk takılıyken yeniden başlattım (boot seçeneklerinden usb boot seçili)

sonra kurulum sorunsuz şekilde tamamlandı, yanlız ekleyeyim ilk restart işlemi yaptığında usb fdiski çıkartın yoksa yeniden sistem yüklemeye başlıyor.

hepsi bu, umarım yardımcı olmuştur. 64 bit win7 yükleyemeyenlere

_cypher_
29-01-2009, 12:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
atorbo
yazıda widows 7 x64 OSu usb den yükleyemedik yazıyordu ama ben yükledim, hem öyle teferruatlı işler de yapmadım. yaptıklarımı sırayla anlatayım.

kingston 4 gb fdiskimi biçimlendirdim (fat 32 ve varsayılan).
sonra iso dosyasını winrar ile açtım.
tüm dosyaları seçip dizine çıkart (extract) seçeneğiyle fdiske yolladım sonra disk takılıyken yeniden başlattım (boot seçeneklerinden usb boot seçili)

sonra kurulum sorunsuz şekilde tamamlandı, yanlız ekleyeyim ilk restart işlemi yaptığında usb fdiski çıkartın yoksa yeniden sistem yüklemeye başlıyor.

hepsi bu, umarım yardımcı olmuştur. 64 bit win7 yü

flash diskte boot sectoru oluşturmadan nasıl yaptın ki ?Emin değilSoru