Windows Vista Başlangıç Sorunu

cemtalas
25-01-2009, 19:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
271 mesaj

Öncelikle herkese iyi akşamlar.Benim sorunum çok garip.Geçen hafta bilgisayarımda oyun oynarken mavi ekran hatası aldım ve bilgisayarı yeniden başlattım.Bilgisayar yeniden başladığında hoşgeldiniz yazısından sonra ekrana hiçbirşey gelmiyor.Sadece mouse gözüküyor.Simsiyah bir ekran.Sağ tuşada tıklanmıyor.Ama klavye çalışıyor.Bende CTRL + ALT + DEL yapıp çalıştırdan explorer yazıyorum.Bilgisayar normal bir şekilde sanki ilk başta açılıyormuş gibi başlangıç sesiyle açılıyor.Bunun kalıcı bir çözümü varmıdır?Her açtığımda bu işlemleri yapmaktan sıkıldım çünkü...Yardım ederseniz çok sevinirim...

HFG
25-01-2009, 21:48   |  #2  
Üye
84 mesaj

ARKADAŞ BU KONUYU ÇOK YANLIŞ YERE AÇMIŞIN ÜSTTE İŞLETİM SİSTEMİNDE WİNDOWS VİSTA BÖLÜMÜ VAR ORAYA AÇABİLİRDİN AMA BUNUN SEBEBİ VİSTADA AÇILIP KAPANSADA XP GİBİ SİLME GİBİ ŞEY YOKTUR BUNU İÇİN SORUNUN CÖZÜMÜ OYUNUN HATA VERDİĞİ İÇİN BOZULMUŞ VE SİYAH EKRAN ÇIKMIŞ ONUN İÇİN KLAVYEN ÇALIŞIYO İSE EN ÜST KÖŞEDE SOLDA ESC DİYE BİR TUŞ VAR  ONA BASILI TUT EĞER BİŞEY OLMAZSA SPACESİN YANINDA ALTGR DİYE BİŞEY VAR ONUN YANINDAKİ WİNDOWS İŞARETİ VAR ONA TIKLA MASAÜSTÜNE GELMESİ LAZIM

cemtalas
25-01-2009, 22:21   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

sen beni anlamadın heralde?maavi ekran hatasını biliyorsan eger ondan sonra bilgisayarı bastan baslattım.Siyah ekran başlayınca geldi.Türkçeyide düzgün kullanırsan sevinirim!!!

Banned
25-01-2009, 22:26   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Uzun yolu explorer.exe yi baangıçta otomatk çalışması için kayıt defterini açıp HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run anahtarına sağ tarfta sağ tıklayıp yeni dize değeri seçeneğinden explorer adında anahtar oluşturun de oluşturduğunu anahtara tıklayıp değer verisi olarak  C:\Windows\explorer.exe  yazın.
    Kısa yolu explorer.exe nin kısayolunu masaüstüne gönderin ve bu kısayolu kesip C:\Users\Kullanıcı adınız\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup dosyasına yapıştırın.

_cypher_
25-01-2009, 22:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

windowsun explorer i başlatan dll si mavi ekran da hasar gormustur windowsun kurulum cd sini takın başlat ı acın arama kısmına "cmd" yazın gelen sonuca sag tıklayıp administor olarak calıştır dein gelen uyarılara tamm deyip gecin gelen komut penceresine "sfc /scannow" yazın tarama bitene kadar bekleyin bitince bilgisayarı yeniden başlatın kuvvetle muhtemel duzelecektir olmazsa bilgisayarı guvenli modda acıp sistem geriyukleme yapın

cemtalas
25-01-2009, 22:56   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

yardımlarınız için saol.Cypher senin önerini yapamadım çünkü CD benim değildi.khramn senin önerinin ikisinide yaptım ama bilgisayar başladığında devreye girmiyolar.CTRL ALT DEL yapıp baktığımda işlemlerde explorer gözükmüyor.Çalıştırdan yazdığımda ise senin önerin o zaman devreye giriyor.Sanki explorer a basmışım gibi belgelerimi açıyor:(

_cypher_
25-01-2009, 23:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

cd olmadan da calısabilir belki ben tam hatırlamadıım icin sağlam olsun die cd yide tak dedim cd sizde calısıo win 7 de belki wista da da calısır bi dene

cemtalas
25-01-2009, 23:30   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

evet çalıştı ama oda olmadı:(kafayı yicem bu hata yuzunden.işlemlerde explorer bir türlü başlatılamıyor açılırken.

_cypher_
25-01-2009, 23:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

sistem geri yuklemeyi dene o zmn oda olmazsa bi format at temiz temiz kullanırsın makineyi başka cozum gelmio aklıma

cemtalas
25-01-2009, 23:35   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

sistem geri yüklerken sorun olurmu dosyalar adına?

_cypher_
25-01-2009, 23:44   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

olmaz sadece son yuklediin programlar calısmayabilir ancak dosyaları silinmez tekrar yukleyince sorun kalmaz

cemtalas
25-01-2009, 23:50   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
271 mesaj

pardon çok soru sordum ama nasıl sistemi geri yüklicem:Dgüvenli modda açtım ama yapamadım...

_cypher_
25-01-2009, 23:53   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

başlat calıştıra gir "%systemroot%\system32\rstrui.exe" yaz entere bas sistem geri yukleme gelir ordan gerisini halledersin zaten

Banned
26-01-2009, 13:01   |  #14  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sizin sistem bayağı bir zarar görmüş olmalı. Başlangıçta explorerle bereber userisintinde başlaması gerekir sanırım sizde anahtar userinit.exe olması gerekirken userinit olmuş. Kayıtdefterinden bunuda userinit.exe şeklinde düzeltmeniz gerekir. Ayrıca exeplorer.exe anahtarını doğru girdiyseniz otomatik başlaması lazım.