Windows'un adi nasil degistirilir????

emoz159
09-01-2007, 03:13   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
96 mesaj

Merhabalar...

Windows XP Home Edition yüklerken formatlama ile ilgili problem yasadim bu yüzden WinXP Professional ile formatlayip Bunun üzerine HOme Edition kurdum. Fakat Windows dizini Windows.0 seklinde adlandirilmis.
Acaba bu isimi Windows seklinde yeniden adlandirabilmenin herhangi bir yolu warmidir?

cell-o
09-01-2007, 08:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
843 mesaj

http://support.microsoft.com/kb/888023/tr

kolay gelsin.

İtacHi_
09-01-2007, 13:31   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

cello bunları nerden buluon yane bende böle bulmak isterdim.

root1907
09-01-2007, 16:09   |  #4  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

Eğer windows klasörünün adını yüklerken değişik aldıysa bu klasörün adını windowsu tekrar yüklemeden değiştiremezsin zaten değiştirmeye kalsan ya sistem çöker yada izin vermez zaten celo arkadaşımın gönderdiği linkte yazan açıklamada iki işletim sistemi birden kurulu olan bir makinada diğer işletim sistemini nasıl iptal edeceğin yazıyor ama tek işletim sistemi olan bir makinada bunu yapman biraz zor sistem çöker çökmese bile bozulur ve iyibir performans alamazsın hatalar verir. en iyi çözüm yedeklerini alıp makinayı düzgün bir şekilde bir daha kurmandır.ilerde bir sorun yaşamaman için.

emoz159
10-01-2007, 01:49   |  #5  
OP Üye
96 mesaj

Ya yedeklerini al tekrar kur diyorsun, iyi hos da
tekrar formatlayip kurmak istesem yine ayni durum olacak.
Formatlamanin baska bir yolu warmidir?
Home Edition CD si ile formatlanmiyor...

akmaN
10-01-2007, 08:58   |  #6  
Üye
86 mesaj

Arkadaşların dediklerine katılıyorum yalnız, sorununuz halen kafamda net değil. Siz XP professional'i kullanmak istemiyorsunuz ama Home'u mu kullanmak istiyorsunuz?
Yoksa Her ikisini de kullanmak mı istiyorsunuz?

Eğer her ikisini kullanmak istiyorsanız Birinin adı zaten Windows.0 olmak zorundadır.

Eğer sadece xp home kullanmak istiyorsanız formatta yaşadığınız sorundan bahsetmelisiniz.

emoz159
10-01-2007, 23:44   |  #7  
OP Üye
96 mesaj

Formatlarken su sekilde bir problem oluyor, hatta kurulum esnasinda diyelim...
Cd baska bir bilgisayar icin hazirlanmis bir recovery cd'si
Nedenini anlamadigim bir sekilde XP Professional kuruluyken Windows'u nereye kurmak istedigimi sormadan, formatlamadan kurulum dosyalarini kopyalamaya basladi. Bunu fark edince XP Pro CD si ile C'nin Partitionini sildim, formatlamadan yeniden baslatip Home Cd si ile kurulumu tamamladim.(Kurulurken bana C nin formatlanmadigini söyledi) Bu seferde D sürücüsüne kurdu.
WinXP Pro Cd si ile formatlamayi tamamlayip Kurulum dosyalarini kopyalamaya baslamadan CD yi cikarttim. Yeniden baslatip Home CD si ile kurulumu dewam ettirdim. Kuruldugunda C de hem Windows hemde Windows.0 klasörleri wardi. Windows klasörü kullanilmayan windows sürümü olarak kaldi. Sildim, sorun cikmadi...
Ama digerinin ismini degistiremedim bu seferde...

akmaN
11-01-2007, 11:28   |  #8  
Üye
86 mesaj

CD'yi siz hazırlamadınız anlaşılan. Genellikle Nlite tarzı programlar ile hazırlanan CD'lerde ilk gelen ekranlar es geçilir. Mesela ilk onar yada yükle ekranı direk yükle olarak komutlandırılır. Sizin elinizdeki CD nasıl hazırlanmış bilemiyorum ama sanırım CD oluşturulurken "Eğer C: Sürücüsünde Windows var ise Başka bir Sürücüye kur" gibi bir komutlandırma yapılmış. O yüzden size tavsiyem, herhangi bir bilgisayar için hazırlanmış CD'den değilde Standart bir CD'den kurmayı deneyin. Standart bir CD'den kurduğunuz taktirde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Kolay Gelsin.