windows vista

nurettines
29-03-2010, 16:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar merhaba ;ben bilgisayarımınformat cd sini bilgisayarıma kopyaladım ve tekrar dvd ye kopyaladım.fakat bios ta cd yi gormuyor orjinalide cizildi, bu işlemi nasılyapmam gerek , dvd yi tanıması için nasıl kopyalamam gerek dvd ye neroda dvd yarat diyerekkopyalıyorum.. teşekkürler

Yavuz Taşcı
29-03-2010, 23:10   |  #2  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Merhaba Windows vista kurulum dosyalarını  direkt cd ye kopyalayarak cd nize boot  özelliği kazandıramassınız.
Cd nize boot edilebilme özelliği kazandırabilmeniz için  nero üzerinden CD-ROM BOOT özelliğini kullarak dosyalarınızı cd ye yazdırmanız gerekir.
Sevgilerimle

mustafa2116
31-03-2010, 02:02   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

ÖNEMLİ:
 Bir işletim sistemi DVD si yada CD sini direk kopyalamak için yapmanız gereken DVD-CD yi FAT16 sisteminde yapılandırarak yazmanız gerek.

Normal sistemde CD-DVD nizi kopyaladığınızda kopyalanan tüm sistemler NTFS sistemine döner. İşletim sistemi varsayılan sistemdede en düşük değeri FAT32 olarak seçer. DVD-CD olarak yazarken FAT32 den aşağı inemez. Nero yada diğerleri bu sistemi ya direk İSO kalıbı şeklinde almak zorundalar yada biçimlendirme işleminde FAT16 sistemini seçerek işlem başlangıcı yapmalısınız.
Kafanızı karıştırmak istemediğimden şunu bildirmek istiyorum FAT16 sisteminde biçimlendireceğiniz DVD-CD yi cmd komutunda format  fat şeklinde yaparak fat16 haline getirirsiniz. Böylelikler Biçimlendirilmiş bir DVD-CD niz olur ve içine sürükle bırak metoduyla DVD-CD RW olduğunda ( sürücüyü kastetmiyorum) setup işleminiz boot hale gelir. Normal biçimlkendirme metoduyla varsayılan seçilen sistem direk fat16 dır ama düşük sistemi olmadığından fat32 olarak seçilir. bize seçimide FAT16 olan bir fat gerktiği için cmd komutundan yapmak daha kesin bir yöntemdir.
Denenmiş metotdur.

barbariansss
03-04-2010, 20:20   |  #4  
Üye
63 mesaj

s.a kardeş. iso formatında kopyalaman lazımdı hata etmişsin. iso formatında yazarsan, bir de bootable dosyasını eklersen, o zaman canavarlar gibi çalışır. s.a

Kapalı Hesap (158332)
06-04-2010, 18:40   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
268 mesaj

Kopyalama hatası yapmışsın o dosyaları direkt olarak kopyaladığınızda tamamını kopyalamış sayılmazsınız. Tamamı için Bilgisayarınıza .iso dosyası olarak kaydetmeliydiniz...Daha sonra bunu dvd ye istediğniz kadar yazdırıp kullanabilirsiniz.

İletişim : [email]necipsunmaz@msn.com[/email]