Windows Vista kullananlar buraya gelsin.

goldenali
29-08-2007, 20:45   |  #226  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

vista için gerek li koşullar sata 2 harddisk ve 1 gb ram

Terms
30-08-2007, 00:26   |  #227  
Yıllanmış Üye
180 mesaj

Bilgisayarım hakkında daha fazla ayrıntı  

Bileşen Ayrıntılar Alt puan Taban puan
İşlemci Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz 5,4 5,4
Bellek (RAM) 2,00 GB 5,9
Grafikler NVIDIA GeForce 8800 GTS 5,9
Oyun grafikleri 1406 MB Toplam kullanılabilir grafik belleği 5,9
Birincil sabit disk 29GB Boş (Toplam 50GB) 5,9
Windows Vista (TM) Ultimate
Sistem   
--------------------------------------------------------------------------------

Üretici INTEL_
  Model D975XBX2
  Toplam sistem belleği miktarı 2,00 GB RAM
  Sistem türü 64 bit işletim sistemi
  İşlemci çekirdek sayısı 2

Depolama   
--------------------------------------------------------------------------------

Sabit disklerin toplam boyutu 261 GB
  Disk bölümü (C:) 29 GB Boş (Toplam 50 GB) Raid0
  Disk bölümü (D:) 58 GB Boş (Toplam 112 GB)
  Disk bölümü (E:) 93 GB Boş (Toplam 99 GB)
  Medya sürücüsü (F:) CD/DVD

Grafikler   

Görüntü bağdaştırıcısı türü NVIDIA GeForce 8800 GTS
  Toplam kullanılabilir grafik belleği 1406 MB
        Ayrılmış grafik belleği 640 MB
        Ayrılmış sistem belleği 0 MB
        Paylaşılan sistem belleği 766 MB
  Görüntü bağdaştırıcısı sürücü sürümü 7.15.11.6222
  Birincil monitör çözünürlüğü 1280x1024 85Hz
  DirectX sürümü DirectX 10.0
İlave Donanım
Audigy 2 Platinum
Enermax Infınıty 720W
Powercom 1500AP

Yaklaşık 4 Aydır vista kullanıyorum ve
Şu Ana Kadar Sadece iki sorunla karşılaştım
1- Ses cartı Sofware YOK EAX SPDIF IN/OUT 5,1
2- Bios Güncelleme Express yapılamıyor

yorumcu54
30-08-2007, 05:28   |  #228  
Taze Üye
1 mesaj

vistayı yükleyip yüklememekte karasızım ilginç yorumlar geliyo kafaları karıştıran arkadaşlar var olumlu yorum yapan arkadaşlar varvistanın ara yüzü kulladım gayet güzel ama tam sürümü yüklemedim.uzman bilir kişilerin yardımına ihtiyaç duyuyoruz

uGuR.uK
30-08-2007, 11:40   |  #229  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
yorumcu54
vistayı yükleyip yüklememekte karasızım ilginç yorumlar geliyo kafaları karıştıran arkadaşlar var olumlu yorum yapan arkadaşlar varvistanın ara yüzü kulladım gayet güzel ama tam sürümü yüklemedim.uzman bilir kişilerin yardımına ihtiyaç
ya bu tamamen kişisel bakışa baglı bisi, kimisi var vista'dan o kadar cok sey beklioki sanki yüzyılın işletim sistemi. aslında yinede az buz degil ozellikleri, microsoft baya iş cıkarmıs. bugune kadar yüklemesi ve kullanması en kolay işletim sistemi(win95ten bugune neredeyse hepsini kullandım). ancak birascık alısmak gerekio oda en fazla 1hafta sürer. ve tabi bazı ozelliker icinde nereye bakcagını bilceksin oyle hepsi aero gibi gozune batmıo hemen. ve bi gercek daa var yüksek sistem istio(ornegin ultimate sürümü icin en az 2gb, otekiler icinde 1gb ram şart). bu tamamen sizin goruşunuz, ben 4aydan uzun süredir kullanıorm ve xp'Yİ unuttum diyim size :)
ama bigun zaten herkes nası 98'den xp'ye gectiyse vista'yada geccek, microsoft bosunamı dunyanın en büyügü oldu, dx10 falan filan sade onda, yeni teknolojiler cıktıgındada sadece vista icin yaparlar......

goldenali
30-08-2007, 12:11   |  #230  
Taze Üye
5 mesaj

elaziğlı kardeş ben de elazığ karakoçanlıyım ama ist de yaşıom

peace-wave
07-09-2007, 10:08   |  #231  
Taze Üye
4 mesaj

benim sistem dizüstü

Intel Centrino Duo Çift Çek. 2.00 GHz
1 GB Ram
nVidia 7600 Ekran Kartı

Vista Home Premiumu kullanıorm ve açıkcası bugüne kadar hiç bi sorunla karşılaşmadım. Çok memnunum.

mukeat
07-09-2007, 21:21   |  #232  
Taze Üye
18 mesaj

Asus P5B anakart
Intel E6400 Cpu
Kingstom 2*1GB
160GBIDE+250GBSata+320GBSata HDD
Feel Huricane II kasa
Asus 8800 GTS OCedition VGA
Zalman Cpu Soğutucu

akngn
07-09-2007, 21:46   |  #233  
Üye
84 mesaj

Vista kullanan arkadaşlardan herhangi birinizin imkanı varsac:\windows\system32 dizinindeki shell32.dll dosyasını bir siteye upload edip linkini buraya koyabilir misiniz?

Not: Shell32.dll dosyasının yolunu xp'dekiyle aynı olduğunu düşünerek yazdım. Ayrıca işletim sistemininde c'ye kurulu olduğunu düşünerek.

Şimdiden teşekkürler.

computerdelisi
08-09-2007, 06:42   |  #234  
Yıllanmış Üye
103 mesaj

Arkadaşlar konunun başında DDR3 ile ilgili birkaç mesaj yazılmış.

Yanlız hatırlatayım. Kingston Ağustos sonu itibariyle Japonya' da DDR3 Ram üretimine başlayacaktı.  Muhtemelen başlamıştır.
Kaynak: PcNET Dergisi Ağustos 2007 sayısı...

w50rv50
08-09-2007, 12:29   |  #235  
Taze Üye
1 mesaj

meraba yha benm bi sorunum war yardımcı olursanız sevinirim messanger da sohbet ederken webcam de sesli sohbet yapamıorum mikrafondan ne benim sesim karşı tarafa giidor ned e karşı taraftan bna ses gelior ne yapmam gerekior acaba yha 2 gündür bununla uğraşıorum bi çözüm bulamadım kafayı yemek üzereyim:(:(

uGuR.uK
08-09-2007, 13:04   |  #236  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
w50rv50
meraba yha benm bi sorunum war yardımcı olursanız sevinirim messanger da sohbet ederken webcam de sesli sohbet yapamıorum mikrafondan ne benim sesim karşı tarafa giidor ned e karşı taraftan bna ses gelior ne yapmam gerekior acaba yha 2 gündür bununla uğraşıorum bi çözüm bulamadım kafayı yemek üzereyim:(:(
bunun yeri burasımı? uygun bölümde yeni bir konu olarak acmalısın....

acicekd
09-09-2007, 11:28   |  #237  
Taze Üye
1 mesaj

-intel 1.73 ghz
-1015 mb ram
-128mb ekran kartı

vista menü görünümü kullanımı hoşAlkış fakat birçok program vista  sistemine  uyumlu değil, program indiriyorum hata veriyor sistem uyumsuz diyeDeli, uyumlu sürümünü bulana kadar akla karayı seciyorumAğlıyor.. hız problemi deniyor ama Emin değil ben hızından şikayetci değilimGözünü devirmiş

yelkowan
09-09-2007, 12:04   |  #238  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Sistem Bileşenleri:
Asus Commando Anakart
E6600 2.4 işlemci
8800GTS 320MB ekran kartı
Kingston Dual channel 2GB RAM(2x1GB 800mhz)
250GB Segeata NCQ SATA2 HDD
550Wat PCU
22" geniş ekran monitör
Ready Boost aygıtı: Toshiba u3 2gb
Vista home premium 32 bit

Vistanın ekran kartı hariç bütün donanımları algılayıp kurması çok güzel formattan sonra uğraşma derdi yok ekran kartınıda vista update'le otamatik yüklüyosunuz pc kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
Ready boost ile XP den bile hızlı açılıyor...
Kullanımı oldukça güzel ve basit Vista SP1 Beklemeye hiç gerek yok şuanki haliyle bile mükemmel zaten güçlü donanımlara sahip bir bilgisayara vista kurupta bir müddet kullandıktan sonra kimsenin XP'ye geri dönüş yapacağını sanmıyorum.
bu arada DX9 u yükledikten sonra oyunlarda bir sorun yaşanmıyor.
XP'de oynadığınız oyunlar ve programlar Vistada da rahatlıkla çalışıyor

Aras Yurtman
10-09-2007, 09:34   |  #239  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj
acicekd
-intel 1.73 ghz
-1015 mb ram
-128mb ekran kartı

vista menü görünümü kullanımı hoşAlkış fakat birçok program vista  sistemine  uyumlu değil, program indiriyorum hata veriyor sistem uyumsuz diyeDeli, uyumlu sürümünü bulana kadar akla karayı seciyorumAğlıyor.. hız problemi deniyor ama Emin değil ben hızından şikayetci değilimGözünü devirmiş

Hangi programların Vista ile uyumlu sürümlerini bulamıyorsun? Gözlemlediğim kadarıyla, XP ile uyumlu programların çoğu uyumluluk modunda Vista'da da düzgün çalışıyor.

malkoc
10-09-2007, 13:41   |  #240  
Yıllanmış Üye
159 mesaj

Arkadaşlar vistam yok ama bildiğim kadarıyla sisteminizin a dan z ye vista destekli olması gerekiyo.

Pek çoğunuzun ekrankartı eğer yanımıyosam desteklemiyo

Sorunlar belki ondan kaynaklanıyo olabilir birde Ramler önemi 1GB 533 Mhz'den az olmaması faydanızadır.

Üstüne basarak söylüyorum benim kendi şahsi düşüncem yanlış veya doğru.

ensaronline
23-09-2007, 00:46   |  #241  
Yeni Üye
46 mesaj

Selamlar
Vistayı ilk home basic olarak kullanmıştım effektler yoktu ve yetersiz desteğiyle iğrenç bulmuştum şimdi yeni yükledim orjinal babalar gibin çalışıyo. Xp ye birdaha dönmeyi düşünmüyorum.

System;
Duo E4400 2,0 Ghz
Zalman 7900NT Cpu Soğutucu
MSI P6N SLI Platinum Anakart
Twinmos 667 2Gb. Ram
Seagate 320Gb. Sata2 Hdd.
Asus En7600GS 512mb. Ekran Kartı.

makaven
23-09-2007, 18:38   |  #242  
Üye
73 mesaj

vistayı bu sabaha karşı yükledim daha önce de yüklemiştim ama beğenmeyip geri kaldırmıştım ama xp ye geri döndüğümde açıkçası bir bezmişlik hissettim artık ben de vista kullanıyorum herkese tavsiye ederim ayrıcaCool
bu da sistemim:
amd sempron 3300+ 2,01 ghz
ati x550 512mb
160 gb hdd
ultimate vista ingilizceBeğendim
1 gb ram

TeYyArEe
02-10-2007, 04:42   |  #243  
TeYyArEe avatarı
Taze Üye
13 mesaj

Vista Ultimate Version 5.1.0

Asus P5VD2-VM Anakart
Gecube X1550 Pro Ekran Kartı
Kingston 2 Gb DDR2 800MHz Ram
Seagate 250 GB HDD
Creative Audigy Value 2 Seskartı
Philips SPD6000L1 DVD Writer
LG DVD Writer
Creatşve 5+1 Ses Sistemi

Su ana kadar Vista ile ilk tanıstıgım zaman bazı sorunlarım olmustu.Taki Vistaya alısıncaya kadar. Aradıgım (XPde bildigim diyeyim) ozellikleri bulmak biraz zamanımı aldı o kadar. Ayrıca bircok prograı da Vistada kullandım.Vede uyumsuzluk sorunu cekmedim. Programlar acılmıyorsa Sag tıkla Uyumlulukdan XP veya 2000'i sec tamam de kullanmaya devam edebilirsin.(NERO Burning room, Daemon tools vs haric tabiki soyleyeyim.) Cunku bu tarz programlar Vistanın isletim sistemindeki farklar yuzunden calismiyor. Mesela Neronun eski versiyonları vista icin gelistirilmis CD DVD yazma ozelligini kullanamıyor.O yuzden Vista surumunu yuklemek gerekiyor(Nero 7.9.1.0 ve sonrası). Daemontools icinde aynı seyler gecerli. Yani kısaca aygıtları kullanan programlar icin malesef yeni surum programlar kullanmak gerekiyor.Onun harici pek sorun ile karsılamadım desem yeridir.Oyunda oynadım CD de yazdım islerimi de hallettim ama tık bile demedi su ana kadar.XPdeki gibi kilitlenme sorunu yok.XP temaları islemci uzerinden calistiriyor.Buda Islemcimize gelen yogun veri trafigini sekteye ugratıyor ve sonunda yanıt vermemeye baslıyordu. Vista temaları ekran kartı uzerinden yuruttugu icin islemci daha rahat calisiyor diyebilirim.

Bazı forumlarda Creativenin Cok cıkıslı Ses kartlarından (5+1,7+1 vs) surround ses alamadıklarını yazmıslar. Ellerindeki Driver CDsinin icindeki driveri tanıtıp Creative Media Source GO programını yuklemis ve ordan Surroundu acmis olsalardı sorun yasamazlardı.

Birde PCnin Vistada cok fazla RAM kullanması olayı var. Sunu acıklayım Vista malesef cok RAM kullanıyor arkadaslar.Yalan soylemeye gerek yok simdi. O kadar ogeyi kısa surede calistirmak icin malesef gerekli dosyaları kendi kendine hafızaya alıyor. Bunu daha az bellege sahip olan PClerde hafıza kullanımını bir nebze duzeltmek icin USB Bellek bile kullanımına gidilmis durumda. Gerekli dosyalar Vista icerisinden USB bellege aktarılıyor ve acil kurtarma ve bellek senkronizasyonu icin bu USB bellek kullanılıyor. Tabi 2 GB RAMiniz yoksa bunlara ihtiyac duyuyosunuz:) daha verimli PC kullanmak icinse 1 GB DDR2 667 MHz ramlarin gunumuzde 45-50 Ytl oldugunu dusunursek bence pek de masraflı deil.

Ancak Vistaya gecmek icin acele eden arkadaslara onerim sistem gereksinimlerini vede Vistanın getirecegi artıları dusunmek gerekli.Sadece gorunumu (AERO ozelligi) icin Vista yuklemeyin.
Bana gore Vista
-internet erisiminde daha hızlı.
-Grafik desteklemeleri icin (tema,Oyun,Grafik programları vs vs) daha ideal.
-Sistemin daha verimli calısması bakımından daha hızlı.
-Kilitlenme olmadıgı icin (bir ofiste exel word vs kullanırken PCnin kilitlenmesi vede sonunda reset atma zorunlulugu) ofis islerinde daha az kayıpla islerimizi hallediyor.
-Islem senkronizasyonu bakımından (islemci ile uretilen islemlerin daha senkronize calisması) daha hızlı vede verimli.
bakımından ideal

Ama eksileri ise
-yeni isletim sistemi olması bakımından eski ekran kartı seskartı yazıcı vs donanımların Vista suruculeri olmaması
-Kullanmaya alıstıgımız programların yeni surumlerinin cıkmamıs olması
nedenleri ile vista olumsuz bir isletim sistemidir.

Birde soyle bi durum var;
-Bazı aygıtların Vista ile uyumlu olmaması vede bunlara kullanıcıların bilip bilmeden "Vistada calismiyo kardesim iste" diye feryat etmesi
-XP kullanımına alısmıs bir millet olarak yeni isletim sistemini inceleyip neye nasıl yapacamızı bile bilmeden "Vistada XPde olan su ozellik yok" diye gecistirmesi
-Halen dededen kalma yazıcı fax modem vs kullanmaya kalkmamız vede bunların vista ile sorunlar yaratması
-PC vs Windows kullanmayı bilmeyen toplumumuzun icinde CD olmayan CD surucu icin "Vistada neymis oyle ya, tıklıyom ama CD acılmıyo" vs demesi.
gibi bir suru akla hayale gelmeyecek nedenden dolayı bence hak ettigi degeri malesef alamamıs bir isletim sistemidir.

Microsoft Windows Vistayı cıkararak tarihte gorulmemis bir goz alıcılıgı olan bu isletim sistemini yarattı.Bizlere dusen tek sey XPyi unutup yeni isletim sistemimiz olan Vistayı arastırarak ozelliklerini vede kolaylıklarını anlayıp daha az bilen ve arastıran arkadaslarımıza aktararak bu isletim sistemini yaygınlastırmamızdır.
XP cıktıgında da malesef sorunları vardı.El elden ustundur diyerek Microsoft XPyi gelistirdi sıra Vistada.XP de mukemmel deildi eskiden.(Service Pack1, Service Pack 2 derken neler neler geldi basımıza Ağlıyor)
Sorunlar elbette olacaktır. Ama bi hata verdi diye Vistayı kaldıran arkadaslar nelerden mahrum kaldıgını onumuzdeki gunlerde daha iyi anlayacakardır.
Hepinize kolay gelsin iyi gunler.

Son Düzenleme: TeYyArEe ~ 02 Ekim 2007 04:48
mcinali
02-10-2007, 11:16   |  #244  
mcinali avatarı
Üye
53 mesaj

Pentium 4 3.000 Mhz (15x200) ECS anakart
ATI X1600 Pro.XT 512 MB.Ekran kartı
1 GB.RAM.

Ben bu sistemde Vistayı sorunsuz kullanıyorum.Oyunlarda performans XP'ye göre tabiiki düşük.Fakat bunun nedeni vista değil.Oyunların windows tabanına göre yazılmış olması.Oyun üreticileri vista tabanına göre sürücü güncellemelerini yaptıkça bu sorunlar aşılacaktır.Bu da biraz zaman alacaktır.

sayler
02-10-2007, 11:31   |  #245  
Üye
94 mesaj

BEnde vista home premium kullaniyorum kesinlikle tavsiye ediyorum bidaha xp ye donmenin hic bi anlami yok ilerde hersey vista tabanli olacak ozaman kiymetini dahda anlicaz

sistemim:
amd turin 64 X2 (1.8)
1024 MB DDR2 sdram
nvidia geforce 6150 (287mb)
160 hard disk (5400rpm)

uGuR.uK
02-10-2007, 22:42   |  #246  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

cogu kisi vistaya alısmıs ee, ilk baslardaki gibi kotuleyenler en az 1-2yılı var diyenler azaldı galiba. bikac aya kalmaz xp'ye yakın oranlarda yayılır bu gidisleGülümseme

Kombat
02-10-2007, 23:03   |  #247  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Vistaya %100 uyumlu Tomb Raider Anniversary(Yıl Dönümü) oyununu yükledim ve çalıştırdım. Ömrümde görmediğim açılış hızı ve yüklenme oranları var. Oyunu en yüksek konfigirasyonda kaymak gibi yağ gibi oynadım. Artık değişim zamanı. Bence Kimseyi de Vista'ya zorlamamak lazım çünkü Vista en az 5-6 senelik Windows tecrübesine ve Windows versiyonlarının tümünü kullanmışlığa bağlı. Yeni kullanıcılar bizzat şahit olduğum şekilde çok zorlanıyorlar. Office 2007 içinde aynı ahval geçerli. Sonuçta tecrübe ve isteğe bağlı. Tecrübeliler Vista kullansın. İstemeyen kullanmasın. Meseleyi uzatmaya değmez.

ulasaktok
03-10-2007, 07:55   |  #248  
Taze Üye
3 mesaj

sistemin ne? çünkü bence oyun vista nedeniyle değil senin mükemmel sistemin nedeniyle çalışmış ben de games for windows oyunları oynuyorum viistayla ama o kadar iyi performans göstermiyo bazen

emo99
03-10-2007, 14:22   |  #249  
Taze Üye
8 mesaj

intel e4300 1.8 ghz
kingston 1gb 663 mhz
ati x550 256 mb
240 gb wd
msı anakart

mcinali
03-10-2007, 21:26   |  #250