Windows XP de mavi ekran hatası

HPQ-User
02-11-2008, 22:20   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Ali İhsan sormuş:
Ben PC de oyun oynamaktan büyük zevk alan birisiyim.Son 2 haftadan beri bilgisayarımda mavi ekran sorunu belirdi.Oyuna girerken bilgisayar mavi ekran veriyor ve kapanıyor.Bilgisayarım 4 aylık ve bu sorun bundan 1-1,5 ay kadar öncede başıma geldi.Bu bilgisayarı dayım toplamıştı ve ona götürdüm.Beraber bilgisayara format attık.Ama format attıktan sonra XP yi bilgisayara yükleyemedim.Çünkü her yüklemede bir süre yükleme işlemi devam ediyor ve sonra bilgisayar mavi ekran verip kapanıyordu.Bu yüzden hard diski değiştirmek zorunda kaldım.Ve aynı sorun tekrar başıma geldi.Ne yapmalıyım?Format tek çare mi yoksa yapacak başka çözümlerde varmı?Birde eğer format atarsam bilgisayara tekrar XP yüklerken mavi ekran verip beni yeniden hard disk değiştirmeye mecbur bırakırmı?Şimdiden teşekkür ederim...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarımın ekran kartı NVİDİA Ge Force 8500 GT,işlemcisi İNTEL Core 2 Duo,hard diskim 320 gb ve 4 dosyaya ayrılmış durumda..XP C dosyasında kurulu...Anakartımın adı İNTEL Guardfish DQ965GF RAM ım 1 gb 533lük..İşletim sistemim XP..

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

mhmmt
02-11-2008, 22:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

mavi ekran hatası genel itibariyle ram'den kaynaklanan sorunlar yüzünden olur. senin sistemine uyumlu bir ram bul ve kendi pc'ne takıp dene gene mavi ekran hatası alacakmısın. bide bunu dene.

physfg
02-11-2008, 22:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
HPQ-User
Ali İhsan sormuş:
Bu yüzden hard diski değiştirmek zorunda kaldım.Ve aynı sorun tekrar başıma geldi.Ne yapmalıyım?Format tek çare mi yoksa yapacak başka çözümlerde varmı?Birde eğer format atarsam bilgisayara tekrar XP yüklerken mavi ekran verip beni yeniden hard disk değiştirmeye mecbur bırakırmı?
niye hdd yi değiştiriyorsun ki önce sorunlu donanımı bi tespit etmek lazım...örneğin ram,ekran kartı,işlemci olabilir

physfg
02-11-2008, 23:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

intel den baktım onboard ekran kartı gözüküyor onu deneyerek diğer ekran kartını temize çıkarabilirsin yada sorunlu mu anlaya bilirsin...
başka bi ram takıp ramleri deneyebilirsin....

Banned
02-11-2008, 23:03   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım böyle mavi ekran hatalarında o sırada monitördeki hata kodunu sorununla birlikte yazarsan pc'eki hatanın nereden kaynaklandığı daha iyi anlaşılır.önce ekran kartı sürücülerini kaldırarak en güncel sürümünü yeniden yükle ama büyük bir ihtimalle ramlerin arızalı yada donanımlarınla uyumsuz bu da çakışma yapıyor.bunun sonucunda da  mavi ekran hatası veriyor.işlemcinide göz önünde bulundurup soruna bu şekilde yanaşmalısın.eğer sorun donanım kaynaklıysa windowsu yeniden kurman senin için ancak vakit kaybı olur.

cezaydin
13-03-2010, 17:27   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

Bende de aynı sorun var arkadaşlar.Bilgisayar normal çalışıyor birden mavi ekran geliyor bazen mouse yavaş hareket edio ses gidp gelio.Anlamadım bir türlü neden oluyo:S
Kesin ram midir bunun sorunu

cezaydin
13-03-2010, 19:56   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Bende de aynı sorun var arkadaşlar.Bilgisayar normal çalışıyor birden mavi ekran geliyor bazen mouse yavaş hareket edio ses gidp gelio.Anlamadım bir türlü neden oluyo:S
Kesin ram midir bunun sorunu

dkmami123
13-03-2010, 21:20   |  #8  
Yeni Üye
22 mesaj

Eğer Ekranda Donma olup ondan sonra mavi ekran geliosa büyük bi ihtimal ekran kartı yanmış olabilir bi kasayı açıp bakın ama diğer arkadaşların dediği gibi bide ram e bakın eğer ramda bi sorun yoksa büyük ihtimalle ekran kartındadır

Sefa Adak
13-03-2010, 22:11   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Mavi ekran hatalarında Windows "STOP 0X000000xx" diye bir hata mesajı verir.Bu hata mesajını ogrenip biraz arastırma yaparsanız soruna daha hızlı cozum getirebilirsiniz.Ama genelde mavi ekran hataları RAM'den kaynaklıdır.Benim onerim "MEM - Test" programını download edin ve ".iso" dosyası olarak geldiginden direkt olarak Nero Burning ROM ile CD Image Kalıbı olarak yazdırın.Sonra bu CD ile PC'yi Boot edin.CD baslatıldıgında mavi ekran acılıp "%" olarak Memory Test baslayacaktır.Altta kırmızı hatalar bulunursa sorununuz muhtemelen RAM'den kaynaklanıyordur.Oncelikli olarak bunlara bakarsanız cözume daha rahat ulasabilirsiniz.