Windows Vista hacker’lara ‘emanet’

tonic
04-08-2006, 19:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,220 mesaj

Yıllardır güvenlik açıklarıyla uğraşan Microsoft, gelecek kuşak işletim sistemi Windows Vista’yı sağlama almak için yeni bir taktik kullanıyor: Hacker’lar.

Microsoft, Windows Vista işletim sistemindeki potansiyel açıkları bulmaları için hacker’lardan danışmanlık alıyor. Microsoft, Vista’nın son halini 3.000 civarında güvenlik uzmanına gönderdi ve işletim sisteminde kişisel bilgilerin çalınmasına yol alabilecek yazılım hatalarını bildirmelerini istedi. Windows işletim sistemlerinde çıkan açıklar, hacker saldırılarına olanak veriyor.

Microsoft’un güvenlikten sorumlu üst düzey yetkilisi Andrew Cushman, Las Vegas’ta toplanan Black Hat Konferası’nda hacker’lara hitaben “İşte işletim sistemi karşınızda, elleyin, dokunun ve kendinizi gösterin” diye konuştu. Cushman aynı konuşmada, işletim sisteminde açık bulmak için daha önce Google’ı kullandıklarını da söyledi.

VISTA GÜVENLİKTE İDDİALI
Microsoft işletim sistemlerinde çıkan güvenlik açıkları nedeniyle bilişim sektöründe sert eleştirilere maruz kalıyordu. Eleştiriler genellikle, şirketin ürünü geliştirme evresinde yeterince testten geçirmediği savına odaklanıyor. Vista Microsoft’un güvenli bilişim stratejisiyle çıkardığı ilk büyük ürün olacak. Şirket sadece Vista’daki potansiyel güvenlik sorunlarını ortaya çıkarabilmek için kurum içi ayrı bir güvenlik birimi oluşturmuştu. Bu ekip izin vermeden ürün lansmanı yapılmıyor.

Şirket ayrıca yılda iki kez uluslararası yazılım uzmanlarının çağrıldığı kurumsal konferaslarda işletim sisteminin güvenliğini tartışıyor. Microsoft, Vista’yı son olarak da dünyaca ünlü hacker’ların toplandığı Black Hat Konferansı’nda yazılımcıların eleştirisine açmış oldu.

Kaynak: NTV-MSNBC

turksoftware
04-08-2006, 20:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

en iyisini yapıyorlar. hackerlar sonradan acıkları bulup kullanıcılara zarar wereceklerıne pıyasaya surulmeden once bulup acıkları dıle getırıyorlar.artık guvenlı bır sekılde vısta kullanıcaz heralde.paylasımın ıcın tesekkurler saygılar...

theironman
04-08-2006, 20:55   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

bence de en iyisi bu; daha piyasaya çıkmadan bu güvenlik açıklarını belirlemeleri ve ortadan kaldırmaları çok güzel olacak.

MetaLiaZ
04-08-2006, 22:27   |  #4  
Üye
56 mesaj

Vista elimize geldikten sonra SP vs.. çıkarmalarının alemi yok :) Yani demek istediğim değişime uğramış vista istemiyoruz :) Orjinal vista istiyoruz :D

Karadavut
05-08-2006, 00:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Bu gerçekten çok akıllıca bir düşünce.Böylece güvenlik duvarına filan ihtiyaçta kalmaz artık.

Banned
10-08-2006, 02:58   |  #6  
Banlandı
198 mesaj

Hiç sanmıyorum ki, kusursuz bir Windows Vista sürümü ile karşılaşalım. Mutlaka çeşitli açıklar çıkacak ve bunun ile ilgili güncellemeler yayımlanacaktır.

En azından, Windows XP'ye göre biraz daha az açığı olur. Ayrıca, daha az service pack ve güncellemele ile karşılaşırız diye düşünüyorum.

theironman
10-08-2006, 11:53   |  #7  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
CyberiA
Hiç sanmıyorum ki, kusursuz bir Windows Vista sürümü ile karşılaşalım. Mutlaka çeşitli açıklar çıkacak ve bunun ile ilgili güncellemeler yayımlanacaktır.

En azından, Windows XP'ye göre biraz daha az açığı olur. Ayrıca, daha az service pack ve güncellemele ile karşılaşırız diye düşünüyorum.

yine de windows xp ye nazaran daha sağlam olacağına inanıyorum ben, artık hatalarını anlamışlardır.