Windows üzerinden RivaTuner İle Overclock

SoNuSTa
01-01-2010, 18:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

!!ALINTI YOKTUR!!
Şimdik öncelikle Verdiginiz paraya tam deger bir ekran kartı almak bırde overclock yaparak en ust duzey grafık sevıyelerınde oyun oynamak kulaga hos gelıyor degılmı ? Ama cebe hiç hoş gelmiyor..Kim demiş! Ancak cüzzi bır rakama ekran kartı alıp bırde overclock yapıp aldıgı ekran kartıyla tum guncel oyunları oynayan kesım var ..Hımm benım param var parayı bastırıp Atı 5870 Alırım dıyorsanız dıyecegım yok.. Ama benım ancak 120 TL 130 TL param var diyorsanız şimdik size tavsıye edecegım ve benımde kulandıgım ekran karıtını alın derim Ekran Kartımız ASUS EN9500GT 512 MB 128 bıt bır ekran kartı teknık ozellıklerı standart sevıyede ancak suda acık bır gercek’kı performans denılen etmen sadece ekran kartının donanımları ile alakalı deil.. Donanımdan çok desteklediği teknolojı ve driverları ile alakalıdır.. ASUS EN9500GT ekran kartı DX10 ve DX11’e tam uyumlu olup ASUS GAMER OSD ve ASUS SMART DOCTOR gibi ek yazılımları olan.. overclock ıcın uzerınde uygun bır fanı olan bır ekran kartı modeidir.. Şimdik overclock konusuna gelelım oncelıkle overclock yapmadan once bıglısayarımıza bır ek fan takmalıyız benım pc’ imde olan fanı sıze tavsıye edecegım fıyatı sadece 5 TL ben (10 TL ye aldım aynısını) http://www.sibertek.com/pinfo.asp?pid=2570 Tabı bu fanın aynısından almanız zorunlu deıl eş degerını’ de alabırsınız..

FANI NASIL MONTE EDECEĞİM

Aldıgınız fanı kasanın sol bolmesınde veya sag bolmesınde bulunan hava delıkcıklerıne tutturup havadelıkcıklerınden kendı ozel vıdası ile monte edebılrısınız… Geriye yapacagınız tek şey fanın güç kablosunun ucunu guc kaynagınızın uyumlu bır girisine takmak

OVERCLOCK

Overclock yapmak ıcın bır den cok program bulabılırsınız ancak global çapta overclock cularının tasfir ettıgı program (RIVATUNER)dır..Ziya bu program kullanımı cok basıt ve yapacagınız overclock islemını sızın ekran kartınızın ozellıklerıne gore maksımum ve mınumum clock ayarını duzenleyen stabılıze çalışan bir programdır.

RİVARTUNER

http://downloads.guru3d.com/RivaTune...nload-163.html Bu adresten RİVARTUNER programını indirebilirsiniz..

Not:Programı kurmadan önce lütfen ekran kartımızın(ASUS EN9500GT) DRİVERINI GÜNCELLEYELİM ( http://support.asus.com/download/download.aspx)

Eger isletim sisteminiz Windows 7 ise bu islemi Windows otomatik yapacaktır.. Windows updeti açıp güncelleştirmeleri indire bilirsiniz..

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 12 Şubat 2010 18:25
SoNuSTa
01-01-2010, 18:07   |  #2  
OP Yeni Üye
33 mesaj

OVERCLOCK AŞAMASI

[resim][/url]

1.Rivatuneri açınız
2.Yukarıda kırmızı renkle kutu içine alınmış butonu tıklayalım
3.Ekran kartı sımgesı olan sımgeye gelelim(simgeye geldiginiz zaman ustunde bekleyınız (lewel-low system setting yazısı belırecektır) bu sızın doğru simge üzerinizde oldugunu dogrulayacaktır.. simgeye tıklayalım

[url=http://g.imageshack.us/img69/1fanaoverclockyapmak.png/1/]
[/resim]

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 01 Ocak 2010 18:08
SoNuSTa
01-01-2010, 18:12   |  #4  
OP Yeni Üye
33 mesaj

[resim][/URL][URL=http://g.imageshack.us/img686/2ekrankartnaoverclockya.png/1/][/resim]

1.Rivatuneri açalım
2.Alttaki customize butonuna tıklayalım
3.Ekran kartı sımgesı olan sımgeye gelelim(simgeye geldiginiz zaman ustunde bekleyınız ( system setting yazısı belırecektır) bu sızın doğru simge üzerinizde oldugunu dogrulayacaktır.. simgeye tıklayalım
4.1System tweaks adında açılan pencerede(sol taraftaki pencere)

4.1.1 Enable driver level hardware overcloking

4.1.2 Link clock yazılarının sollarındakı kutucukları aktif edelim

4.2.1 Enable driver level hardware overcloking yazan yerin sag orta tarafında bulunan core clock yazısını görelim (core clock çekirdek hızı demek)

4.2.2Core clock yazısının altında bulunan çubuğu sağa dogru çekelim çubuğu çektikce, çubuğun sol tarafındaki sayının artığını göreceksiniz.. 567 rakamı çubuğun sol tarafında belirince işlemimiz tamam demektir ve o şekilde bırakalım

4.2.3Core clock'u artırınca Link clock'ta Core clock'a doğru orantılı bir şekilde otomatik artacaktır link Clock'unda sol tarafında 1417 rakamı olacaktır ..

4.3En altaki çubukta(memory clock yazan yazının altındaki çubuk) sağa doğru çekelim sol taraftaki rakam 419 olunca duralım işlemimiz tamamlanmıstır..

5.En son olarak Apply overclocking at Windows startup settings 567MHz 1417Mhz 419MHz yazan yerde sol tarafta bulunan kutucuğu aktif edip uygula tamam diyelim PC mize reset atalım.

Sonuç olarak:EN9500GT ekran kartımızın performansı 100%5 mınumum 100%18ortalama %38maximum oranında artacaktır

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 01 Ocak 2010 18:13
SoNuSTa
01-01-2010, 18:14   |  #5  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Yaptığımız bu overclock işlemi kulanacağımız uygulamalar'da 100%12(minumum) 100de(48)maksimum
Performans(FPS) artışı sağlayacaktır..

Bu yaptığımız overclock işlemi sonucunda yüksek seviyede grafik işlemi gerektiren uygulamaları rahatlıkla açabiliriz..

Örneğin: Yaptığım overclock işlemi sonucunda Call Of Duty Modern Warfare 2 oyununu (1440x900) çözünürlüğünde Tüm grafiksel işlemler son seviyede açık bir şekilde oynayabilirsiniz(şahsım tarafından uygulamalı olarak denenmiştir)

Bu işlemleri yaptıktan sonra rahatlıkla yuksek grafık sevıyesınde oynayabilecegimiz bazı oyunlar

1.GTA IV
2.Call of duty Word of War
3.Jadde
4.Ned for sped mostwanted
5.Empire total war
6.Rainbow six vegas2
7.Hitman bloodmoney
8.Lost
9.Karahan online
10.Medal of honor airbone
11.Red alert 3
12.Fifa ve pes 2010 vs.................

Burak Torun
01-01-2010, 18:16   |  #6  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,679 mesaj

Bilmeyenler ve yeni başlayanlar için güzel bir çalışma...

Kerem72
12-01-2010, 14:16   |  #7  
Üye
52 mesaj

riva tuner ile yaptığımız overclock işlemini nasıl geri alabiliriz? teşekkürler.

ali140
12-01-2010, 14:52   |  #8  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: Kerem72  
riva tuner ile yaptığımız overclock işlemini nasıl geri alabiliriz? teşekkürler.
defaults yazan butona tıklayıp uygula dedidiğinde herşey eskisi gibi olur!

metaroth
15-01-2010, 19:58   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

merhaba bende geforce 1 gb 128 bit ekran kartı var oc yi daha önce duydum ama hiç denemdim parçanın ömrünü %50 azalttığı söyleniyor doğrumu? oc yaparken ki verdiğin değerler genel geçer değerlermi yoksa senin ekran kartına ait olan değerlermi?

SoNuSTa
17-01-2010, 11:43   |  #10  
OP Yeni Üye
33 mesaj
Alıntı: metaroth  
merhaba bende geforce 1 gb 128 bit ekran kartı var oc yi daha önce duydum ama hiç denemdim parçanın ömrünü %50 azalttığı söyleniyor doğrumu? oc yaparken ki verdiğin değerler genel geçer değerlermi yoksa senin ekran kartına ait olan değerlermi?

%50 Ömrünün azıltığı gib vs mitler sadece efsanedir bizim yaptigimiz tek sey fabrıka cıkısında fırmanın; belirledigi; çalışma frekansını yukseltmektır.Yani şöyle bir mantık yok benım aküm var 3 ay ömrü var gece li gündüzlü kullanırsam 1,5 aya düşecek böyle bir bağlantı yok dedigim gibi yaptigimiz tek sey ekran kartının içindek;i parçaların çalışma hizini değiştirmek,Benim belirledigim ayarlar genel  geçer değil tabiyki:) Şöyle iza edeyim rivatuner programı ekran kartımızın çalışabileceği en yüksek ve en düşük çalışma frekansını kendisi belirliyor auto olarak bu program diğer overclcok programlarından ayıran;da bu zaten... Benim verdiğim değerlere gelince overclockun altın değeri ortalama max değeri gibi degerleri yoktur deneme yanılma yöntemi ile bulabiliriz en iyi performansta çalışacak clock değerlerini, Ortalama max değerinin olmama sın;ın sebebi rivatuner in her ekran kartına göre farklı max ve minumum çalışma kapasitesi vermesi; bunun nedeni ise, her ekran kartının şekilinin chipset;inin kısacası özelliklerinin kendine özgü olması (Ekrankartınız tarihi eser değil ise 2000 yılında çıkmış bir ekran kartı değil ise mesela) Rahatlıkla overclock yapabilirisniz 100%100 rivatuner sizin ekran kartınızı destekliyecektir.. Şu zaman;a kadar yaptıgım overcloklarda bir ekran kartını kendisinin verceği performansın 0;5 katı kadar yüksek clockta çalıştirmayi  denedim ekran kartını hic yakmadım boyle bır durumla karsılasmadım karsılasma rıskıde cok az zaten pc ye rest attıgım zaman grafik kartim normal calısma frekansına döndü(apply windows starting seçenegini işaretlemedim) yanı kısacası risk her zaman vardır overclockta ancak; Dünya'ya meteor düşmesi kadar az diyebiliriz ekran kartının clock frekansını degıstırırken gıdım gıdım gıdersın ekran kartını zorluyacak bır oyun açarsın 2,3 saat oynarsın  eger ekran kartın sorun cıkarmıyorsa goruntude bozulma yoksa o clock frekansında bırakırsın ben sahsen boyle ayarladım clock frekansını....

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 17 Ocak 2010 11:50
heatblast
17-01-2010, 17:34   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

yüksek voltaj verirsen ömrü azalır ve aşırı oc yaparsan mesela 1,30000 olan voltajı 1,55000 yaparsan kısalır 3 ghz işlemciyi 5 ghz yaparsan kısalır
zarar istemiyorsan voltaj vermeden o\c yapmalısın

SoNuSTa
17-01-2010, 17:52   |  #12  
OP Yeni Üye
33 mesaj
Alıntı: heatblast  

yüksek voltaj verirsen ömrü azalır ve aşırı oc yaparsan mesela 1,30000 olan voltajı 1,55000 yaparsan kısalır 3 ghz işlemciyi 5 ghz yaparsan kısalır
zarar istemiyorsan voltaj vermeden o\c yapmalısı

katkınız için teşekkür derim sn:heatblsat kesinlikle voltaj yükselirse ömrü kısalır bunda hem fikirz başka türlüsü olmaz zaten:) ancak sizde biliyorsunuzdur voltaj yükselterek; veya bios üzerinden overclock yaparak crossfire overclock veya su soğutmal;ı ısı boru soğutmalı overclok yapmak vs... bunlar işin başka bir boyutu rivatunerde voltaj yükseltme özelliği yoktur...Bu nedenle rivatuner programını baz aldım hem kolay... dost arayuzu var, ve basıtlıgı yuzunden...... kısacası bu işin baslangıcı ancak bizim amacimiz ekran kartımızın biraz performansını yükseltmek ve max verim almak voltaj vs degeri yukseltmeye gırınce iş karmasıklasır ve bu tarz işler için özel istemler toplanmalıdır  dedigim gibi bu makalede  amacimiz ekran kartından max performasn almak:) iyi forumlar

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 17 Ocak 2010 18:02
marosarap
18-01-2010, 17:37   |  #13  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

öncelikle bilgi paylaşımınız güzel elinize saglık. fakat o.c konusunda çok iyi verim almak için şu an 40 nm üretim teknolojisine sahip fiyat olarakta gayet uygun kartlar var 40 nm teknolojisinden dolayı ısınma sorunu azalan kartlar o.c tutkunlarını son derece tatmin etmektedir . örnek olarak hd4770 ekran karı bios mod ile hd 4870 e yakın bir performans vermektedir ve fiyatı 180 lira civarında.

metaroth
19-01-2010, 12:07   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

hmm basit olduğu kadar da alengirliymiş.madem bu kadar kolay bu işler fabrika neden ayarlamıyoru ki :D bizi uğraştırıyor.

SoNuSTa
21-01-2010, 09:38   |  #15  
OP Yeni Üye
33 mesaj
hmm basit olduğu kadar da alengirliymiş.madem bu kadar kolay bu işler fabrika neden ayarlamıyoru ki :D bizi uğraştırıyor.

Çok basıt bır nedenı var.Mesela  sen bu gün ekran kartı aldın 3 ay sonra daha ustun bır modelı cıktı senın ekran kartın oc lı gelse yenı model ekran kartı arasında daha az performasn farkı olacaktır dolayısı ıle yenı ekran kartı daha ucuz oalcak senın ekran karıtn oc sız gelıyor yenısı cıkıncada daha pahalıya satabılıyorlar fırmalar... Sımdık oc sız gelıyor dedık ama fırmada bır oc yapıyor ancak dusuk sevıyede bırakıyor ekran kartının calısma sevıyesını bunada bır acıklık getırelım over asırtma clock saat frekansı demek turkce anlamıyla

Son Düzenleme: SoNuSTa ~ 21 Ocak 2010 09:41
lejyoo
29-01-2010, 20:41   |  #16  
Yeni Üye
37 mesaj

çok teşekkürler...güzel anlatım ellerinize sağlık.. :)

alper35.5
17-02-2010, 22:41   |  #17  
alper35.5 avatarı
Yıllanmış Üye
390 mesaj

elinize sağlık güzel bi rehber.